240720KhorhrdakcPetAjakcTntes
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը հուլիսի 24-ին հրավիրել է աշխատանքային խորհրդակցություն՝ տնտեսվարողներին ցուցաբերվող պետական աջակցության ծրագրերի վերաբերյալ։
Համապատասխան զեկույցներով հանդես են եկել ԱՀ գյուղատնտեսության նախարար Աշոտ Բախշիյանը, էկոնոմիկայի և արտադրական ենթակառուցվածքների նախարար Լևոն Գրիգորյանը, Նախագահի գլխավոր խորհրդական Արթուր Աղաբեկյանը, Արցախի ներդրումային հիմնադրամի գլխավոր տնօրեն Էռնեստ Գրիգորյանը, Գյուղի և գյուղատնտեսության աջակցության հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Հրանտ Սաֆարյանը։
Իր խոսքում Արայիկ Հարությունյանը նշել է, որ այսօր Հանրապետության տնտեսության առջև ծառացած են մի շարք մարտահրավերներ, որոնցից ամենահրատապը ՔՈՎԻԴ-19-ի հետևանքով առաջացած արտահանման և ներքին սպառման հետ կապված խնդիրներն են։ Այս համատեքստում Հանրապետության նախագահն ընդգծել է, որ Արցախի ներդրումային և Գյուղի ու գյուղատնտեսության աջակցության հիմնադրամների կողմից իրականացվող պետական աջակցության ծրագրերը պետք է առաջին հերթին նպաստեն երկրի տնտեսության ակտիվացմանը: Այդ իսկ պատճառով անհրաժեշտ է մշակել նոր գործիքակազմեր, որոնց հիմքում կդրվեն արդյունավետության, թափանցիկության, հասցեականության և ներառականության սկզբունքները։
Նախագահը հանձնարարել է պատասխանատու կառույցների ղեկավարներին ուսումնասիրել և հնարավորինս կարճ ժամանակահատվածում ներկայացնել աջակցության ավելի երկարաժամկետ ու արդյունավետ ծրագրեր առավել խոցելի տնտեսվարող սուբյեկտների ու բնագավառների համար: Երկրի ղեկավարը նշել է, որ տնտեսության կայուն զարգացման շրջանակներում առաջիկայում համապատասխան աշխատանքներ կտարվեն նաև այն տնտեսվարող սուբյեկտների հետ, որոնք չեն օգտվում պետական աջակցության ծրագրերից։

Арцахская Республика предложит новые механизмы хозяйствующим субъектам
Поддержи А1+!24 июля президент Республики Арцах Араик Арутюнян провел рабочее совещание, касающееся программ государственного содействия хозяйствующим субъектам. С соответствующими докладами выступили министр сельского хозяйства Республики Арцах Ашот Бахшиян, министр экономики и производственных инфраструктур Левон Григорян, главный советник президента Артур Агабекян, генеральный директор Инвестиционного фонда Арцаха Эрнест Григорян, исполнительный директор Фонда содействия селу и сельскому хозяйству Грант Сафарян.
В своей речи Араик Арутюнян отметил, что перед экономикой республики стоит ряд вызовов, самыми актуальными из которых являются проблемы, связанные с экспортом и внутренним потреблением, возникшие вследствие эпидемии COVID-19. В этом контексте президент республики подчеркнул, что программы государственной поддержки, осуществляемые Инвестиционным фондами Арцаха и Фондом содействия селу и сельскому хозяйству, должны в первую очередь способствовать активизации экономики страны. Поэтому необходимо разработать новые инструменты, в основу которых будут заложены принципы эффективности, прозрачности, адресности и инклюзивности.
Президент поручил руководителям ответственных структур изучить и в максимально короткие сроки представить более долгосрочные и эффективные программы содействия наиболее уязвимым хозяйствующим субъектам и сферам. Глава государства отметил, что в рамках программ стабильного развития экономики в ближайшее время будут проведены соответствующие работы и с теми хозяйствующими субъектами, которые не пользуются программами государственной поддержки.