Արցախում կորոնավիրուսի 10 նոր դեպք է հաստատվել. 4-ը նույն ընտանիքի անդամներ են
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱՀ առողջապահության նախարարության տրամադրած տեղեկատվության համաձայն՝ Արցախում հաստատվել է կորոնավիրուսային հիվանդության 10 նոր դեպք:
Վարակակիրներից 4-ը Մարտակերտ քաղաքից են, միևնույն ընտանիքի անդամներ և գտնվում են մեկուսացման վայրում:
2 դեպք հայտնաբերվել է Ասկերան քաղաքի բնակիչների մոտ, ովքեր վերադարձել են ՀՀ-ից և COVID -19 –ը հաստատվել է սահմանային անցակետում ՊՇՌ թեստ հանձնելու արդյունքում:
Մյուս 4 նոր դեպքերը հաստատվել են Ստեփանակերտի բնակիչների մոտ, որից 3-ը նախկինում հաստատված օջախի կոնտակտավորներ են, իսկ 1-ն էլ նոր օջախից է: Բոլոր վարակակիրների շփման շրջանակը պարզելու ուղղությամբ համապատասխան աշխատանքներ են իրականացվում:
Վարակի օջախ հանդիսացող վայրերը պարտադիր ախտահանվում են, իսկ կոնտակատավորներին՝ թեստավորում:
Ընդհանուր առմամբ, COVID-19-ը ախտորոշվել է 183 մարդու մոտ, որից 144-ը հաղթահարել է հիվանդությունը: Փաստացի բուժում է ստանում 39, ընդհանուր մեկուսացված է 80 քաղաքացի:

В Арцахе 10 новых случаев COVID-19, 4 человека – члены одной семьи
По состоянию на 22 июля в Арцахе COVID-19 подтвержден у 183 граждан, 144 из которых уже выздоровели.
Об этом сообщает Министерство здравоохранения Республики Арцах. В Степанакерте подтверждено 10 новых случаев коронавирусной болезни. Четверо зараженных из города Мартакерт. Это члены одной семьи, они находятся в изоляции.
2 случая были обнаружены у жителей города Аскеран, которые вернулись из Армении. COVID-19 подтвержден в результате сдачи теста ПЦР на пограничном пропускном пункте. Остальные 4 случая подтверждены у жителей Степанакерта, 3 из которых - контакты ранее утвержденного очага, 1 - из нового очага.
Проводятся соответствующие работы по выявлению круга общения всех инфицированных. Места, являющиеся очагом инфекции, дезинфицируются в обязательном порядке, проводится тестирование. Есть 80 изолированных лиц. Фактическое лечение получает 39 пациентов. Случаев смерти в стране нет.