«Որևէ հիմնավորում չեն ներկայացրել». Աշոտ Բլեյանն ու Վիգեն Ավետիսը բերման են ենթարկվել ոստիկանություն (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինՔանդակագործ Վիգեն Ավետիսը Ֆեյսբուքի իր էջում հայտնել էր, որ Մխիթար Սեբաստացի կրթահամալիրի ուսուցիչները ձերբակալվել են՝ «քաղաքապետի և թաղապետի խնդրահարույց ճաղապատմանը դեմ լինելու համար»։
Կրթահամալիրի տնօրեն Աշոտ Բլեյանը «Ա1+»-ի հետ զրույցում հայտնեց, որ այս պահին ոստիկանության Շենգավիթի բաժանմունքում են․
«Ես իմ աշխատավայրում կատարում էի իմ աշխատանքային պարտականությունները, և ինձ հանդիպեցին ազատ տեղաշարժի իրավունքի սահմանափակման խոչընդոտներ, ես փորձեցի ինչպես միշտ պաշտպանել ինքս ինձ»։
Մեր հարցին, թե ի՞նչ պատճառաբանությամբ են բերման ենթարկել, Բլեյանն ասաց՝ չգիտի, իրեն չեն ներկայացրել որևէ հիմնավորում․
«Ես գիտեմ, որ ես անընդունակ եմ օրինախախտում անելու, նաև ես գիտեմ իմ իրավունքները պաշտպանել ցանկացած ոտնձգությունից»։
Բլեյանն ասաց՝ իրեն խնդրել են ներկայանալ Շենգավիթի բաժանմունք և հույս հայտնեց, որ ոստիկանությունն իրեն թույլ կտա գնալ և մասնակցել ժամը 16։00-ին նշանակված իր հանդիպմանը․
«Ես գտնվել եմ իմ աշխատավայրում և կատարել եմ իմ աշխատանքային պարտականությունները, հիմա մեծ քանդակագործական փառատոն է, մեր մանկապարտեզներն են աշխատում, մի խոսքով՝ կրթահամալիրը գործում է, ես էլ որպես տնօրեն՝ իմ իրավասությունների շրջանակներում գործում եմ»,- ասաց նա։

«Не представили никаких обоснований»: Ашот Блеян и Виген Аветис находятся в Шенгавитском отделении полиции (видео)
Поддержи А1+!Скульптор Виген Аветис сообщил на своей странице в Фейсбук, что учителя образовательного комплекса Мхитар Себастаци арестованы «за то, что были против проблемного ограждения мэра и начальника районной администрации».
Директор образовательного комплекса Ашот Блеян в беседе с «А1+» сообщил, что в настоящий момент они находятся в Шенгавитском отделении полиции:
«Я выполнял свои трудовые обязательства на своем рабочем месте, и я столкнулся с препятствиями по ограничению права на свободное перемещение, я попытался как всегда защитить сам себя».
На наш вопрос, как мотивировали задержание, Блеян сказал: не знает, ему не представили никакого обоснования:
«Я знаю, что я не способен совершать правонарушение, я также знаю, как защищать свои права от любых посягательств».
Блеян сказал: его попросили явиться в Шенгавитское отделение и выразил надежду, что полиция разрешит ему уйти и принять участие во встрече, которая назначена на 16:00:
«Я находился на своем рабочем месте и выполнял свои трудовые обязанности, сейчас большой фестиваль скульптуры, работают наши детсады, одним словом, образовательный комплекс работает, и я как директор работаю в рамках своих полномочий»,- сказал он.