10 մլրդ ՀՀ դրամի ներդրում Երևանում նոր համալիր կառուցելու նպատակով
Աջակցիր «Ա1+»-ին2020 թվականի փետրվարի 1-ին «Գրին Փրոփերթի Դիվելոփմենթ» ընկերության և ամերիկյան Global Capital Investment Fund-ի միջև ստորագրվել է ներդրումային պայմանագիր՝ Երևանում՝ Ազատության պողոտա 26/1 հասցեում բազմաֆունկցիոնալ համալիր կառուցելու նպատակով:
Ծրագիրն իրականացնելու համար ստեղծվել է կոնսորցիում, որի անդամներն են ամերիկյան «Global Capital Investment Fund»-ն ու «Առաջին հիփոթեքային ընկերություն» ունիվերսալ վարկային հայ-ամերիկյան կազմակերպությունը: «Գրին Փրոփերթի Դիվելոփմենթ» ընկերության ներդրումային նախագիծը ֆինանսավորվում է տեղական և արտասահմանյան կառույցների կողմից, ներդրումային ընդհանուր ծավալը կազմում է 10 մլրդ ՀՀ դրամ:
Էներգոարդյուանվետ և բազմաֆունկցիոնալ համալիրի ամբողջ տարածքը շուրջ 3000 քմ է: Համալիրն ունենալու է ստորգետնյա ավտոկայանատեղի՝ 200 մեքենայի համար: Բացի մատչելի բնակարաններից նախատեսվում է նաև կառուցել առևտրի կենտրոն, գրասենյակային տարածքներ և ընդարձակ ժամանակակից կանաչապատ այգիներ ու տարածքներ:
Ըստ «Գրին Փրոփերթի Դիվելոփմենթ» ընկերության գործադիր տնօրեն Արտաշես Վարդանյանի՝ առավելագույնը 17 հարկանի բազմաֆունկցիոնալ շենքը դեռևս նախագծման փուլում է: Քաղաքաշինական բոլոր նորմերին ու կաննոներին համապատասխան Էսքիզային նախագծի ամբողջական փաթեթը ներկայացվելու է Երևանի քաղաքապետարանի քննարկմանը:
Կառուցապատումն ու ներդրումային ծրագրի կառավարումն իրականացնում է «Գրին Փրոփերթի Դիվելոփմենթ» ընկերությունը.
«Գրին Փրոփերթի Դիվելոփմենթ» ընկերությունը հիմնադրվել է 2019 թվականին հենց այս նախագիծը կյանքի կոչելու նպատակով: Տարածքը, որտեղ նախատեսվում է նոր համալիրը, նախկինում անմխիթար վիճակում էր, ամայի և անուշադրության մատնված:
«Մեր նպատակն այն ավելի բարեկարգ դարձնելը, այդտեղ կյանքի աշխուժացմանը նպաստելն ու մեր քաղաքի, բնակիչների համար օգտակար գործ կատարելն է: Միջավայրը փոխվելու է, բարելավվելու են ենթակառուցվածքները, ավելի ճանաչելի է լինելու տեղանքը: Համավարակով պայմանավորված՝ մի պահ դադար էինք վերցրել, հիմա կրկին ակտիվ նախագծման փուլում ենք: Նախագծի ամբողջական և վերջնական փաթեթը հանձնելու ենք Երևանի քաղաքապետարան, որպեսզի համապատասխան ընթացակարգերից հետո ստանանք շինարարության թույլտվությունն ու սկսենք կառուցապատումը: Մեր հիմնական ցանկություն կառուցելով աջակցելն է, քաղաքի համար լավագույնը ստեղծելը, Երևան քաղաքի հիմնական մուտքը գեղեցկացնելը, համայնքը շենացնելը և աշխատատեղեր ստեղծելը»,- նշեց ընկերության գործադիր տնօրեն Արտաշես Վարդանյանը:
Վերջինս նաև հավելեց, որ բնակարանները հասանելի կլինեն երիտասարդ մասնագետներին ու գիտնականներին երկարաժամկետ վճարման շահավետ պայմաններով:

photo Artashes-Vardanyan
1 февраля 2020 года между компанией “Грин Проперти Дивелопмент” и американским Фондом “Global Capital Investment Fund” был подписан инвестиционный договор для строительства в Ереване по адресу проспект Азатутян, 26/1 многофункционального комплекса.
Для реализации программы создан консорциум, членами которого являются американская “Global Capital Investment Fund” и универсальная кредитная организация “Первая ипотечная компания”. Инвестиционный проект компании “Грин Проперти Дивелопмент” финансируется местными и зарубежными структурами, общий объем инвестиций составит 10 млрд драмов.
Вся территория энергосберегающего многофункционального комплекса составит около 3 000 кв/м. Комплекс будет иметь подземную автостоянку на 200 автомобилей. Помимо доступных квартир планируется также и строительство торгового центра, офисных помещений. Будут и современные сады и зеленые территории.
По словам исполнительного директора компании “Грин Проперти Дивелопмент” Арташеса Варданяна, 17-этажный многофункциональный комплекс еще находится на стадии проектирования. Полный пакет эскизного проекта в соответствии со всеми градостроительными нормами будет представлен на обсуждение мэрии Еревана
Застройку и управление инвестиционной программой осуществит компания “Грин Проперти Дивелопмент”.
Компания “Грин Проперти Дивелопмент” была основана в 2019 году для претворения в жизнь именно этого проекта. Территория, где планируется строительство нового комплекса в плачевном состоянии, она пуста и оставлена без внимания. Наша цель - сделать ее благоустроенной, способствовать оживлению жизни в этом месте и сделать полезное дело для нашего города,  для жителей. Ситуация изменится, улучшится инфраструктура, местность станет привлекательной. Мы взяли временную паузу в связи с эпидемией, сейчас вновь находимся на стадии активного проектирования. Полный и окончательный пакет проекта мы передадим в мэрию Еревана, чтобы после соответствующих процедур получить разрешение на строительство и начать застройку.  Наше основное желание - содействовать, создать лучшее для города, украсить основной въезд в Ереван, обустроить общину и создать рабочие места”, - отметил исполнительный директор компании Арташес Варданян.
Он также добавил, что квартиры будут доступны молодым специалистам и ученым на выгодных условиях долгосрочной оплаты.