794 բողոք՝ կորոնավիրուսի տնտեսական հետևանքների չեզոքացման միջոցառումներով
Աջակցիր «Ա1+»-ինՄարդու իրավունքների պաշտպանը Հայաստանում նոր տեսակի կորոնավիրուսի (COVID-19) տնտեսական հետևանքների չեզոքացման միջոցառումների վերաբերյալ ստացել է 794 դիմում-բողոք։
Բողոքները Մարդու իրավունքների աշխատակազմը ստացել է ինչպես գրավոր, այնպես էլ՝ բանավոր։ Բացի այդ,իրականացրել է նաև զանգվածային լրատվության միջոցների մշտադիտարկում:
Միջոցառումների վերաբերյալ ստացված բողոքներում բարձրացված խնդիրները կարելի է բաժանել երկու խմբի՝
- տեխնիկական բնույթի խնդիրներ,
- իրավական անհրաժեշտ կարգավորում պահանջող խնդիրներ։
Մարդու իրավունքների պաշտպանը, կարևորելով հակաճգնաժամային միջոցառումները, այդուհանդերձ, արձանագրում է, որ կարևոր է դրանց հասցեականությունը, որով ավելի կընդգծվի պետության պատրաստակամությունը միջոցառումների հետ կապված յուրաքանչյուր խնդիր վերացնելու հարցում: Արտակարգ դրության պայմաններում պետության իրավական բեռը մեծանում է, ինչն ավելի է պարտավորեցնում պետությանը բոլոր լուծումներն իրականացնել մարդկանց համար հնարավոր բարենպաստ պայմաններով:

794 жалобы по поводу мер по нейтрализации экономических последствий коронавируса
Защитник прав человека Армении получил 794 заявления-жалобы по поводу мероприятий по нейтрализации экономических последствий эпидемии COVID-19. Жалобы были получены как в письменной, так и в устной форме. Защитник осуществлял также и мониторинг средств массовой информации.
Проблемы, поднятые в жалобах на мероприятия, можно разделить на две группы: проблемы технического характера и проблемы, требующие необходимого правового регулирования.
“Омбудсмен, придавая важность антикризисным мерам, тем не менее, констатирует, что важна их адресность, которой еще больше будет подчеркнута готовность государства в вопросе устранения любых проблем, связанных с мероприятиями. В условиях чрезвычайного положения правовая нагрузка государства увеличивается, что еще больше обязывает государство осуществлять все решения на условиях, благоприятных для людей”, - говорится в сообщении Oмбудсмена.