5512099adb9820e23401ed24cdd327b1_XL
Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը սեփական ժողովրդին ներքաշում է հերթական արկածախնդրության մեջ. հայտարարություն
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի խմբակցությունների
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի խմբակցությունները խստորեն դատապարտում են վերջին օրերին հայ-ադրբեջանական սահմանին Հայաստանի Հանրապետության Տավուշի մարզի ուղղությամբ Ադրբեջանի հրահրած մարտական գործողությունները, որոնք հանգեցրել են մարդկային զոհերի:
Թիրախավորելով հայկական բնակավայրերը՝ Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը սեփական ժողովրդին ներքաշում է հերթական արկածախնդրության մեջ, որը հղի է իր իսկ համար աղետալի հետևանքներով:
Հավատարիմ մնալով հրադադարի պահպանման և ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտությունը բանակցային եղանակով լուծելու սկզբունքին՝ միաժամանակ, զգուշացնում ենք, որ Հայաստանի ու Արցախի պետական սահմանների հանդեպ ցանկացած ոտնձգություն կստանա համարժեք պատասխան:
Փաստում ենք, որ համավարակի արագ տարածման պայմաններում, երբ ողջ աշխարհը ուժերը միավորել է համաշխարհային ծանր առողջապահական ու տնտեսական ճգնաժամը հաղթահարելու համար, Ադրբեջանի և նրա ռազմական հովանավոր Թուրքիայի նման ագրեսիվ վարքագիծը վտանգավոր է ինչպես Հայաստանի ու Արցախի, այնպես էլ` ողջ տարածաշրջանի համար:
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբին կոչ ենք անում վճռականորեն դատապարտել Ադրբեջանի նման պահվածքը և անհրաժեշտ մեխանիզմներ կիրառել իրավիճակի հետագա սրացումը կասեցնելու, տարածաշրջանում կայունությունն ու խաղաղությունը անխաթար պահելու համար:

5512099adb9820e23401ed24cdd327b1_XL
Фракции Национального собрания Республики Арцах распространили заявление, в котором осудили боевые действия, провоцируемые Азербайджаном в последние дни на армяно-азербайджанской границе.
«Фракции Национального собрания Республики Арцах строго осуждают боевые действия, провоцируемые Азербайджаном в последние дни на армяно-азербайджанской границе в направлении Тавушской области Армении, которые уже привели к человеческим жертвам.
Превращая армянские поселения в мишень, военно-политическое руководство Азербайджана втягивает свой народ в еще одну авантюру, которая для него чревата катастрофическими последствиями.
Оставаясь верными принципу соблюдения режима прекращения огня и решения азербайджано-карабахского конфликта лишь переговорным путем, мы одновременно предупреждаем, что любое посягательство на государственные границы Армении и Арцаха получит адекватный ответ.
Заявляем, что в условиях распространения пандемии, когда весь мир объединил усилия для преодоления тяжелого мирового экономического кризиса, такое агрессивное поведение Азербайджана и его военного гаранта Турции опасно как для Армении и Арцаха, так и для всего региона.
Призываем Минскую группу ОБСЕ решительно осудить подобное поведение Азербайджана и применить все необходимые механизмы для предотвращения дальнейшего обострения ситуации и поддержания стабильности и мира в регионе».