ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատը կքննարկի Ադրբեջանին պաշտպանական միջոցների տրամադրման արգելափակման հարցը
Ադրբեջանի կողմից վերջին տարիներին Հայաստանի սահմանային գոտում հարձակումներից հետո Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների Ներկայացուցիչների պալատը մտադիր է քննարկել ԱՄՆ-ի կողմից Ադրբեջանին պաշտպանական միջոցների մատակարարումն արգելափակելու հարցը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին հայտնում է ԱՄՆ Հայ դատի հանձնախումբը:
«Քանի որ Ադրբեջանն ուժեղացնում է իր անդրսահմանային հարձակումը, այդ փոփոխությունները Կոնգրեսին հնարավորություն կտան դիմադրել և զսպել Ալիևի ագրեսիան»,- նշել է հանձնախմբի գործադիր տնօրեն Արամ Համբարյանը:
Համբարյանը նշել է, որ հարցի քվեարկությունը տեղի կունենա երկուշաբթի օրը:
Ներկայացված օրինագծով նախատեսվում է, որ ամերիկյան ոչ մի միջոց աջակցություն չի կարող տրամադրվել Ադրբեջանի կառավարությանը այնքան ժամանակ, քանի դեռ նախագահը չի որոշել և Կոնգրեսին չի զեկուցել, որ Ադրբեջանի կառավարությունն ակնհայտ քայլեր է ձեռնարկում Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի դեմ բոլոր շրջափակումներն ու ուժի կիրառման այլ նախահարձակ ձևերը դադարեցնելու համար:

Палата представителей США рассмотрит вопрос о блокировке предоставления оборонных средств Азербайджа
После действий, совершенных Азербайджаном в приграничной зоне Армении Палата представителей США намерена обсудить вопрос о блокировании поставок оборонительных средств Азербайджану. Как передает Арменпресс, об этом сообщает комитет “Ай Дата” США.
“Поскольку Азербайджан усиливает свое пограничные нападения, эти изменения Конгресса позволят противостоять агрессии Алиева и сдержать ее”, - отметил исполнительный директор комитета Арам Амбарян.
Амбарян отметил, что голосование по этому вопросу состоится в понедельник.
Представленный законопроект предусматривает, что никакие американские средства содействия не будут  предоставляться правительству Азербайджана до тех пор, пока президент не решит и не доложит Конгрессу, что правительство Азербайджана предпринимает очевидные шаги для прекращения блокады и всех других наступательных форм применения силы против Армении и Нагорного Карабаха.