120720 AycPatara (2)
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը հուլիսի 12-ին այցելել է Ասկերանի շրջանի Պատարա համայնք, ծանոթացել առկա խնդիրներին, տեղում տվել մի շարք հանձնարարականներ:
Երկրի ղեկավարը նշել է, որ համայնքների համաչափ զարգացումը մշտապես գտնվելու է կառավարության ուշադրության կենտրոնում, և այդ ուղղությամբ աշխատանքներն իրականացվելու են՝ ըստ առաջնահերթությունների: Անդրադառնալով Պատարայում պետական ֆինանսավորմամբ իրականացվող ծրագրերին՝ Արայիկ Հարությունյանը նշել է, որ ընթացիկ տարում կսկսվեն «Հյուսիս-հարավ» մայրուղուց դեպի համայնքն ընկած ավելի քան 10 կմ ճանապարհի ասֆալտապատման աշխատանքները, առաջիկա տարիներին կկառուցվի դպրոցական նոր մասնաշենք, կշարունակվի ներհամայնքային ճանապարհների սալապատումը:
Այցի ընթացքում հանրապետության նախագահը ծանոթացել է Պատարայի դպրոցական շենքի պայմաններին, ինչպես նաեւ այցելել է գյուղում անհատ ձեռներեցի կողմից բացված «Ստեփան թոնիր-հյուրատուն»  զբոսաշրջային կենտրոն և հետաքրքրվել գործունեության տեսակներով՝ միաժամանակ հայտնելով զբոսաշրջության ոչ ավանդական տեսակների զարգացմանն աջակցելու կառավարության պատրաստակամությունը:

120720 AycPatara (2)
12 июля президент Республики Арцах Араик Арутюнян посетил общину Патара Аскеранского района, на месте ознакомился с существующими проблемами, дал ряд поручений.
Глава государства отметил, что развитие общин всегда будет находиться в центре внимания правительства, и работы в этом направлении будут  приоритетными. Касаясь программ, осуществляемых при государственном финансировании в Патаре, Араик Арутюнян отметил, что в текущем году начнутся работы по асфальтированию более чем 10 км дороги, ведущей от трассы “Север-Юг”, в ближайшие годы будет построен новый школьный корпус, продолжится ремонт внутриобщинных дорог.
В ходе визита президент республики ознакомился с условиями школьного здания в Патаре, а также посетил туристический центр “Степан тонир-гостевой дом”, который открыл в селе частный предприниматель. Он поинтересовался видами услуг, одновременно выразив готовность правительства содействовать развитию нетрадиционных видов туризма.