Բարեվարքության ինստիտուտը՝ գործողության մեջ
Հայաստանում պաշտոնատար անձանց, պետական պաշտոններ զբաղեցնելու հավակնորդների բարեվարքության ինստիտուտի ներդրումը և վերջինիս շրջանակներում ՀՀ դատախազության և ՀՀ կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի միջև համագործակցությունն սկսում են տալ իրենց առաջին արդյունքները։
Արդեն տեղեկացրել ենք, որ 2020թ հունիսի 29-ից հուլիսի 1-ին տեղի են ունեցել «Ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման մասին» օրենքով նախատեսված գործառույթներ իրականացնող դատախազների թեկնածությունների ցուցակների համալրման նպատակով անցկացվող բաց մրցույթը։
Վերջինիս մասնակցելու համար դիմած անձանց փաստաթղթերը ՀՀ գլխավոր դատախազության աշխատակազմում ուսումնասիրելու ընթացքում պարզվել է, որ հայտատուներից մեկը, ի թիվս դիմումին կից ներկայացված փաստաթղթերի, որպես աշխատանքային գործունեությունը հավաստող փաստթուղթ, ներկայացրել է  2017թ մայիսի 1-ից մինչև 2019թ մայիսի 1-ը ՍՊԸ-ում որպես իրավաբան աշխատած լինելու մասին տեղեկանք։ Պարզվել է, որ տվյալ անձը 2016-2020թթ ընթացքում պարբերաբար դիմել է դատախազների թեկնածությունների ցուցակում ընդգրկվելու նպատակով անցկացվող բաց մրցույթներին մասնակցելու համար, սակայն երբևէ մասնագիտական աշխատանքային գործունեությունը հավաստող որևէ փաստաթուղթ չի ներկայացրել:
Հաշվի առնելով այդ հանգամանքը՝ հայտերի ընդունման ընթացքում նրանից պահանջվել են իր աշխատանքային գործունեության վերաբերյալ լրացուցիչ փաստաթղթեր։ Քաղաքացին ներկայացրել է ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի կողմից տրված տեղեկանք նրա՝ 2017-2019թթ ընթացքում աշխատանքային գործունեություն իրականացրած լինելու մասին: Արդյունքում որակավորման հանձնաժողովը բավարարել է վերջինիս հայտը և նրան թույլատրել է մասնակցել մրցույթին։
Ըստ «Դատախազության մասին» ՀՀ օրենքի 381 հոդվածի՝ Դատախազության՝ ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործառույթներով օժտված ստորաբաժանման դատախազների թեկնածությունների ցուցակների համալրման նպատակով անցկացվող բաց մրցույթին մասնակցելու համար դիմող անձինք այլ փաստաթղթերի հետ ներկայացնում են նաև  «Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի մասին» ՀՀ օրենքով նախատեսված բարեվարքության վերաբերյալ լրացված հարցաթերթիկ։ Մրցույթն անցկացնող Որակավորման հանձնաժողովի նախագահը բարեվարքության վերաբերյալ հարցաթերթիկը մեկօրյա ժամկետում ներկայացնում է Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողով՝ երկշաբաթյա ժամկետում անձի բարեվարքության վերաբերյալ խորհրդատվական եզրակացությունն ստանալու նպատակով։
Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի կողմից տրամադրված բարեվարքության եզրակացության համաձայն՝ իրենց ուսումնասիրության արդյունքում նշած ՍՊԸ-ում տվյալ անձի աշխատանքային գործունեության վերաբերյալ  տվյալները չեն հաստատվել: Ավելին, Հանձնաժողովը նշել է, որ 2019 թվականից նա զբաղեցնում է իր իսկ հիմնադրած ՍՊԸ-ի տնօրենի պաշտոնը՝ միաժամանակ արձանագրելով, որ աշխատանքային փորձառության և մասնագիտական գործունեության վերաբերյալ այլ արժանահավատ տեղեկություններ առկա չեն:
2020թ հուլիսի 1-ին տվյալ դիմորդը չի մասնակցել բաց մրցույթին, և ՀՀ գլխավոր դատախազին առընթեր որակավորման հանձնաժողովը հնարավորություն չի ունեցել աշխատանքային փորձը հավաստող փաստաթղթերի վերաբերյալ հարցմամբ նրանից ստանալ պարզաբանումներ։
Ելնելով նրանից, որ վերոնշյալ հանգամանքները ողջամիտ կասկած են առաջացրել ներկայացված փաստաթղթերի արժանահավատության վերաբերյալ՝ ՀՀ գլխավոր դատախազին առընթեր որակավորման հանձնաժողովի նախագահ, ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալ Ա Հարությունյանի գրությամբ դրանք ուղարկվել են  Ոստիկանություն՝ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 180-181-րդ հոդվածներով սահմանված կարգով նյութեր նախապատրաստելու, ՀՀ քրեական օրենսգրքի 325-րդ հոդվածի հատկանիշներով քրեական գործ հարուցելու հիմքերը պարզելու հանձնարարությամբ։
Հարկ է նշել, որ Դատախազության՝ ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործառույթներով օժտված ստորաբաժանման դատախազները կլինեն առաջին պետական պաշտոններ զբաղեցնող անձինք, ում վերաբերյալ իրականացվել է բարեվարքության ստուգման գործընթաց։

Институт этики в действии
Внедрение в Армении института этики должностных лиц, претендентов на занятие государственных должностей и сотрудничество между прокуратурой Армении и Комиссией по предотвращению коррупции начинают давать свои первые результаты. Об этом сообщает Генпрокуратура Армении․
“Мы уже сообщали, что с 29 июня по 1 июля 2020 года состоялся открытый конкурс по комплектации списков кандидатур прокуроров, осуществляющих функции, предусмотренные законом, по конфискации имущества незаконного происхождения”.
В ходе изучения документов лиц, обратившихся для участия в аппарат Генпрокуратуры Армении, выяснилось, что один из заявителей, в числе документов, представленных к заявлению, представил справку о том, что с 1 мая 2017 года по 1 мая 2019 года он работал юристом в ООО. Выяснилось также, что данное лицо в течение 2016 - 2020 гг. периодически обращалось для участия в открытых конкурсах с целью включения в список кандидатур прокуроров, однако никогда не представляло какого-либо документа, удостоверяющего его профессиональную трудовую деятельность.
Учитывая это обстоятельство, в ходе приема заявок у него попросили дополнительные документы о его трудовой деятельности. Гражданин представил справку, выданную Комитетом по госдоходам Армении о его трудовой деятельности в 2017 - 2019 годах. В результате квалификационная комиссия удовлетворила заявку последнего и разрешила ему участвовать в конкурсе.
Согласно статье 38.1 Закона Республики Армения “О прокуратуре”, для участия в открытом конкурсе, проводимом с целью комплектации кандидатур прокуроров подразделения, наделенного функциями по взысканию имущества незаконного происхождения, обратившиеся лица вместе с другими документами представляют также и заполненную анкету об этике, предусмотренную Законом Республики Армения “О Комиссии по предотвращению коррупции”. Председатель квалификационной комиссии, проводящей конкурс, в однодневный срок представляет в комиссию по предупреждению коррупции анкету об этике лица с целью получения в двухнедельный срок консультативного заключения.
Согласно заключению комиссии по предотвращению коррупции, данные о трудовой деятельности данного лица в ООО, в результате их изучения, не были подтверждены. Более того, комиссия отметила, что с 2019 года он занимает должность директора основанного им же ООО, одновременно констатируя, что нет достоверных сведений о его трудовом опыте и профессиональной деятельности.
1 июля 2020 года данный заявитель не участвовал в открытом конкурсе, и квалификационная комиссия при Генеральном прокуроре не имела возможности получить от него разъяснения относительно документов, подтверждающих его опыт работы.
Исходя из того, что вышеуказанные обстоятельства вызвали разумные сомнения относительно достоверности представленных документов, письмо председателя квалификационной комиссии при Генеральном прокуроре, заместителя генерального прокурора А. Арутюняна было направлено в полицию с поручением о подготовке материалов в порядке, установленном статьями 180 -181 Уголовно-процессуального кодекса Республики Армения, о возбуждении уголовного дела по признакам статьи 325 Уголовного кодекса Республики Армения.
Следует отметить, что прокурорами подразделения прокуратуры, наделенного функциями по взысканию имущества незаконного происхождения, могут быть лица, занимающие первые государственные должности, в отношении которых был проведен процесс проверки этики”, - говорится в сообщении прокуратуры.