ՄԻՊ-ին առընթեր՝ հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների պաշտպանության խորհրդի կազմը
Մարդու իրավունքների պաշտպանը հաստատել է Պաշտպանին առընթեր հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների պաշտպանության հասարակական խորհրդի կազմը:
Խորհրդի կազմում ընդգրկվել են հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ և անկախ փորձագետներ, որոնք ունեն մասնագիտական փորձ  հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների պաշտպանության, նրանց համար ծառայությունների մատուցման, ոլորտային ռազմավարական փաստաթղթերի մշակման, ինչպես նաև վերլուծությունների իրականացման ոլորտում։
Որպես խորհրդատվական մարմին՝ Խորհրդի խնդիրներից է հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների պաշտպանության ոլորտում իրավունքների վիճակի բարելավմանը նպաստելը, ինչպես նաև քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների և Պաշտպանի համագործակցության ամրապնդումը: Այս նպատակով խորհրդի անդամները հնարավորություն կունենան անմիջական մասնակցություն ունենալ հաշմանդամություն ունեցող անձանց առնչվող խնդիրների եւ դրանց լուծումների քննարկմանը, ոլորտային հետազոտությունների իրականացմանը, ինչպես նաեւ մասնակցելու իրավական եւ այլ առաջարկների ձեւավորմանը:
Հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների պաշտպանության, արդյունավետության, նրանց նկատմամբ խտրականության ու խարանի վերացման կարեւոր երաշխիքներից է համագործակցությունը քաղաքացիական հասարակության, կազմակերպությունների եւ անկախ փորձագետների հետ: Ուստի, այս հարցերը Մարդու իրավունքների պաշտպանի գործունեության կարեւոր ուղղությունն են:
Պաշտպանին առընթեր խորհրդի գործունեության կարգին կարելի է ծանոթանալ հղումով:
Հիշեցնենք, որ «Մարդու իրավունքների պաշտպանի մասին» ՀՀ սահմանադրական օրենքի համաձայն՝ Պաշտպանին է վերապահված «Հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների մասին» ՄԱԿ-ի կոնվենցիայի դրույթների կիրառության մշտադիտարկումը, ինչպես նաև պետական, տեղական ինքնակառավարման մարմինների կամ պաշտոնատար անձանց կողմից հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների խախտումների կանխարգելման և պաշտպանության գործառույթները: Այս նպատակով Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմում գործում է Հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների պաշտպանության բաժին, որին կարելի է դիմել  (+374 10) 53-85-77 հեռախոսահամարով կամ 116 թեժ գծի միջոցով:

Состав Совета по защите прав лиц с инвалидностью при омбудсмене Армении
Омбудсмен Армении утвердил состав Общественного совета по защите прав лиц с инвалидностью при омбудсмене.
В состав совета вошли представители общественных организаций и независимые эксперты, имеющие профессиональный опыт в сфере защиты прав лиц с инвалидностью, предоставления услуг для них, разработки отраслевых стратегических документов, а также проведения анализа.
В качестве консультативного органа одной из задач Совета является содействие улучшению положения прав лиц с инвалидностью в сфере защиты прав, а также укрепление сотрудничества представителей гражданского общества и Защитника. С этой целью члены совета будут иметь возможность принимать непосредственное участие в обсуждении проблем лиц с инвалидностью и их решений, проведении отраслевых исследований, а также участвовать в формировании правовых и других предложений.
Одной из важных гарантий эффективной защиты прав лиц с инвалидностью, дискриминации в отношении к ним является сотрудничество с гражданским обществом, организациями и независимыми экспертами. Следовательно, эти вопросы являются важным направлением деятельности Защитника прав человека.
С порядком деятельности совета при омбудсмене можно ознакомиться по следующей ссылке.
Согласно Конституционному закону Республики Армения “О защитнике прав человека”, защитнику отведен мониторинг применения положений Конвенции ООН “О правах лиц с инвалидностью”, а также функции по предупреждению и защите нарушений прав лиц с инвалидностью государственными органами, органами местного самоуправления или должностными лицами. Для этого в аппарате омбудсмена действует отдел защиты прав лиц с инвалидностью, в который можно обратиться по телефону (+374 10) 53-85-77 или по номеру горячей линии 116.