Նիկոլ Փաշինյանը ցավակցական հեռագիր է հղել Ճապոնիայի վարչապետ Աբե Շինձոյին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ցավակցական հեռագիր է հղել Ճապոնիայի վարչապետ Աբե Շինձոյին Ճապոնիայի Կյուշու կղզուն պատուհասած ավերիչ ջրհեղեղի և սողանքների կապակցությամբ: Հեռագրում ասված է.
Ցավով տեղեկացա Ճապոնիայի Կյուշու կղզուն պատուհասած ավերիչ ջրհե­ղեղի և սողանքների մասին: Անկեղծ ցավակցություն եմ հայտնում Ձեզ և Ճապոնիայի բարեկամ ժողովրդին՝ տասնյակ մարդկային զոհերի ու ավերածու­թյունների կապակցությամբ:
Վստահ եմ, որ Ճապոնիայի կառավարության կողմից ձեռնարկված վճռա­կան միջոցառումները թույլ կտան արագորեն վերացնել այս արհավիրքի հե­տևանք­ները:
Վշտակցելով Ճապոնիայի ժողովրդին՝ զոհվածների հարա­զատներին ու մերձավորներին մաղթում եմ տոկունություն և ոգու արիություն, իսկ տուժած­ներին՝ շուտափույթ ապաքինում»:

Никол Пашинян направил телеграмму соболезнования премьер-министру Японии Синдзо Абэ
Премьер-министр Никол Пашинян направил телеграмму соболезнования премьер-министру Японии Синдзо Абэ в связи с наводнениями и оползнями на острове Кюсю. В послании говорится:
Ваше Превосходительство,
С горечью узнал о разрушительных наводнениях и оползнях, обрушившихся на японский остров Кюсю. Выражаю искренние соболезнования Вам и дружественному народу Японии в связи с десятками человеческих жертв и разрушениями.
Уверен, что предпринятые правительством Японии решительные мероприятия позволят быстро ликвидировать последствия этого стихийного бедствия.
Выражаю соболезнования народу Японии, желаю родственникам и близким погибших терпения и стойкости духа, а пострадавшим - скорейшего выздоровления”.