Արմեն Սարգսյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Լատվիայի նախագահի հետ
Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն այսօր հեռախոսազրույց է ունեցել Լատվիայի նախագահ Էգիլս Լևիթսի հետ:
Հայաստանի և Լատվիայի նախագահները տեղեկություններ են փոխանակել կորոնավիրուսի համավարակի հետ կապված երկու երկրներում տիրող իրավիճակի, վարակի կանխարգելման և հաղթահարման ուղղությամբ իրենց երկրների փորձառությունների մասին:
Նախագահ Սարգսյանը կարևորել է Լատվիայի աջակցությունը ՀՀ-ԵՄ գործընկերությանը՝ ընդգծելով ԵՄ Արևելյան գործընկերության շրջանակում համագործակցության նոր հնարավորությունները: Նախագահը բարձր է գնահատել փաստը, որ Լատվիան Հայաստանի Հանրապետություն-Եվրոպական միություն համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը վավերացրած` ԵՄ առաջին պետություններից է:
Խոսելով հայ-լատվիական փոխգործակցության հեռանկարների մասին՝ նախագահներն ընդգծել են, որ երկու երկրները համագործակցության լուրջ ներուժ ունեն ինչպես տնտեսության, բարձր տեխնոլոգիաների, հեռահաղորդակցության, այնպես էլ՝ գիտության, կրթության, մշակույթի ոլորտներում: Նախագահ Լևիթսն ընդգծել է լատվիական կողմի հետաքրքրությունը Հայաստանում տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի զարգացմանն ուղղված ծրագրերի, մասնավորապես՝ ATOM (Advanced tomorrow) նախագահական նախաձեռնության նկատմամբ: Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել նաև սննդի անվտանգության «միջանցքի» և դրան Լատվիայի հնարավոր մասնակցության մասին:
Հայաստանի նախագահը հրավիրել է Լատվիայի նախագահին՝ հարմար ժամանակ այցելել Հայաստան, ինչը սիրով ընդունվել է նրա կողմից:

Армен Саркисян провел телефонный разговор с президентом Латвии
Президент Республики Армения Армен Саркисян провел телефонный разговор с президентом Латвии Эгилсом Левитсом.
Президенты Армении и Латвии обменялись информацией о ситуации в обеих странах, сложившейся в связи с эпидемией COVID-19, об опыте их стран по предотвращению и преодолению инфекции.
Президент Саркисян отметил значение содействия Латвии партнерству Армения-ЕС, подчеркнув новые возможности сотрудничества в рамках Восточного партнерства ЕС. Президент высоко оценил тот факт, что Латвия является одним из первых государств ЕС, ратифицировавших Соглашение о всеобъемлющем и расширенном партнерстве между Республикой Армения и Европейским Союзом.
Говоря о перспективах армяно-латвийского взаимодействия, президенты подчеркнули, что обе страны имеют серьезный потенциал сотрудничества как в сферах экономики, высоких технологий, телекоммуникаций, так и науки, образования, культуры. Президент Левитс подчеркнул интерес латвийской стороны к программам, направленным на развитие сферы информационных технологий в Армении, в частности, к президентской инициативе ATOM (Advanced tomorrow).
Президент Армении пригласил президента Латвии посетить Армению в удобное для него время. Левитс приглашение принял с удовольствием.