Դավիթ Տոնոյանն ընդունել է ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանին
Հուլիսի 7-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանն ընդունել է ՀՀ-ում Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների արտակարգ և լիազոր դեսպան Ն.Գ. տիկին Լին Թրեյսիին:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են պաշտպանության բնագավառում հայ-ամերիկյան երկկողմ համագործակցությանն առնչվող հարցեր: Ամփոփվել են նախկինում իրականացված միջոցառումները, ուսումնասիրվել են համավարակով պայմանավորված սահմանափակումների պայմաններում համագործակցության ծրագրերի իրականացման հնարավորությունները։ Քննարկվել է նաև միջազգային խաղաղության և կայունության պահպանման առաքելություններին Հայաստանի շարունակական մասնակցության, ստեղծված իրավիճակում հերթափոխների իրականացման ընթացքը։
Պաշտպանության նախարարը ներկայացրել է զինված ուժերում COVID-19-ի դեմ պայքարի և տարածման կանխարգելման միջոցառումները, ինչպես նաև համավարակի պայմաններում ամառային զորակոչի կազմակերպման ընթացը։
Տիկին դեսպանը նշել է, որ ուրախ է հանդիպել պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանին և քննարկել Հայաստանի և Միացյալ Նահանգների փոխադարձ շահերին ու մտահոգություններին առնչվող հարցեր։
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել նաև տարածաշրջանային անվտանգության և փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցերի շուրջ:

Давид Тоноян принял посла США в РА
Министр обороны Армении Давид Тоноян 7 июля принял чрезвычайного и полномочного посла США в Армении Лин Трейси.
В ходе встречи были обсуждены вопросы, касающиеся армяно-американского двустороннего сотрудничества в сфере обороны. Были подведены итоги проведенных ранее мероприятий, изучены возможности реализации программ сотрудничества в условиях ограничений, обусловленных эпидемией. Также был обсужден процесс последовательного участия Армении в международных миссиях по сохранению мира и стабильности, графика смен в сложившейся ситуации.
Министр обороны представил мероприятия по предотвращению распространения COVID-19 и борьбы с эпидемией в Вооруженных силах, а также ход организации летнего призыва в условиях эпидемии.
Госпожа посол отметила, что рада встретиться с министром обороны Давидом Тонояном и обсудить вопросы, касающиеся взаимных интересов и забот Армении и Соединенных Штатов.
В ходе встречи собеседники обменялись мнениями и по вопросам региональной безопасности и по другим вопросам, представляющим взаимный интерес.