Օգտագործել են ընկերության սեփականությունը համարվող գաղտնի տեղեկատվություն․ «Յուքոմ»
Ս․թ․ հունիսի 26-ին Հայաստանի հանրապետության Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովը դիմել է «Յուքոմ» ՓԲԸ՝ «Թիմ» ՍՊԸ կողմից «ՎԵՈՆ Արմենիա» ՓԲԸ 100% փայաբաժնի ձեռքբերման միջոցով համակենտրոնացման վերաբերյալ «Յուքոմ» ՓԲ ընկերության դիրքորոշումը պարզելու նպատակով։ Նշենք, որ ս․թ․ հունիսի 8-ին «Թիմ» ՍՊԸ-ն ՀՀ ՏՄՊՊՀ դիմում է ներկայացրել նշյալ գործարքի իրականացումը թույլատրելու խնդրանքով: Ս․թ․ հուլիսի 1-ին «Յուքոմ» ՓԲԸ ներկայացրել է իր դիրքորոշումը նշյալ գործարքի վերաբերյալ՝ մասնավորապես հայտնելով, որ սույն համակենտրոնացումը ենթակա է արգելման մի քանի հիմքերով:
Մասնավորապես, ըստ դիրքորոշման, «Թիմ» ՍՊԸ և նրա ղեկավարության կողմից թույլ տրված գործողություններն պետք է որակվեն որպես անբարեխիղճ մրցակցություն (ներառյալ՝ չբացահայտված՝ Ucom ընկերությանը պատկանող գաղտնի տեղեկատվության օգտագործմամբ անբարեխիղճ մրցակցություն)։ Հետևաբար՝ քննարկվող գործարքի կնքումը հակասում է Տնտեսական մրցակացության պաշտպանության մասին ՀՀ օրենքի 11-րդ և 16-րդ հոդվածներին, և համակենտրոնացումը ենթակա է ՏՄՊՊՀ կողմից արգելման։
Դիրքորոշմամբ արձանագրվում և հիմնավորվում է, որ «Յուքոմ» ընկերության նախկին գլխավոր տնօրեն Հայկ Եսայանը, ինչպես նաև նախկին փոխտնօրեն և ռազմավարական գծով տնօրեն Ալեքսանդր Եսայանը (ով մինչ այսօր հանդիսանում է «Յուքոմ» ՓԲԸ տնօրենների խորհրդի անդամ), մեր գնահատմամբ, խախտել են Ucom ընկերության հանդեպ ունեցած ֆիդուցիար պարտավորությունները, ինչպես նաև «ՎԵՈՆ Արմենիա» ՓԲԸ-ի հետ գործարքը բանակցելիս և ՏՄՊՊՀ ներկայացված հուշագիրը կնքելիս օգտագործել են «Յուքոմ» ՓԲ ընկերության սեփականությունը համարվող գաղտնի տեղեկատվություն (ներառյալ ՎԵՈՆ-ի հետ գործարքի դետալները, ինչը մի շարք երկրների օրենսդրության և դատական պրակտիկայում ստացել է կորպորատիվ հնարավորության յուրացման դոկտրին անվանումը): Այսպիսով, գտնում ենք, որ Եսայանների կողմից Ucom ընկերությանը պատկանող գաղտնի տեղեկատվության բացահայտման և օգտագործման արդյունքում է, որ «Թիմ» ՍՊԸ-ն մեկ ամսվա ընթացքում կարողացել է բանակցել և հուշագիր կնքել և պատրաստվում է ձեռք բերել «Վեոն Արմենիա» ՓԲԸ բաժնետոմսերը, այնինչ նմանատիպ գործարքների բանակցությունները տևում են ամիսներ, եթե ոչ ավելի երկար: Նշված գործողությունները, ինչպես հիմնավորված է Դիրքորոշման մեջ, անբարեխիղճ մրցակցություն են և արգելված են:
«Յուքոմ» ՓԲԸ կողմից ՀՀ ՏՄՊՊՀ են ներկայացվել վերը նշված պնդումները հաստատող փաստական հանգամանքներ։ Ավելին՝ ներկայացվել է համանման իրավական կարգավորումներ ունեցող երկրների փորձի համեմատական-իրավական վերլուծություն, որպես դիրքորոշման մեջ բերված հիմնավորումները հաստատող հավելյալ փաստարկ։ Տրամադրված տեղեկատվությամբ ընդգծվում է, որ նման դրսևորումները բացառիկ չեն և դատապարտելի են ինչպես ՀՀ-ում, այնպես էլ արտերկրում։
«Յուքոմ» ՓԲԸ-ն հայտնում է, որ պատրաստվում է պաշտպանել իր խախտված իրավունքներն, ինչպես հայաստանյան իրավասու մարմիններում, այնպես էլ արտերկրի համապատասխան ատյաններում և հիմա քննարկում է իրականացնում իրավաբանական ծառայություններ մատուցող թիմի և արտասահմանյան իրավաբանների հետ՝ հնարավոր իրավական գործընթացներ նաև արտերկրում սկսելու վերաբերյալ:

Компания Ucom выразила свою позицию ГКЗЭК РА
26 июня сего года Государственная комиссия по защите экономической конкуренции Республики Армения обратилась в ЗАО «Юком» с просьбой разъяснить позицию компании Ucom в отношении слияния ЗАО «ВЕОН Армения» с ООО «Тим», планирующей приобрести 100% акций ЗАО «ВЕОН Армения». Отметим, что 8 июня сего года ООО «Тим» подало в ГКЗЭК РА заявление с просьбой разрешить осуществление указанной сделки. 1 июля сего года ЗАО «Юком» представило свою позицию по указанной сделке, в частности заявив, что данное слияние подлежит запрету по нескольким причинам.
В частности, согласно позиции компании Ucom, действия, предпринимаемые ООО «Тим» и его руководством, должны быть квалифицированы как недобросовестная конкуренция (в том числе – недобросовестная конкуренция с использованием нераскрытой, принадлежащей компании Ucom строго конфиденциальной информации). Следовательно, заключение рассматриваемой сделки прямо противоречит статьям 11 и 16 Закона РА «О защите экономической конкуренции», и слияние подлежит запрету со стороны ГКЗЭК РА.
Позицией устанавливается и обосновывается, что бывший генеральный директор компании Ucom Айк Есаян, а также бывший заместитель директора и директор по стратегическому развитию компании Александр Есаян (который по сей день является членом совета директоров ЗАО «Юком») по нашей оценке нарушили фидуциарные обязательства в отношении компании Ucom, а также при ведении переговоров с ЗАО «ВЕОН Армения» и подписании представленного в ГКЗЭК РА меморандума использовали считающуюся собственностью компании Ucom строго конфиденциальную информацию (в том числе – детали сделки с ЗАО «ВЕОН Армения», что в законодательстве и судебной практике ряда стран получило название доктрины присвоения корпоративных возможностей). Таким образом, мы находим, что именно в результате раскрытия и использования со стороны Есаянов принадлежащей компании Ucom строго конфиденциальной информации, ООО «Тим» удалось в течение месяца провести переговоры и подписать меморандум с целью приобретения акций ЗАО «ВЕОН Армения», в то время как переговоры по подобным сделкам занимают месяцы, если не дольше. Данные действия, как это обосновано в позиции ЗАО «Юком», являются недобросовестной конкуренцией и запрещены.
ЗАО «Юком» представило ГКЗЭК РА фактические обстоятельства, подтверждающие вышеупомянутые заявления. Кроме того, в качестве дополнительного аргумента для обоснования причин, приведенных в позиции ЗАО «Юком», был представлен сравнительно-правовой анализ опыта стран с аналогичными правовыми нормами. Предоставленная информация подчеркивает, что такие проявления не являются уникальными и подлежат осуждению как в РА, так и за рубежом.
ЗАО «Юком» сообщает, что намерено защищать свои нарушенные права как в компетентных органах Армении, так и в соответствующих иностранных инстанциях, и сейчас совместно с командой, предоставляющей юридические услуги, а также с иностранными юристами рассматривает возможную инициацию правовых действий также за рубежом.