Քաղաքացիները՝ Սահմանադրության և Սահմանադրական փոփոխությունների մասին (տեսանյութ)
Հուլիսի 5-ին Հայաստանում նշվում է Սահմանադրության օրը: Այս առիթով «Ա1+»-ը հարցումներ իրականացրեց Երևանի փողոցներում՝ պարզելու, թե մեր երկրում արդո՞ք Սահմանադրությունն ամբողջությամբ գործում է, ինչպե՞ս են քաղաքացիները վերաբերում Ազգային ժողովում ընդունված նոր Սահմանադրական փոփոխություններին և ինչ կարծիք ունեն Սահմանադրական դատարանի շուրջ զարգացումների վերաբերյալ։
Կարծիքներ եղան, որ  մեր երկրում այսօր Սահմանադրությունը լիարժեք չի գործում և պետք են Սահմանադրական փոփոխություններ։
Քաղաքացիներից մի մասի համար էլ երկրի Մայր օրենքի լավ կամ վատ լինելը ուղիղ կապված է իրենց սոցիալական վիճակի և գործադիրի վարած քաղքականության հետ։
Հետաքրքրվեցինք նաև՝ ի՞նչ դիրքորոշում ունեն քաղաքացիները մեր երկրում այսօր գործող Խորհրդարանական կառավարման մոդելի վերաբերյալ։
Հարցվածներից մեկը նկատել տվեց, որ 2015 թվականին Սերժ Սարգսյանը Սահմանադրությունն իր հագով կոստյում ձևեց, հետ Նիկոլ Փաշինյանը այն հագավ։
Մեր դիտարկմանը՝ ճի՞շտ էր, որ Նիկոլ Փաշինյանը հագավ Սերժ Սարգսյանի հագով կարված կոստյումը, քաղաքացին նախ նշեց, որ կարծում է լավ է արել, ապա հավելեց, որ դեռ երկու տարի է անցել, ժամանակ է պետք։
Ի դեպ, Սահմանադրական դատարանի շուրջ զարգացումներին հարցված քաղաքացիների մեծ մասը հետևում է, նրանցից ոմանք տեղի ունեցողը խայտառակություն են որակում, ոմանք էլ համարում են, որ փոփոխություններն իսկապես անհրաժեշտ են։

Граждане о Конституции и Конституционных поправках (видео)
5-го июля в Армении отмечают День Конституции. В этой связи «А1+» провел опросы на улицах Еревана, чтобы выяснить, действует ли в нашей стране Конституция в полной мере, как граждане относятся к недавно принятым в Национальном собрании Конституционным поправкам и что думают о событиях вокруг Конституционного суда?
Были мнения, что сегодня в нашей стране Конституция не действует в полной мере и нужны Конституционные поправки.
Для части граждан хороший основной закон или нет непосредственно зависит от их социального положения и политики, проводимой исполнительным органом.
Поинтересовались также, какова позиция наших граждан относительно действующей сегодня в нашей стране модели Парламентского правления.
Один из опрошенных заметил, что в 2015 году Серж Саркисян скроил костюм под себя, потом его надел Никол Пашинян.
На наше наблюдение, правильно ли было то, что Никол Пашинян надел сшитый для Сержа Саркисяна костюм, гражданин прежде всего отметил, что думает, что правильно поступил, затем добавил, что прошло пока два года, нужно время.
Кстати, большинство опрошенных граждан следят за событиями вокруг Конституционного суда,  некоторые из них считают происходящее позором, другие же считают, что изменения действительно нужны.