Արմեն Սարգսյանը հանդիպել է Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի նախագահ Կարին Մարկիդեսի հետ (տեսանյութ)
Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն այսօր հյուրընկալել է Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի նախագահ Կարին Մարկիդեսին:
Հանդիպմանը մտքեր են փոխանակվել ժամանակակից աշխարհում կրթության դերի, փոփոխվող աշխարհի պահանջներին համապատասխան կրթություն ունենալու, ինչպես նաև բուհի և տնտեսության միջև կապի ապահովման և մի շարք այլ հարցերի շուրջ:
Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի նախագահը ներկայացրել է բուհի կողմից իրականացվող ծրագրերը և, մասնավորապես, տեխնոլոգիական ոլորտին վերաբերող նոր նախաձեռնությունը՝ նշելով, որ այն նպատակ ունի համագործակցություն հաստատել կրթական հաստատությունների, գիտահետազոտական ինստիտուտների և բիզնեսի միջև:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են նաև Հայաստանում տեխնոլոգիաների և գիտության զարգացմանն ուղղված ATOM նախագահական նախաձեռնությանն ու դրա շրջանակում համագործակցության հնարավորություններին:

Армен Саркисян встретился с президентом Американского университета Армении Карин Маркидес (видео)
Президент Армении Армен Саркисян принял президента Американского университета Армении Карин Маркидес.
В ходе встречи состоялся обмен мнениями о роли образования в современном мире, необходимости наличия образования в соответствии с требованиями изменяющегося мира, а также обеспечении связи между университетом и экономикой.
Президент Американского университета Армении представила реализуемые университетом программы, в частности, новую инициативу в области технологий, отметив, что она направлена на установление сотрудничества между учебными заведениями, научно-исследовательскими институтами и бизнесом.
Собеседники также коснулись президентской инициативы АТОМ, направленной на развитие технологий и науки в Армении, и возможностей сотрудничества в ее рамках.