Որտե՞ղ էին այդ ուժերը, երբ Երևանի կենտրոն տանկեր բերվեցին․Դանիել Իոաննիսյան (տեսանյութ)
«Ինձ չի թվում, որ արտակարգ դրությունը այս տարի ավարտվի, իսկ Սահմանադրական դատարանի հարցը պետք էր լուծել». այս մասին «Ա1+»-ի հետ զրույցում նշեց «Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» ՀԿ-ի ծրագրերի համակարգող  Դանիել Իոաննիսյանը՝ անդրադառնալով ԱԺ-ում ընդունված Սահմանադրական փոփոխությունների նախագծին և հանրաքվեն չեղարկելու վերաբերյալ որոշմանը։
«Սահմանադրական դատարանը խանգարում էր կոռուպցիայի դեմ պայքարին՝ օրինակ հակասահմանադրական ճանաչելով «Բանկային գաղտնիքի մասին» օրենքի փոփոխությունները և այլն, նաև չէր արտացոլում այն տրամաբանությունը, որը դրված է Սահմանադրական դատարանի ձևավորման կարգի հիմքում, այն տրամաբանությունը, որը գրված է Սահմանադրության մեջ»,- ասաց Դանիել Իոաննիսյանը, որը նաեւ Սահմանադրական փոփոխությունների մասնագիտական հանձնաժողովի  անդամ է։
Երկու օր առաջ «Բարգավաճ Հայաստան», «Հայ հեղափոխական դաշնակցություն» և «Հայրենիք» կուսակցությունները ՀՀ գլխավոր դատախազություն հանցագործության մասին հաղորդում ներկայացրին՝  «իշխանության յուրացման և սահմանադրական կարգի տապալման դեպքերի առթիվ»։
«Կոռուպցիոն շահեր հետապնդող  ուժերին ես առհասարակ չեմ համարում քաղաքական ուժեր, որտե՞ղ էին այդ ուժերը, երբ Երևանի կենտրոն տանկեր  բերվեցին, այն ժամանակ տանկեր բերողների հետ կոալիցիա էին կազմում, հիմա ասում են՝ սահմանադրական  կարգ է տապալվել»,-ասաց «Ա1+»-ի զրուցակիցը։
Սահմանադրության ոգին վերականգնված է լեգիտիմորեն ընտրված Ազգային ժողովի կողմից,- պնդում է Իոաննիսյանը և  հավելում, որ Սահմանադրական դատարանի ճգնաժամը հանգուցալուծված է։
Թե ինչով էին հրատապ այս փուլում Սահմանադրական փոփոխությունները, Իոաննիսյանն ընդգծում  է.
«Մենք ունենք Սահմանադրական դատարան, որը սպասարկում էր կոռուպցիոն համակարգի շահերը, սա անթույլատրելի էր»։

Где были эти силы, когда в центр Еревана пригнали танки? Даниэл Иоаннисян (видео)
Поддержи А1+!«Мне не кажется, что чрезвычайное положение в этом году завершится, а вопрос Конституционного суда нужно было решить», - об этом в беседе с «А1+» отметил координатор программ НПО «Союз информированных граждан» Даниэл Иоаннисян, обратившись к принятому в НС проекту Конституционных поправок и решению об отмене референдума.
«Конституционный суд мешал борьбе с коррупцией, к примеру, признав антиконституционными поправки к закону «О банковской тайне» и прочее, а также не отражал ту логику, которая была заложена в основу порядка формирования Конституционного суда, ту логику, которая записана в Конституции», - сказал Даниэл Иоаннисян, который также является членом профессиональной комиссии Конституционных поправок.
Два дня назад партии «Процветающая Армения», «Армянская революционная партия Дашнакцутюн», «Родина» подали в Генеральную прокуратуру РА сообщение о преступлении «в связи со случаями узурпации власти и свержением конституционного строя».
«Силы, преследующие коррупционные интересы, я вообще не считаю политическими силами, где были эти силы, когда в центр Еревана пригнали танки? Тогда они составляли коалицию с пригнавшими танки, сейчас говорят: свергнут конституционный строй», - сказал собеседник «А1+».
Дух Конституции восстановлен легитимно избранным Национальным собранием, - утверждает Иоаннисян и добавляет, что кризис Конституционного суда разрешен.
Почему на этом этапе Конституционные поправки были срочными, Иоаннисян подчеркивает:
«У нас есть Конституционный суд, который обслуживал интересы коррупционной системы, это было недопустимо».