Այսօր մեր հանրության, ժողովրդի ակնկալիքները Դատախազությունից մեծ են, քան երբևէ․ վարչապետ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի շնորհավորական ուղերձը Դատախազության աշխատողի օրվա և Դատախազության կազմավորման 102-րդ տարեդարձի առթիվ
Դատախազության համակարգի հարգելի՛ աշխատողներ,
Շնորհավորում եմ ձեզ Դատախազության աշխատողի օրվա և Դատախազության կազմավորման 102-րդ տարեդարձի առթիվ:
Այսօր մեր հանրության, ժողովրդի ակնկալիքները Դատախազությունից մեծ են, քան երբևէ: Ժողովուրդը՝ 2018 թվականի Ոչ բռնի, թավշյա, ժողովրդական հեղափոխությամբ արտահայտել է իր հստակ կամքը՝ ունենալ Հայաստան, որտեղ հաստատված է օրենքի գերակայություն, անշեղորեն գործում է կատարված հանցանքի համար պատժի անխուսափելիության սկզբունքը, որտեղ հանցավոր աշխարհի, չարաշահումների, կոռուպցիայի դեմ արդյունավետ պայքար է ծավալվում:
Եվ այս ուղղություններով ժողովրդի օրինական ակնկալիքի կատարումը մեծապես կախված է դատախազության աշխատանքից: Ընթացիկ շրջանն իսկապես լրջագույն փորձաքար է դատախազության համար, որովհետև հենց դատախազության համակարգի աշխատողները պիտի շատ դեպքերում հանրությանը, ժողովրդին հայտնի ճշմարտությունները ձևակերպեն որպես մեղադրանք և դրանք պաշտպանեն դատարանում:
Այս աշխատանքի որակից ու մակարդակից է կախված, թե որքանով մեր ժողովրդի գիտակցության մեջ կամրագրվի հավատը առ այն, որ Հայաստանում հնարավոր է անառարկելի օրինականության, ժողովրդավարական կարգուկանոնի, արդարության հաստատում: Դատախազության աշխատանքի որակից է կախված քաղաքական մեծամասնության կողմից բարձրաձայնված և ժողովրդի հավանությանը արժանացած՝ ժողովրդից թալանվածը ժողովրդին վերադարձնելու քաղաքական խոստման իրագործումը:
Առաջիկայում դատախազությունը կստանձնի ևս մեկ՝ «Ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման» մասին ՀՀ օրենքով նախատեսված գործառույթ, և օրենսդրական այս նորամուծությունն էլ ավելի է մեծացնելու հանրության սպասումները դատախազության գործունեության արդյունքներից:
Ձեր աշխատանքն ունի բազմաթիվ բարդություններ: Հանրահայտ ճշմարտությունները երբեմն դժվար է ձևակերպել իրավական լեզվով: Բայց հենց այստեղ է դատախազության աշխատողի, դատախազի տաղանդն ու պրոֆեսիոնալիզմը: Այստեղ է դատախազի առաքելությունը. իրավական լեզուն և ասելիքը պետք է իրականության, ճշմարտության ճշգրիտ արտահայտությունը դառնան, իրավաբանությունը պետք է լինի ճշմարտության պաշտպանը:
Սա է դատախազության առաքելությունը: Առանց այս առաքելության չկա դատախազություն, և բոլորիդ հաջողություն եմ մաղթում այս առաքելության իրագործման ճանապարհին: Մաղթում եմ այդ ճանապարհը մինչև վերջ գնալու կարողություն և վճռականություն:

Сегодня ожидания нашего общества и народа от прокуратуры выше, чем когда-либо: премьер-министр
Премьер-министр Армении Никол Пашинян направил поздравительное послание по случаю Дня работника прокуратуры и 102-й годовщины образования прокуратуры:
«Уважаемые работники системы прокуратуры!
Поздравляю Вас с Днем работника прокуратуры и 102-ой годовщиной образования прокуратуры!
Сегодня ожидания нашего общества и народа от прокуратуры выше, чем когда-либо. Народ ненасильственной, бархатной, народной революцией 2018 года выразил свою четкую волю - иметь Армению, в которой установлено верховенство закона, неуклонно действует принцип неотвратимости наказания за совершенное преступление, где ведется эффективная борьба с преступным миром, со злоупотреблениями, с коррупцией.
И исполнение законных ожиданий народа во многом зависит и от работы прокуратуры. Текущий период действительно является серьезнейшим испытанием для прокуратуры, поскольку именно работники системы прокуратуры во многих случаях должны формулировать истины, известные обществу и народу, как обвинения и выдвигать их в суде.
От качества и уровня этой работы зависит, насколько в сознании нашего народа будет закреплена вера в то, что в Армении возможно установление неоспоримой законности, демократического порядка, справедливости. От качества работы прокуратуры зависит озвученное политическим большинством и одобренное народом политическое обещание о возвращении народу всего награбленного.
В ближайшее время прокуратура возьмет на себя еще одну функцию, предусмотренную Законом Республики Армения “О конфискации имущества незаконного происхождения”, и это законодательное нововведение еще больше увеличит ожидания общества от результатов деятельности прокуратуры.
Уважаемые работники системы прокуратуры!
Ваша работа имеет много трудностей. Иногда трудно сформулировать общеизвестные истины на правовом языке. Но именно в этом талант и профессионализм работника прокуратуры, прокурора. Вот миссия прокурора: правовой язык и слово должны стать точным выражением реальности, истины, юриспруденция должна быть защитником истины.
Это миссия прокуратуры. Без этой миссии нет прокуратуры. Желаю всем Вам успехов на пути осуществления этой миссии. Желаю способности и решимости дойти до конца этого пути.