Էմանուել Մակրոնը զորակցության նամակ է հղել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը զորակցության նամակ է հղել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին: Նամակում նշված է.
«Պարոն Վարչապետ, թանկագին Նիկոլ,
Տեղեկացա վերջերս կորոնավիրուսով Ձեր ապաքինման մասին և ուրախ եմ, որ Դուք և Ձեր ընտանիքն առողջ եք:
Այսօր Ֆրանսիայի, ինչպես նաև Հայաստանի առջև առողջապահական, տնտեսական և սոցիալական առումով ծառացել են խոշոր մարտահրավերներ: Ճգնաժամը չպետք է մեզ ստիպի ընկրկել: Ընդհակառակը, համավարակը պետք է համագործակցության եզակի առիթ հանդիսանա՝ պայքարելու համաճարակի և դրա հետևանքների դեմ:
Այս ոգով էլ ցանկանում եմ հավաստիացնել Ձեզ Ֆրանսիայի համերաշխության և Հայաստանին կոնկրետ աջակցություն ցուցաբերելու վերջինիս պատրաստակամության մեջ: Միաժամանակ և՛ Եվրամիության աննախադեպ ֆինանսական օժանդակության մեջ ունեցած ներդրմամբ, և՛ երկկողմ աջակցությամբ Ֆրանսիան Ձեր կողքին է: Առաջիկա օրերին Ֆրանսիան կրկին Հայաստան կգործուղի կամավորական բժիշկների նոր թիմ, որը փոխարինման կգա արդեն իսկ ներկաներին, ովքեր իրենց հայ գործընկերներին օգնում են Covid-19-ի դեմ մղվող պայքարում:
Այս ճգնաժամը նաև մարտահրավեր է մեր երկու երկրների տնտեսության համար: Հայաստանում արդեն գործող Զարգացման ֆրանսիական գործակալության (ԶՖԳ) շնորհիվ Ֆրանսիան պատրաստ է դիտարկել 50-80 միլիոն եվրո գնահատվող պետական քաղաքականության վարկի տրամադրումը, ինչը հնարավորություն կընձեռի մասամբ հոգալ բյուջետային ֆինանսավորման լրացուցիչ կարիքները, որոնց Ձեր երկիրը դիմագրավում է այս տարի: ԶՖԳ այս ծրագիրը, որը նպատակ ունի ամրապնդել ճգնաժամերին դիմագրավելու երկրի կարողությունները, կիրականացվի այլ վարկատու կազմակերպությունների հետ համատեղ, ինչպիսին, օրինակ, Համաշխարհային բանկն է: Շեշտը կարող է դրվել առողջապահության և սոցիալական պաշտպանության ոլորտների, ինչպես նաև կլիմայական փոփոխությունների հետևանքների սահմանափակմանն ուղղված գործողությունների վրա:
Հույս հայտնելով, որ մեր համերաշխության և բարեկամության կապերն ամրապնդված դուրս կգան այս փորձությունից՝ հաճեցեք ընդունել, պարոն Վարչապետ, հարգանացս հավաստիքը»:

Эммануэль Макрон направил письмо поддержки премьер-министру Николу Пашиняну
Президент Франции Эммануэль Макрон направил поддерживающее письмо премьер-министру Николу Пашиняну. В письме говорится:
“Господин премьер-министр, дорогой Никол!
Я недавно узнал о Вашем выздоровлении от COVID-19 и очень рад, что Вы и Ваша семья уже здоровы.
Сегодня перед Францией, также и перед Арменией в здравоохранительном, экономическом и социальном плане стоят большие вызовы. Кризис не должен заставлять нас отступать. Наоборот, пандемия должна стать уникальным поводом для сотрудничества в борьбы против нее и с ее последствиями.
Хочу заверить Вас в солидарности Франции и готовности Франции оказать Армении конкретное содействие. Франция рядом с Вами и с вкладом в беспрецедентное финансовое содействие Евросоюза, и в двусторонней поддержке. В ближайшие дни Франция вновь отправит в Армению новую команду волонтеров врачей, которая придет на замену тем, которые уже помогают своим армянским коллегам в борьбе с Covid-19.
Этот кризис является вызовом и для экономик двух наших стран. Благодаря уже действующему в Армении Французскому агентству развития (ФАР) Франция готова рассмотреть вопрос о предоставлении кредита в 50 - 80 млн евро, что позволит частично удовлетворить дополнительные нужды бюджетного финансирования, которым Ваша страна противостоит в этом году. Эта программа направлена на укрепление возможностей страны противостоять кризисам, она будет реализована совместно с другими кредиторами, такими как Всемирный банк. Акцент может быть сделан на здравоохранении и социальной защите, а также на действиях, направленных на ограничение изменения климата.
Господин премьер-министр, примите, пожалуйста, заверения в моем уважении! Я надеюсь, что наши связи солидарности и дружбы выйдут из этого испытания более крепкими”.