Ձեր կողմից իսկապես համարձակ քայլ է գալ Հայաստան․ Արմեն Սարգսյանը հյուրընկալել է ֆրանսիացի բուժաշխատողներին (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն այսօր հյուրընկալել է կորոնավիրուսի համավարակի դեմ պայքարում հայ գործընկերներին օգնելու նպատակով Հայաստան ժամանած ֆրանսիացի բուժաշխատողների երկրորդ խմբին: Հանդիպմանը ներկա են եղել նաև Հայաստանում Ֆրանսիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ժոնաթան Լաքոտը, Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդի գործադիր տնօրեն Դավիթ Փափազյանը, առողջապահության նախարարի առաջին տեղակալ Անահիտ Ավանեսյանը:
Նախագահ Սարգսյանը ողջունել է ֆրանսիացի բժիշկներին, որոնց թվում են նաև մեր հայրենակիցներ Լորան Փափազյանը և Հայկ Վարդանյանը: «Գնահատելի է, որ եկել եք օգնելու և աջակցելու ձեր հայաստանցի գործընկերներին ու մեր ժողովրդին: Հայաստանի նախագահն ու կառավարությունը մեծապես գնահատում են այն, ինչ դուք հիմա անում եք,-ընդգծել է նախագահը: -Ֆրանսիայում համավարակի հաղթահարման ծանրաբեռնված աշխատանքից հետո ձեր կողմից իսկապես համարձակ քայլ է գալ Հայաստան, որտեղ համավարակը շարունակվում է, ձեզ ռիսկի ենթարկել և օգնության ձեռք մեկնել»:
Հայաստանում Ֆրանսիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ժոնաթան Լաքոտը նույնպես շնորհակալություն է հայտնել բժիշկներին՝ բարեկամ Հայաստան այցելելու համար՝ նշելով, որ նրանք այս ընթացքում լինելու են Ֆրանսիայի դեսպանները Հայաստանի բուժհաստատություններում:
Նախագահ Սարգսյանը դեսպան Լաքոտին խնդրել է իր շնորհակալությունը փոխանցել Ֆրանսիայի նախագահ Մակրոնին և Ֆրանսիայի կառավարությանն ու բարեկամ ժողովրդին՝ դժվարին պահին մեր երկրին աջակցելու համար:
Ֆրանսիացի բուժաշխատողները նշել են, որ պատրաստակամությամբ են օգնում հայաստանցի գործընկերներին, ովքեր համավարակի այս օրերին հսկայական ու առանձնահատուկ աշխատանք են իրականացնում:
Հանդիպման ավարտին նախագահ Սարգսյանը ֆրանսիացի բուժաշխատողներին առաջարկել է համավարակից հետո կրկին այցելել Հայաստան, ինչպես նաև շարունակել մասնագիտական փորձի փոխանակումն ու կապերի հաստատումը հայ գործընկերների հետ, փորձի փոխանակում իրականացնել նաև ուսանողների միջև՝ պահպանելով ու սերունդներին փոխանցելով բարեկամական ու եղբայրական հարաբերությունների ավանդույթները:

Вы сделали действительно смелый шаг, приехав в Армению: Армен Саркисян принял французских медработников (видео)
Поддержи А1+!Президент Республики Армения Армен Саркисян принял вторую группу французских медработников, прибывших в Армению, чтобы помочь своим армянским коллегам в борьбе с коронавирусом. На встрече присутствовали также посол Франции в Армении Джонатан Лакот, исполнительный директор Фонда государственных интересов Армении Давид Папазян и замминистра здравоохранения Анаит Аванесян.
Президент Саркисян приветствовал французских врачей, в том числе наших соотечественников Лорана Папазяна и Айка Варданяна. «Мы высоко ценим, что вы приехали помочь и поддержать своих армянских коллег и наш народ. Президент и правительство Армении высоко ценят то, что вы делаете сейчас, - подчеркнул Армен Саркисян. - После тяжелой работы по преодолению эпидемии во Франции вы сделали действительно смелый шаг, приехав в Армению, где эпидемия продолжается, подвергаете себя риску и протягиваете руку помощи».
Чрезвычайный и Полномочный посол Франции в Армении Джонатан Лакот также поблагодарил врачей за визит в дружественную Армению, отметив, что в течение этого времени они будут послами Франции в медицинских учреждениях Армении.
Президент Саркисян попросил посла Лакота передать благодарности президенту Франции Макрону, правительству Франции и дружественный народ Франции за поддержку нашей страны в эти трудные времена.
Французские медработники отметили, что они готовы помочь своим армянским коллегам, которые делают большую и особенную работу в эти дни.
В конце встречи президент Саркисян предложил французским медработникам снова посетить Армению после эпидемии, а также продолжить обмен профессиональным опытом и установление контактов с армянскими партнерами, осуществлять обмен опытом со студентами, сохраняя и передавая традиции дружеских и братских отношений.