Հանրապետության նախագահի աշխատակազմին պետական բյուջեից որևէ լրացուցիչ գումար չի հատկացվել
Ի պատասխան որոշ լրատվամիջոցների տարածած այն տեղեկության, թե՝ այսօր կառավարության նիստում որոշում է կայացվել ՀՀ նախագահի աշխատակազմի պահպանման կարիքների բավարարման համար նախատեսված ծախսերն ավելացնելու մասին, նախագահի աշխատակազմը հայտնում է, որ կառավարության հիշյալ որոշման վերաբերյալ տարածված մեկնաբանությունները թյուրըմբռնման կամ իրականությունը միտումնավոր խեղաթյուրելու հետևանք են: Նախագահի աշխատակազմին պետական բյուջեից որևէ լրացուցիչ գումար չի հատկացվել:
ՀՀ կառավարության ս.թ. հունիսի 25-ի նիստում Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի՝ 2020թ. ՀՀ պետական բյուջեով հաստատված ծախսերն ավելացնելու կամ որևէ լրացուցիչ միջոցների հատկացման մասին հարց չի ներկայացվել: Կայացված որոշմամբ ընդամենը փոփոխություն է կատարվել ՀՀ նախագահի աշխատակազմին 2020 թվականի համար պետական բյուջեով արդեն իսկ նախատեսված և հատկացված միջոցներով ծախսեր իրականացնելու ընթացակարգում` փոփոխելով սահմանված չափաքանակները: Պետական բյուջեով Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի համար նախատեսված միջոցների ընդհանուր գումարը մնացել է նույնը, կրկնենք՝ այն չի ավելացել:
Հիշեցնենք, որ Հանրապետության նախագահի աշխատակազմը, ելնելով կորոնավիրուսի համավարակով ստեղծված իրավիճակից, արդեն իսկ պետական բյուջե է վերադարձրել 2020թ. երկրորդ կիսամյակ համար աշխատակազմի պարգևավճարների և նախագահի արտասահմանյան գործուղումների համար նախատեսված միջոցներից շուրջ 152 մլն դրամ:
ՀՀ կառավարության՝ այսօր ընդունած վերոհիշյալ որոշումը կնպաստի Հայաստանում համավարակի տարածման սոցիալական հետևանքները մեղմելուն ուղղված՝ Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի կողմից իրականացվող միջոցառումներն ավելի օպերատիվ դարձնելուն: Բացառապես բարեգործական, մշակութային և սոցիալական նշանակության այդ միջոցառումները կդառնան ավելի նպատակային և կիրականացվեն առավել կարճ ժամկետներում:
Հորդորում ենք լրատվամիջոցներին մասնավորապես Հանրապետության նախագահի աշխատակազմին վերաբերող լրատվություն հրապարակելիս լինել ավելի ուշադիր և օբյեկտիվ՝ խուսափելու թյուրիմացություններից:
Միաժամանակ, տեղեկացնում ենք, որ Հանրապետության նախագահի պաշտոնում ընտրվելուց ի վեր Արմեն Սարգսյանը բնակվում է իր սեփական առանձնատանը, և ոչ թե պետության կողմից նախատեսված կառավարական առանձնատանը: Հանրապետության նախագահը նաև աշխատավարձ չի ստանում ո՛չ կանխիկ, ո՛չ էլ անկանխիկ եղանակով: Նախագահն իր աշխատավարձը կամ փոխանցում է «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամին կամ ուղղում բարեգործական նպատակների, այդ թվում՝ որպես աջակցություն սոցիալապես խոցելի խմբերին կամ սահմանամերձ բնակավայրերի երեխաներին: Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի կողմից արդեն իսկ իրականացվել են նմանատիպ մի քանի միջոցառումներ:

Аппарат президента не получал никаких дополнительных средств из бюджета
В ответ на распространенную некоторыми СМИ информацию о том, что на заседании правительства 25 июня якобы было принято решение об увеличении расходов для удовлетворения потребностей аппарата президента Республики Армения, аппарат президента сообщает, что интерпретации решения правительства были результатом неправильного понимания или намеренного искажения.
Аппарату президента из бюджета не выделено никаких дополнительных средств.
Правительство Республики Армения на заседании 25 июня 2020 года не обсуждала вопросов об увеличении расходов, утвержденных в государственном бюджете Армении на 2020 год, или о выделении дополнительных средств аппарата президента. Согласно решению, внесены изменения в порядок расходования уже предусмотренных в государственном бюджете на 2020 год средств. Общий объем средств, выделенных аппарату президента Республики из государственного бюджета, остался прежним, повторяем: не увеличился.
Напомним, что аппарат президента Республики, исходя из сложившейся в результате эпидемии коронавируса ситуации уже вернул в государственный бюджет около 152 млн драмов из средств, предусмотренных на премии аппарата и зарубежные командировки во втором полугодии текущего года.
Вышеупомянутое решение правительства Республики Армения, принятое сегодня, будет способствовать тому, чтобы меры, принятые аппарата президента Республики Армения для смягчения социальных последствий распространения эпидемии в Армении, стали более оперативными. Эти мероприятия исключительно благотворительного, культурного и социального значения станут более адресными и будут реализованы в более короткие сроки.
Аппарата президента призывает средства массовой информации, в частности, быть более осторожными и объективными в публикации новостей, касающихся аппарата президента Республики, во избежание недоразумений.
Отмечается также, что президент Армен Саркисян с момента вступления в должность не получал зарплаты. Весь фонд зарплаты президента был передан благотворительным организациям.