ՍԴ-ից ակնկալում եմ մասնագիտական մոտեցում․ դատախազը՝ Քոչարյանի դիմումի վերաբերյալ (տեսանյութ)
«Իրավունքի չարաշահում է առկա։ Դա այն դեպքն է, երբ որ անձինք օրենքով նախատեսված իրենց իրավունքներն իրացնում են ոչ թե այդ իրավունքի հետապնդած նպատակին հասնելու համար, այլ միգուցե իրենց ունեցած դատավարական շահն ապահովելու համար»,- լրագրողների հետ զրույցում Սահմանադրական կարգը տապալելու գործով դատական նիստից հետո ասաց դատախազ Գևորգ Բաղդասարյանը՝ անդրադառնալով պաշտպանական կողմի միջնորդություններին։
Ըստ դատախազի` պաշտպանական կողմը փորձում է նիստը ձգձգել, իսկ ինչ վերաբերում բուն դատական պրոցեսին, ասաց․ «Երբ որ մենք կմտնենք դատաքննության, մեկ անգամ էլ եմ ասել, կտեսնենք՝ ինչն է ջուր, և ինչն է ջախջախվում»։ Խոսելով Վերաքննիչ դատարանի որոշման մասին, որով Ռոբերտ Քոչարյանը 2 միլիարդ գրավի դիմաց ազատ արձակվեց, նշեց, որ դատարանի որոշումը չեն ստացել, ստանալուց հետո կպատրաստվի բողոքը և կներկայացվի Վճռաբեկ դատարան։
Լրագրողի հարցին՝ այնուամենայնիվ դատաքննության փուլին այս գործը կհասնի՞ և դիտարկմանը, որ Սահմանադրական դատարանում հուլիսի 7-ին նիստ է նշանակված կապված Ռոբերտ Քոչարյանի մեղադրանքի հետ, և եթե  ՍԴ-ն քննի ու բավարարի դիմումը, և ստացվում է, որ բոլոր մեղադրյալների մեղադրանքները դուրս են գալիս, Բաղդասարյանը պատասխանեց, որ ՍԴ-ն այդպիսի դիրքորոշում  հայտնելու հիմքեր չունի։
«Դրանց մի մասն արդեն ներկայացրել ենք նախկինում դատական նիստերի ժամանակ, երբ որ պաշտպաններն իրենց կողմից ներկայացրած միջնորդությունները ներկայացրել են նաև այս դատարանում։ Սահմանադրական դատարանն այդպիսի հիմքեր չի ստացել նաև Եվրոպական դատարանից և Վենետիկի հանձնաժողովից ակնկալած և ստացած խորհրդատվական կարծիքների մեջ, որոնցում որևէ դրույթ չկա այն մասին, որ մեղսագրվող հանցագործությունը սահմանող դրույթներն իրավական որոշակիություն չունեն»,- ընդգծեց դատախազը։
Լրագրողի հարցին՝ իրավակա՞ն առումով է քննելու ՍԴ-ն, թե՞ ավելի շատ քաղաքական պրոցեսներ կան, Գևորգ Բաղդասարյանը պատասխանեց․ «Ես քաղաքականության հետ որևէ առնչություն չունեմ, այդպիսի գնահատական տալ չեմ կարող։ Սահմանադրական դատարանից որպես իրավաբան ակնկալում եմ մասնագիտական մոտեցում»։

Я ожидаю от КС профессионального подхода: прокурор по делу Кочаряна (видео)
Поддержи А1+!В Шенгавитской резиденции суда общей юрисдикции прокурор Геворг Багдасарян ходатайствовал о признании злоупотреблением в действиях подсудимых и защитников их процессуальное право представлять ходатайства, ограничить возможность представления ходатайств о подготовительной части судебного заседания и перейти наконец к судебному разбирательству. Прокурор отметил, что суд уже рассмотрел ходатайства об отмене или изменении меры пресечения в отношении Роберта Кочаряна, Армена Геворкяна, Юрия Хачатурова и Сейрана Оганяна, по которым принято 8 решений.
“Были представлены ходатайства о самоотводе судьи Анны Данибекян, отводы обвинителям Карену Бишарян и Петросу Петросяну, по которым было принято 5 решений, и ходатайства о прекращении производства по уголовному делу и прекращении уголовного преследования, по которым было принято одно решение. Количественный показатель представленных ходатайств свидетельствует о том, что эта процессуальная возможность неоднократно злоупотреблялась”, - сказал прокурор.
По словам прокурора, необходимо оценить, сформировались ли причины, затягивающие длительность судебного процесса, в результате поведения участников судебного процесса.
“Следует выяснить, откладывались ли судебные заседания из-за периодической неявки участников судебного процесса в условиях надлежащего уведомления, были они уважительными или неуважительными, кем представлялись ходатайства об отсрочке судебного заседания, воспользовались ли участники судебного процесса своими процессуальными правами и добросовестно исполняли свои процессуальные обязанности, или в результате их поведения создавались преднамеренные препятствия, которые, вероятно, затягивали производство по делу. В плане всего этого ключевое значение имеет то обстоятельство, злоупотребляли ли лица своими процессуальными правами”, - сказал Багдасарян.