«Ավրորան» կմեծարի մարդասերներին եւ կորոնավիրուսի դեմ պայքարող հերոսներին
«Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունն ուրախությամբ հայտնում է, որ 2020 թ. հոկտեմբերի 19-ին Նյու Յորքում կկազմակերպվի «Ավրորայի» հնգամյակին նվիրված հատուկ՝ «Երախտագիտությունն՝ ի գործ» պաշտոնական ճաշ, որի ընթացքում կմեծարվեն «Ավրորա» մրցանակի հինգ դափնեկիրները, եւ հարգանքի տուրք կմատուցվի Նյու Յորք քաղաքի՝ կորոնավիրուսի դեմ պայքարող հերոսներին։
Հարյուր տարի առաջ 200 միլիոն դոլար (այժմ ավելի քան 2 միլիարդ դոլարին համարժեք գումար) է հավաքվել՝ Հայոց ցեղասպանությունից փրկվածներին եւ հալածանքների ենթարկված այլ համայնքների օգնելու համար։ Նյու Յորքի բնակիչներն այս նախաձեռնության ամենաակտիվ աջակիցներից էին. նրանց բարեգործությունն օգնեց փրկելու վերապրողների մի ամբողջ սերունդ։ Նույն այս քաղաքում 2015թ. ազդարարվեց «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության հիմնադրումը։ Ուստի խորհրդանշական է, որ «Ավրորայի» հնգամյակին նվիրված «Երախտագիտությունն՝ ի գործ» պաշտոնական ճաշը տեղի է ունենալու այդ նույն քաղաքում։ Դրամահավաքը կմիավորի «Ավրորայի» աջակիցներին՝ ի նշան համերաշխության եւ  նախաձեռնության գործունեության շարունակականության։
«Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը, որն ստեղծվել է Հայոց ցեղասպանությունը վերապրողների անունից՝ ի երախտագիտություն նրանց փրկողների, ձգտում է հնարավորություն տալ մերօրյա հերոսներին՝ մարդասիրական օգնություն ցուցաբերելու նրանց, ովքեր դրա խիստ կարիքն ունեն։ «Ավրորայի» հնգամյա առաքելությունը եղել է «Ավրորա» համաշխարհային մարդասիրական մրցանակի միջոցով աշխարհի մարդասերների փառաբանումը եւ կարիքավորներին օգնելը՝ դափնեկիրների առաջադրած կրթական, առողջապահական ու հմտությունների զարգացման ծրագրերով։ Մրցանակի դափնեկիրն ստանում է 1.000.000 ԱՄՆ դոլարի պարգեւ, ինչը դափնեկրին բացառիկ հնարավորություն է տալիս շարունակելու մարդասիրության շղթան եւ օժանդակելու իրեն ոգեշնչած մարդասիրական կազմակերպություններին։
«Վերջին հինգ տարում «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը մեզ հիշեցրել է մեր ընդհանուր մարդկայնության մասին՝ միավորելով մարդկանց եւ վերափոխելով կարիքավորներին մարդասիրական օգնություն տրամադրելու ձեւն ամբողջ աշխարհում: Մինչ օրս նախաձեռնությունը 16 երկրում աջակցել է 28  ծրագրի, որոնցից օգտվել է գրեթե մեկ միլիոն մարդ։ Հնգամյակի այս տոնակատարությանը բոլորին կոչ եմ անում միանալ մեզ եւ այս շարժումը զորացնել դժվարին այս ժամանակներում, երբ մեզ ավելի շատ հերոսներ են անհրաժեշտ», - ասաց Լոնդոնի կայսերական քոլեջի Գլոբալ առողջապահական նորարարությունների ինստիտուտի տնօրեն եւ «Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովի նախագահ Լորդ Արա Դարզին։
Այսօր, երբ աշխարհը պայքարում է՝ հաղթահարելու կորոնավիրուսի ծանր մարտահրավերը, փախստականներն ու խոցելի մյուս համայնքները, որոնց անվերապահորեն աջակցում է «Ավրորան», շարունակում են տառապել եւ աճել թվաքանակով՝ համավարակի պատճառած հավելյալ ճնշման հետեւանքով։ «Ավրորան» քաջալերում է նրանց, ում բախտ է վիճակվել փրկվել եւ կյանքում արժանանալ երկրորդ հնարավորության, արտահայտել իրենց երախտագիտությունը՝ դառնալով փրկողների հաջորդ սերունդը, շարունակելով մարդասիրության շղթան։
««Ավրորան» գործով արտահայտված երախտագիտություն է․ Երախտագիտությունն՝ ի գործ։ Այն համընդհանուր ուղերձ է եւ գաղափար, որն արձագանք է գտնում ամբողջ աշխարհի մարդկանց սրտերում՝ արթնացնելով մարդկային համերաշխությունը։ Այսօր, երբ մարդկությունը դիմակայում է կորոնավիրուսի համավարակին, մենք ձգտում ենք մարդկային համերաշխության, համագործակցության ու ներշնչանքի, որոնք կմիավորեն մեզ, թույլ կտան հաղթահարել մեր տարբերությունները եւ կտրամադրեն մեզ գործողության ընդհանուր հարթակ։ Անցյալ 4 տարվա ընթացքում «Ավրորան» մեզ միջազգային այնպիսի հարթակ է տրամադրել, որն իր մեջ ամփոփում է համերաշխություն, հույս եւ գործելու հնարավորություն։ Մենք հպարտությամբ տոնում ենք մեր հինգերորդ տարեդարձն այնտեղ, որտեղից սկսել ենք։ Մեզ համար պատիվ է գտնվել Նյու Յորքում, որտեղ հարյուրավոր նորօրյա հերոսներ են երեւան եկել համավարակի ընթացքում՝ դառնալով խիզախության, անձնազոհության, ազնվության ու մարդկային համերաշխության վկայություններ», - ասաց Նյու Յորքի Կարնեգի կորպորացիայի նախագահ եւ «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության համահիմնադիր Վարդան Գրեգորյանը։
Դուք կարող եք միանալ «Ավրորային» եւ ձեր նվիրատվությամբ աջակցել «Երախտագիտությունն՝ ի գործ» շարժմանը կամ ամրագրել սեղան կամ տոմս Նյու Յորքում կայանալիք պաշտոնական ճաշի համար։ «Երախտագիտությունն՝ ի գործ» միջոցառման ընթացքում հավաքված գումարը օգնելու է շարունակել «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության եւ «Ավրորա» մրցանակի դափնեկիրների ջանքերը։ Պաշտոնական ճաշի վերաբերյալ հավելյալ տեղեկությունների համար խնդրում ենք կապ հաստատել էլ. փոստի հետեւյալ հասցեով՝ [email protected]:

«Аврора» наградит героев, борющихся с COVID-19
Гуманитарная инициатива “Аврора” сообщает, что 19 октября 2020 года в Нью-Йорке состоится специальный официальный обед “Благодарность за дело”, посвященный пятилетнему юбилею “Авроры”, в ходе которого будут награждены пять лауреатов премии “Аврора” и будут почтены герои Нью-Йорка, борющиеся с COVID-19.
“Сто лет назад было собрано 200 миллионов долларов (сейчас более 2 миллиардов долларов) для оказания помощи армянам, спасшимся от Геноцида, и другим подвергшимся гонениям общинам. Жители Нью-Йорка были одними из самых активных сторонников этой инициативы. Их благотворительность помогла спасти целое поколение выживших. В этом же городе в 2015 году было объявлено о создании Гуманитарной инициативы “Аврора”. Поэтому символично, что официальный обед “Благодарность за дело”, посвященный пятилетию “Авроры”, состоится в том же городе. Сбор средств объединит сторонников “Авроры” в знак солидарности и продолжительности деятельности инициативы”, - говорится в сообщении.
Гуманитарная инициатива “Аврора”, созданная от имени переживших Геноцид армян в знак благодарности их спасителям, стремится предоставить сегодняшним героям возможность оказывать гуманитарную помощь тем, кто в ней нуждается. Пятилетняя миссия “Авроры” - прославление гуманистов мира и оказание помощи нуждающимся в программах развития образования, здравоохранения и навыков посредством Международной гуманитарной премии “Аврора” лауреатов. Лауреат премии получает награду в 1 000 000 долларов США, что дает уникальную возможность продолжить гуманитарную цепочку и поддержать вдохновившие его гуманитарные организации.
“В течение последних пяти лет гуманитарная инициатива “Аврора” напоминала нам о нашей общей человечности, объединяла людей и изменила способ оказания гуманитарной помощи нуждающимся во всем мире. Я призываю всех присоединиться к нам и усилить это движение в эти  трудные времена, когда нам нужно больше героев”, - сказал лорд Ара Дарзи, директор Института глобальных инноваций в области здравоохранения Имперского колледжа Лондона и председатель отборочной комиссии премии “Аврора”.
Сегодня, когда весь мир борется, пытаясь преодолеть тяжелый вызов COVID-19, беженцы и другие уязвимые общины, которых безоговорочно поддерживает “Аврора”,  страдают и увеличиваются из-за дополнительных проблем, вызванных пандемией. “Аврора” поощряет тех, кому посчастливилось спастись и удостоиться второй возможности в жизни, выразить свою признательность, став следующим поколением спасателей, продолжая цепочку гуманизма.
“Аврора” признательность, выражаемая делом,  благодарность за дело. Это универсальное послание и идея, которые находят отклик в сердцах людей по всему миру, пробуждая человеческую солидарность. Сегодня, когда все человечество противостоит пандемии COVID-19, мы стремимся к человеческой солидарности, к сотрудничеству и вдохновению, которые объединят нас, позволят преодолеть наши различия и предоставят нам общую платформу действий. За прошедшие 4 года “Аврора” предоставила нам такую международную платформу, которая заключает в себе солидарность, надежду и возможность действовать. Мы с гордостью отмечаем свой пятый день рождения там, откуда начали. Для нас большая честь находиться в Нью-Йорке, где выявились сотни современных героев, став свидетельством мужества, самоотверженности, честности и человеческой солидарности”, - отметил президент Корпорации Карнеги в Нью-Йорке и соучредитель Гуманитарной инициативы “Аврора” Вартан Григорян.
Гуманитарная инициатива “Аврора”, созданная от имени людей, переживших Геноцид армян, в знак благодарности их спасителям, стремится дать возможность современным героям принести жизнь и надежду тем, кто остро нуждается в гуманитарной помощи во всем мире, тем самым продолжая гуманитарную цепочку по всему миру. Гуманитарная инициатива “Аврора”  - инициатива Вардана Грегоряна, Нубара Афеяна и Рубена Варданяна, к которой уже присоединились тысячи сторонников и партнеров. Президент инициативы доктор Том Катина своим опытом гуманитарной деятельности распространит послание “Авроры” - “Благодарность за дело” по всему миру и сплотит всех вокруг всеобщей человечности.