Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը ռազմական լուծում չունի. «Եվրանեսթ» ԽՎ համանախագահների կոչը
«Եվրանեսթ» Խորհրդարանական վեհաժողովի համանախագահները կոչ են արել Լեռնային Ղարաբաղահի հակամարտությունը լուծել խաղաղ և բանակցային ճանապարհով: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասված է «Եվրանեսթ» խորհրդարանական վեհաժողովի համանախագահների՝ Եվրոպական ինստիտուտների ղեկավարների և ԵՄ անդամ 27 պետությունների կամ կառավարությունների ղեկավարների ու Արևելյան գործընկերության 6 երկրների ղեկավարներին ուղղված նամակում:
«Մենք կոչ ենք անում հակամարտության երկու կողմերին՝ ի շահ իրենց բոլոր քաղաքացիների, լուծել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը, որը ռազմական լուծում չունի ռազմական գործողությունների վերսկսման միջոցով»,- նշված է հայտարարությունում:
Համանախագահները կոչ են անում ԼՂ հակամարտությունը լուծել վստահության և երկխոսության ամրապնդման և մշտական բանակցությունների վերսկսման միջոցով:
«Մենք վերահաստատում ենք մեր լիակատար աջակցությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների միջնորդական ջանքերին, այդ թվում՝ նախագահների մակարդակով, որոնք հիմնված են ԵԱՀԿ հիմնական սկզբունքների վրա՝ Հելսինկյան Եզրափակիչ ակտին համապատասխան»,- նշված է նամակում:
Նամակի հեղինակներն ընդգծել են, որ անհրաժեշտ է մեծ ջանքեր գործադրել, առաջին հերթին ՝ ԵՄ-ի կողմից, որպեսզի ինչ-որ առաջընթաց գրանցվի անվտանգության մարտահրավերների հաղթահարման գործում, որոնք կպաշտպանեն մարդկանց կյանքը ԵՄ-ի անմիջական հարևանությամբ։

Нагорно-карабахский конфликт не имеет военного решения: призыв сопредседателей ПА «Евронест»
Сопредседатели Парламентской ассамблеи «Евронест» призвали к мирному урегулированию нагорно-карабахского конфликта путем переговоров. Об этом говорится в письме сопредседателей Парламентской ассамблеи «Евронест» руководителям европейских институтов и главам государств или правительств 27 стран-членов ЕС и главам 6 стран Восточного партнерства.
«Мы призываем обе стороны конфликта на благо всех своих граждан решить нагорно-карабахский конфликт, который не имеет военного решения путем возобновления военных действий», - говорится в заявлении.
Сопредседатели призывают к урегулированию нагорно-карабахского конфликта путем доверия, укрепления диалога и возобновления постоянных переговоров.
«Мы подтверждаем нашу полную поддержку посреднических усилий сопредседателей Минской группы ОБСЕ, в том числе на уровне президентов, которые основаны на принципах ОБСЕ в соответствии с Хельсинкским заключительным актом», - говорится в письме.
Авторы письма подчеркнули необходимость больших усилий, прежде всего, со стороны ЕС, для достижения определенного прогресса в преодолении вызовов безопасности, которые будут защищать жизни людей по соседству с ЕС.