Դատախազը միջնորդել է դատապարտել Հայկ Սարգսյանին 7 տարի ազատազրկման
Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի Շենգավիթի նստավայրում դատախազը միջնորդել է  ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի եղբորորդու՝ Հայկ Սարգսյանին դատապարտել 7 տարի ազատազրկման։  Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին լրագրողների հետ զրույցում ասաց Հայկ Սարգսյանի պաշտպան Երեմ Սարգսյանը։
«Դատախազը հանդես է եկել մեղադրական ճառով։ Նա գտնում է, որ սպանության փորձը և ապօրինի զենք կրելը հիմնավորված է։ Դատախազը ապօրինի զենքի կրելու մասով միջնորդեց, որպեսզի կիրառվի վաղեմության ժամկետը լրանալու հիմքը, իսկ սպանության փորձի մասով միջնորդեց դատապարտել 7 տարի ազատազրկման»,- ասաց Սարգսյանը։
Պաշտպանը նշեց, որ իրենք մշտապես հիմնավորել են, որ չկա սպանության փորձի հատկանիշ։ Պաշտպանական կողմը մանրամասները ճառով կներկայացնի հաջորդ դատական նիստում։
Հայկ Սարգսյանը մեղադրվում է 11 տարի առաջ տեղի ունեցած հանցագործության՝ սպանության փորձի և ապօրինի կերպով զենք-զինամթերք պահելու համար: Նրան մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-104-րդ հոդվածի 1-ին (սպանության փորձ) մասի և 235-րդ հոդվածի 1-ին մասի (զենք-զինամթերք ձեռք բերելու եւ պահելը) հատկանիշներով:
2018 թվականին սեպտեմբերի 10-ին դատարանը բավարարել էր Հայկ Սարգսյանի պաշտպանի միջնորդությունը և որոշում կայացրել Սարգսյանի նկատմամբ գրավը ճանաչել թույլատրելի։  50 մլն դրամ գրավը վճարելուց հետո Սարգսյանն ազատ էր արձակվել կալանքից:

Прокурор ходатайствовал осудить Айка Саркисяна на 7 лет лишения свободы
В резиденции Шенгавитского суда общей юрисдикции Еревана прокурор представил ходатайство о том, чтобы племянник третьего президента Республики Армения Сержа Саргсяна Айк Саргсян был приговорен к 7 годам лишения свободы. Как сообщает Арменпресс, об этом в беседе с журналистами заявил адвокат Айка Саргсяна Ерем Саркисян.
«Прокурор выступил с обвинительной речью. Он считает, что обосновано покушение на убийство и ношение незаконного оружия. Прокурор потребовал, чтобы основания для истечения срока давности были применены по части хранения незаконного оружия и ходатайствовал о лишении свободы сроком на 7 годам за попытку убийства», - сказал Саркисян.
Адвокат отметил, что они обосновывали, что нет никаких признаков покушения на убийство. Защита представит детали в речи на следующем судебном заседании.
Айк Саргсян обвиняется в совершении преступления 11 лет назад, покушении на убийство и незаконном хранении оружия и боеприпасов. Ему были предъявлены обвинения по части 1 статьи 34-104 (покушение на убийство) и части 1 статьи 235 (незаконное приобретение и хранение оружия и боеприпасов) Уголовного кодекса Армении.
10 сентября 2018 года суд удовлетворил ходатайство адвоката Айка Саргсяна и принял решение освободить Саргсяна под залог. Саргсян был освобожден под залог в 50 миллионов драмов.