Երևանում տեղի է ունենում ԱՀ և ՀՀ Անվտանգության խորհուրդների համատեղ նիստը
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱրցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանի և Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի համանախագահությամբ այսօր՝ հունիսի 19-ին, Երևանում մեկնարկել է ԱՀ և ՀՀ Անվտանգության խորհուրդների համատեղ նիստը, որին ներկա են նաև հայկական երկու հանրապետությունների խորհրդարանների նախագահներ՝ Արթուր Թովմասյանը ու Արարատ Միրզոյանը:
Մինչ օրակարգային հարցերին անցնելն Արայիկ Հարությունյանը և Նիկոլ Փաշինյանը հանդես են եկել ելույթներով:
Իր խոսքում նախագահ Հարությունյանն ասել է.
«Հայաստանի Հանրապետության մեծարգո՛ վարչապետ,
Հայաստանի և Արցախի Հանրապետությունների անվտանգության խորհուրդների հարգարժա՛ն անդամներ,
Քանի որ առաջին անգամ եմ մասնակցում Հայաստանի և Արցախի Հանրապետությունների անվտանգության խորհուրդների համատեղ նիստին, նախ, կուզեի ողջունել ավանդական դարձած այս ձևաչափը: Այն կարևորագույն ձևաչափ ու հարթակ է մեր միացյալ հայրենիքի ու ընդհանրապես հայ ազգի առջև ծառացած անվտանգային հիմնախնդիրների լուծման ուղիների շուրջ մտքերի փոխանակման, մոտեցումների հղկման և ջանքերի համատեղման համար: Արդեն նկատելի են այս ձևաչափով աշխատանքների առաջին ձեռքբերումները, և համոզված եմ, որ ժամանակի ընթացքում այդպիսի ձեռքբերումներն անընդհատ ավելանալու են՝ բարձրացնելով հայրենիքի անվտանգության մակարդակը:
Հայոց միացյալ հայրենիքն այսօր ապրում է աննախադեպ անվտանգային մարտահրավերների պայմաններում, ինչը պայմանավորված է առաջին հերթին կորոնավիրուսի հարուցած անորոշություններով, իսկ անորոշությունն ինքնին գլխավոր անվտանգային սպառնալիքն է ամենուր: Ի թիվս սովորական դարձած երկարաժամկետ ռիսկերի, այժմ մենք պարտավոր ենք ոչ միայն արդյունավետ կերպով պաշտպանել հանրության կյանքն ու առողջությունը, այլ նաև՝ չեզոքացնել առկա իրավիճակով պայմանավորված կողմնակի ռիսկերը բոլոր բնագավառներում: Այդ տեսանկյունից կարևոր եմ համարում ներդաշնակ ու միասնական աշխատանքը բոլոր հնարավոր սուբյեկտների միջև՝ Հայաստանի ու Արցախի Հանրապետությունների գերատեսչություններից մինչև քաղաքացիներ ու տարբեր բնույթի կազմակերպություններ: Վստահ եմ՝ միայն պետական լիազոր մարմինների արդյունավետ համակարգմամբ ու հասարակության հավաքական ջանքերով մենք կկարողանանք դիմագրավել առկա մարտահրավերները՝ միևնույն ժամանակ օգտվելով ճգնաժամի ընձեռած հնարավորություններից:
Անշուշտ, կորոնավիրուսի անտեսանելի սպառնալիքի դեմ պայքարելիս չպետք է թուլացնենք մեր զգոնությունը հատկապես Ադրբեջանից բխող տեսանելի վտանգի հանդեպ: Ադրբեջանի իշխանությունները տասնամյակներ շարունակ գոյաբանական սպառնալիք են ներկայացնում ոչ միայն Արցախի, այլև՝ Հայաստանի ողջ բնակչության նկատմամբ: Կողմնակից լինելով ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության բացառապես խաղաղ ճանապարհով կարգավորմանը՝ մենք միևնույն ժամանակ հարկադրված ենք ամեն օր պատրաստ լինել պատերազմի: Լինելով մեկ միասնական հայրենիքի և նույն անվտանգային համակարգի անբաժանելի մասերը՝ Արցախի և Հայաստանի Հանրապետությունները լիովին կիսում են խաղաղության հասնելու և պատերազմի պատրաստվելու մոտեցումներն ու ջանքերը: Դա ենթադրում է միասնական ջանքերով և՛ ռազմական ներուժի շարունակական բարելավում, և՛ սոցիալ-տնտեսական կարողությունների զարգացում, և՛ արտաքին քաղաքական լայն գործիքակազմի կիրառում հայ ժողովրդի իրավունքների ու շահերի պատշաճ պաշտպանության նպատակով, և՛, ինչու՞ չէ, տեղեկատվական կամ հոգեբանական անվտանգության պատշաճ երաշխավորում:
Անվտանգության փոխազդող համակարգի գլխավոր հենասյուներից մեկն էլ պարենային ու էներգետիկ անվտանգությունն է, որտեղ ևս ձեռքբերումները նշանակալի են, սակայն նոր անելիքներ միշտ կան՝ միջավայրային մարտահրավերների և մեր նպատակների ու հնարավորությունների դինամիկ փոփոխությանը զուգահեռ: Մեր խնդիրն է ապահովել հնարավորինս ինքնաբավ ու ճկուն պարենային ու էներգետիկ համակարգ բոլոր իրավիճակների համար՝ երաշխավորելու համար ռազմական ու սոցիալ-տնտեսական անվտանգության ամրությունն ու կայունությունը: Այդ և մի շարք այլ առումներով ռազմավարական նշանակություն ունեն նաև ենթակառուցվածքները, և ուրախ եմ, որ համատեղ արդեն մեկնարկում ենք Արցախը Մայր Հայաստանին կապող երրորդ մայրուղու շինարարությունը:
Եթե հակիրճ ձևակերպելու լինենք, Հայաստանի և Արցախի Հանրապետությունները կամ հայոց միացյալ հայրենիքը խնդիր ունի շարունակաբար բարելավել իր ռազմավարական դիմադրողականությունն ու ազդեցությունը առկա և գալիք անվտանգային միջավայրերում, որպեսզի կարողանա արդյունավետորեն դիմագրավել բազմոլորտ, բազմաշերտ, բազմապիսի և բազմաժամկետ մարտահրավերները: Այդ պատասխանատու գործառույթը դրված է առաջնահերթորեն անվտանգության խորհուրդներում ընդգրկված կառույցների վրա, ուստի մենք պարտավոր ենք կիրառել բոլոր արդյունավետ ձևաչափերն ու մեթոդները մեր համազգային առաքելությունը պատվով կատարելու համար:

190620AnvtangKhorhurdNist (2)
Под председательством президента Республики Арцах Араика Арутюняна и премьер-министра Республики Армения Никола Пашиняна сегодня, 19 июня, в Ереване началось совместное заседание Советов безопасности Республики Арцах и Республики Армения, на котором присутствовали также председатели парламентов двух армянских республик Артур Товмасян и Арарат Мирзоян.
Перед тем, как перейти к вопросам повестки дня, Араик Арутюнян и Никол Пашинян выступили с речами.
В своей речи президент Араик Арутюнян сказал:
«Многоуважаемый премьер-министр Республики Армения!
Уважаемые члены Советов безопасности Республики Армения и Республики Арцах!
Поскольку я впервые участвую в совместном заседании Советов безопасности Армении и Арцаха, во-первых, хотел бы приветствовать этот формат, ставший традиционным. Это важнейший формат и площадка для обмена мнениями вокруг путей решения проблем безопасности, стоящих перед нашей единой родиной и армянской нацией в целом, для сближения подходов и усилий. Уже заметны первые достижения в этом формате, и я уверен, что с течением времени такие достижений будут больше, они повысят уровень безопасности Родины.
Объединенная армянская Родина сегодня живет в условиях беспрецедентных вызовов безопасности, что обусловлено, в первую очередь, неопределенностью, вызванной коронавирусом, а неопределенность сама по себе повсюду является главной угрозой безопасности. В числе долгосрочных рисков, ставших обычными, сейчас мы обязаны не только эффективно защищать жизнь и здоровье общества, но и нейтрализовать обусловленные существующей ситуацией побочные риски во всех сферах. С этой точки зрения считаю важной гармоничную и единую работу между всеми возможными субъектами - от ведомств Республики Армения и Республики Арцах до граждан и организаций различного характера. Уверен, только эффективной координацией уполномоченных государственных органов и коллективными усилиями общества мы сможем противостоять существующим вызовам, и в то же время воспользуемся возможностями кризиса.
Несомненно, в борьбе с невидимой угрозой коронавируса мы не должны ослаблять нашу бдительность, особенно в отношении видимой угрозы, исходящей из Азербайджана. Власти Азербайджана на протяжении десятилетий представляют экзистенциальную угрозу не только Арцаху, но и всему населению Армении. Будучи сторонниками исключительно мирного урегулирования азербайджано-карабахского конфликта, мы в то же время вынуждены всегда быть готовыми к войне. Будучи неотъемлемой частью единой Родины и одной той же системы безопасности, Республики Арцах и Республика Армения полностью разделяют подходы и усилия по достижению мира и подготовке к войне. Это предполагает последовательное улучшение военного потенциала и развитие социально-экономических возможностей и применение широкого политического инструментария с целью надлежащей защиты прав и интересов армянского народа, и, почему бы и нет, надлежащего гарантирования информационной и психологической безопасности.
Одним из главных столпов взаимодействующей системы безопасности является продовольственная и энергетическая безопасность, где достижения также значительны, однако всегда есть то что, необходимо сделать, новое, параллельное экологических вызовам и нашим целям и возможностям. Наша задача - обеспечить по возможности самодостаточную и гибкую продовольственную и энергетическую систему для всех ситуаций, чтобы гарантировать прочность и стабильность военной и социально-экономической безопасности. В этой и в ряде других сфер стратегическое значение имеют также и инфраструктуры, и я рад, что мы вместе уже начинаем строительство третьей магистрали, связывающей Арцах с Арменией.
Уважаемые присутствующие!
Если вкратце сформулировать, то Республика Армения и Республика Арцах или Объединенная армянская Родина имеют задачу постоянно улучшать свою стратегическую сопротивляемость и влияние в существующей и в будущей безопасной среде, чтобы суметь эффективно противостоять многообразным, многослойным вызовам. Эта ответственная функция возложена в первую очередь на структуры, включенные в Совет безопасности, поэтому мы обязаны использовать все эффективные форматы и методы для достойного выполнения нашей общенациональной миссии.