160620BanakSnundKhorhrd
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը հունիսի 16-ին պաշտպանության բանակի սննդի մատակարարման թեմայով աշխատանքային խորհրդակցություն է անցկացրել:
Խորհրդակցությանը մասնակցում էին ՀՀ զինված ուժերի գլխավոր շտաբի  պետ Օնիկ Գասպարյանը, ԱՀ պաշտպանության նախարար Ջալալ Հարությունյանը, ԱՀ գյուղատնտեսության նախարար Աշոտ Բախշիյանը, ԱՀ էկոնոմիկայի և արտադրական ենթակառուցվածքների նախարար Լևոն Գրիգորյանը, ՊԲ սննդի մատակարարման ընկերությունների ներկայացուցիչներ, այլ պատասխանատուներ:
Բարձր գնահատելով վերջին շրջանում պաշտպանության բանակի սննդի կազմակերպման գործում իրականացված բարեփոխումները՝  երկրի ղեկավարը նշել է, որ ԱՀ կառավարությունը շահագրգռված է, որ մատակարարման ծրագրում ավելացվեն տեղական արտադրության գյուղմթերքի տեսակները:
«Վերջին տասնամյակում այս ուղղությամբ ձեռքբերումներն ակնառու են, բայց նախանշված ծավալների ավելացումը և մատակարարման գործում նոր ընկերությունների ներգրավումն ավելի կխրախուսեն տեղական արտադրությունը»,- ասել է նախագահ Ա. Հարությունյանը:
Խորհրդակցության ժամանակ քննարկվել են բանակի ու մասնավոր հատվածի միջև համագործակցության հնարավորությունները և այդ ուղղությամբ գործող պետական աջակցության ծրագրերը:

160620BanakSnundKhorhrd
16 июня президент Республики Арцах Араик Арутюнян провел рабочее совещание на тему поставок продовольствия для Армии обороны.
В совещании приняли участие начальник Генерального штаба Вооруженных сил Армении Оник Гаспарян, министр обороны Республики Арцах Джалал Арутюнян, министр сельского хозяйства Республики Арцах Ашот Бахшиян, министр экономики и производственных инфраструктур Республики Арцах Левон Григорян, представители компаний по поставке продовольствия и другие ответственные лица.
Высоко оценив реформы, проведенные в последнее время в деле организации питания Армии обороны, глава государства отметил, что правительство Республики Арцах заинтересовано в увеличении в программе поставок видов сельхозпродукции местного производства.
“В последнее десятилетие достижения в этом направлении очевидны, но увеличение намеченных объемов и вовлечение новых компаний в поставку еще более стимулируют местное производство”, - сказал президент А. Арутюнян.
В ходе совещания были обсуждены возможности сотрудничества между армией и частным сектором и программы государственной поддержки, действующие в этом направлении.