Եղեք վստահ ու համարձակ, հիշեք, որ դուք հայ եք․ Նունե Սարգսյանը զրույց է ունեցել
Հանրապետության նախագահի տիկին Նունե Սարգսյանը հեռավար զրույց է ունեցել Բոստոնի «Սուրբ Ստեփանոս» ազգային վարժարանի ուսուցիչների և աշակերտների հետ:
Արդեն 36 տարի գործող վարժարանն ունի շուրջ 170 աշակերտ: Տարրական վարժարանում, որը ներառում է նախակրթարանից մինչև հինգերորդ դասարանը, հայոց լեզուն և պատմությունը դասավանդվում են արևմտահայերենով, դասագրքերը ևս արևմտահայերեն են։
Հանրապետության նախագահի տիկինը նախ զրուցել է աշակերտների հետ, պատասխանել նրանց հարցերին, որոնք հիմնականում վերաբերել են մանկագիր Նունե Սարգսյանի անցած գրական ուղուն, սիրելի գրքերին, նախասիրություններին։ Տիկին Սարգսյանը աշակերտներին ներկայացրել է իր գրքերը՝ նշելով, որ իր ոգեշնչման աղբյուրը հենց երեխաներն են և խոստացել իր գրքերից ուղարկել դպրոցին։
Խոսելով մայրենի լեզվի, հատկապես, արևմտահայերենի պահպանման կարևորության մասին, տիկին Սարգսյանն առաջարկել է վարժարանի սաներին գրել փոքրիկ պատմություն Հայաստանի մասին, որոնք կհրապարակվեն ինչպես «Հայկաշխարհ» մանկական արևմտահայերեն կայքում, այնպես էլ Հանրապետության նախագահի՝ երեխաների համար նախատեսված կայքում։ Նա նաև գնահատելի ու ողջունելի է համարել այն փաստը, որ վարժարանի սաները արևմտահայերենից բացի, գիտեն նաև արևելահայերեն։
«Միշտ հիշեք, որ դուք հայ եք և բոլորդ հատուկ եք մեզ համար։ Եղեք վստահ ու համարձակ․ հայերն աշխարհում շատ կարևոր ազգ են, որովհետև մենք աշխարհի ամենահին ազգերից մեկն ենք, և ի տարբերություն այլ հին ազգերի, որոնք այլևս չկան, մենք հասել ենք մինչև 21-րդ դար։ Հետևեք ձեր առողջությանը, սիրեք ինքներդ ձեզ, դուք լավն եք, չկասկածեք։ Ամեն երեխա տաղանդ ունի, դուք երբեմն նստեք առանց հեռուստացույցի և համակարգչի և մտածեք, թե ինչի մեջ եք ամենաուժեղը։ Շարունակեք սովորել ամեն ինչ, բայց գտեք, թե որտեղ է ձեր ամենատաղանդավոր կետը և ամենից շատ աշխատեք այդ ուղղությամբ։ Ընտանիքի անդամները ձեր գանձերն են․ միշտ գնահատեք նրանց գոյությունը»,- դիմելով աշակերտներին՝ նշել է Հանրապետության նախագահի տիկինը։
Վարժարանի ուսուցիչների հետ զրույցում անդրադարձ է կատարվել արևմտահայերենի պահպանմանը, հեռավար ուսուցման դժվարություններին, արտակարգ դրության պայմաններում երեխաների միտքն ակտիվ պահելուն։ Ուսուցիչները տեղեկացրել են նաև, որ համավարակի պատճառով հետաձգվել է հայրենաճանաչության նպատակով դպրոցի սաների ամենամյա երկշաբաթյա այցը Հայաստան, որը նախատեսում են իրականացնել հաջորդ տարի:
Տիկին Սարգսյանը ուսուցիչներին հորդորել է ամուր լինել և շարունակել իրենց աշխատանքն ու առաքելությունը՝ վստահություն հայտնելով, որ այս դժվար փուլի ավարտից հետո հայրենիքի հետ կապերն ավելի կսերտանան։

Будьте уверены и смелы, помните, что вы – армяне: Нуне Саркисян провела беседу
Супруга президента республики Армения Нуне Саркисян провела дистанционную беседу с учителями и учениками национальной гимназии “Сурб Степанос” Бостона.
В гимназии, действующей уже 36 лет, учатся около 170 воспитанников. В начальной гимназии,  от начальной школы до пятого класса, армянский язык и историю преподаются на западноармянском языке, учебники также на западноармянском.
Супруга президента республики побеседовала с учениками, ответила на их вопросы, которые в основном касались ее литературного пути детского писателя, ее любимых книг, предпочтений. Госпожа Саркисян представила ученикам свои книги, отметив, что источником ее вдохновения являются именно дети и пообещала их отправить им в школу.
Говоря о родном языке, особенно о важности сохранения западноармянского языка, госпожа Саркисян предложила воспитанникам гимназии написать небольшую истории об Армении, которые будут опубликованы как на западноармянском языке на детском сайте “Айкашхар”, так и на сайте президента республики, предусмотренном для детей. Она также сочла достойным похвалы тот факт, что воспитанники гимназии, помимо западноармянского, знают также и восточноармянский.
“Всегда помните, что Вы армяне и Вы все важны для нас. Будьте уверены и смелы: армяне - очень важная нация в мире, потому что мы одна из старейших наций, и в отличие от других древних народов, которых больше нет, мы дошли до 21 века. Следите за своим здоровьем, любите себя, Вы хороши, не сомневайтесь. У каждого ребенка есть талант, посидите иногда без телевизора и компьютера и подумайте, в чем Вы сильнее всех. Продолжайте учиться всему, но найдите, Вашу самую талантливую черту и больше всего работайте в этом направлении. Члены Ваших семей –Ваше богатство, всегда цените их существование”, - обращаясь к ученикам, отметила супруга президента республики.
В беседе с учителями гимназии были затронуты вопросы сохранения западноармянского языка, трудностей дистанционного обучения, сохранения активного мышления детей в условиях чрезвычайного положения. Учителя сообщили Нуне Саркисян, что из-за пандемии был отложен ежегодный двухнедельный визит воспитанников школы в Армению с целью познания Родины, который планируется осуществить в следующем году.
Госпожа Саркисян призвала учителей быть сильными и продолжать свою работу и миссию, выразив уверенность, что после завершения этого трудного этапа связи с родиной еще более укрепятся.