Լավ լուր՝ տնտեսվարողների համար․ պատգամավոր
«Այսօր ժամը 17։00-ին կառավարության նախաձեռնությամբ տեղի կունենա Ազգային ժողովի ԱՐՏԱՀԵՐԹ ՆԻՍՏ, որի ընթացքում լուծում կտրվի մեր տնտեսվարողներին հուզող մի կարևոր խնդրի։
1️⃣ Շահութահարկ վճարողները կազատվեն 2020 թվականի 2-րդ եռամսյակի համար շահութահարկի կանխավճարներ կատարելու պարտավորությունից։ Հիշեցնեմ, որ վերջնաժամկետը հունիսի 20-ն էր։
2️⃣ Ամբողջությամբ կվերանայվի շահութահարկի կանխավճարների համակարգը՝ սահմանելով, որ յուրաքանչյուր եռամսյակի շահութահարկի կանխավճարը կատարվում է նախորդ տարվա արդյունքներով հաշվարկված շահութահարկի գումարի 20 տոկոսի և նախորդ եռամսյակի իրացման շրջանառության 2 տոկոսի գումարներից նվազագույնի չափով։ Զուգահեռաբար, վերացվում է կանխավճարի որևէ եղանակի ընտրության համար հայտարարություն ներկայացնելու պահանջը։
Այս փոփոխությունը ոչ թե ժամանակավոր է, այլ մշտական։
Այսինքն, տնտեսվարողներն այլևս ստիպված չեն լինի ամեն տարի մինչև մարտի 20-ը հայտարարություն ներկայացնել, թե որ տարբերակով են շահութահարկ վճարելու։ Ավտոմատ կընտրվի այն տարբերակը, որն ի օգուտ տնտեսվարողի է։
Այսպիսով, նախագծի ընդունումը ինչ-որ առումով հակաճգնաժամային միջոցառում է՝ հարկային արձակուրդ, որը թույլ կտա մեղմել կորոնավիրուսի հետևանքով տնտեսվարողների մոտ ծագած իրացվելիության խնդիրը՝ ազատելով նրանց 2-րդ եռամսյակի համար շահութահարկի կանխավճարներ կատարելու պարտավորությունից ։
Մյուս կողմից, շահութահարկի կանխավճարների համակարգը կդառնա ավելի ճկուն և տնտեսավարող սուբյեկտների ընթացիկ իրացվելիության տեսանկյունից՝ նպաստավոր»։

Хорошая новость для хозяйствующих субъектов: депутат
Поддержи А1+!15 июня в 17:00 в Национальном собрании Армении по инициативе правительства состоится внеочередное заседание, на повестке - важная проблема, волнующая хозяйствующих субъектов.
Об этом на своей странице в Facebook сообщил председатель постоянной комиссии НС Армении по экономическим вопросам Бабкен Тунян.
"Налогоплательщики будут освобождены от обязательства по предоплате налога на прибыль за второй квартал 2020 года. Напомню, что крайний срок - 20 июня. Полностью будет пересмотрена система авансовых платежей по налогу на прибыль, установится, что авансовый платеж по налогу на прибыль за каждый квартал производится в размере 20% от суммы налога на прибыль, рассчитанной по итогам прошлого года, и минимума из суммы 2% оборота реализации предыдущего квартала. Параллельно отменяется требование о представлении заявления для выбора способа предоплаты”, - написал Тунян и добавил, что это изменение не временное, а постоянное.
То есть, хозяйствующим субъектам отныне не придется ежегодно до 20 марта представлять заявление о том, по какому варианту они будут платить налог на прибыль. Автоматически будет выбран тот вариант, который в пользу хозяйствующего субъекта.
Тунян назвал принятие проекта в каком-то смысле антикризисной мерой - налоговым отпуском, который позволит смягчить проблему ликвидности, возникшую у хозяйствующих субъектов в результате эпидемии коронавируса, освободив их от обязательства по внесению предоплаты налога на прибыль за второй квартал.
Депутат заметил, что с другой стороны, система авансовых платежей по налогу на прибыль станет более гибкой и благоприятной с точки зрения текущей ликвидности хозяйствующих субъектов.