080620KhorhrdakCovid
Արցախ մուտքի թույլտվություն կունենան միայն կորոնավիրուսի թեստի բացասական արդյունքով քաղաքացիները (տեսանյութ)
Հունիսի 8-ին Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը հրավիրել է աշխատանքային ընդլայնված խորհրդակցություն՝ նվիրված հանրապետությունում «COVID-19» նոր կորոնավիրուսի տարածման ռիսկի նվազեցմանն ուղղված պարետատան հետագա քայլերի հստակեցմանը:
Նախագահն անհրաժեշտ է համարում խստացնել պարետատան սահմանած կանոնները՝ հիմք ընդունելով համավարակի աճի վերաբերյալ խորհրդակցության ժամանակ հնչեցված վիճակագրական ցուցանիշները: «Անդառնալի հետևանքներից զերծ մնալու համար անհրաժեշտ է կտրուկ փոփոխություններ մտցնել մարդկանց ապրելակերպում՝ ամենուրեք խստացնելով վերահսկողությունը և պարետատան սահմանած կանոնները, ինչը առաջին հերթին կփոփոխի համավարակի նկատմամբ քաղաքացիների վերաբերմունքը և էլ ավելի հեշտ ու արդյունավետ կդարձնի համավարակի դեմ պայքարի աշխատանքները»,- ասել է հանրապետության ղեկավարը:
Քննարկումների արդյունքում որոշվել է վերանայել հանրապետության տարածք մուտք գործելու թույլտվության կարգը: Անցակետերում արագ թեստավորման հնարավորություն կստեղծվի, և մուտքի թույտվություն կստանան միայն թեստավորված ու բացասական արդյունք ունեցող քաղաքացիները: Ավելի է խստացվում վարակի օջախ հանդիսացող՝ փակ տարածություններում, հանրային օբյեկտներում և մարդաշատ այլ վայրերում շնչադիմակ կրելու, ախտահանիչ նյութեր օգտագործելու պահանջն ու վերահսկողությունը:
Խորհրդակցության ավարտին Ա. Հարությունյանը հետագա անելիքների վերաբերյալ հանձնարարականներ է տվել գերատեսչությունների ղեկավարներին և պահանջել հետամուտ լինել դրանց կատարմանը:

Разрешение на въезд в Арцах получат только граждане с отрицательным результатом теста на коронавирус (видео)
Поддержи А1+!Президент Республики Арцах Араик Арутюнян 8 июня провел расширенное рабочее совещание по дальнейшим действиям комендатуры, направленным на уменьшение риска распространения нового коронавируса в республике.
Арутюнян назвал необходимым ужесточение правил, утвержденных комендатурой, принимая за основу статистические данные относительно роста пандемии, озвученные на совещании. "Чтобы избежать неотвратимых последствий, необходимо внести кардинальные изменения в образ жизни людей, усилив повсеместно контроль и ужесточив правила, введенные комендатурой, что изменит в первую очередь отношение граждан к инфекции и повысит эффективность работ по борьбе с коронавирусом", - сказал руководитель республики.
В результате обсуждений было принято решение пересмотреть порядок въезда на территорию республики. Будет создана возможность для прохождения экспресс-тестов, разрешение на въезд получат граждане, прошедшие тестирование и получившие отрицательный результат. Будут ужесточены требования и контроль за соблюдением обязательного ношения масок в закрытых помещениях, общественных и многолюдных местах, использование дезинфекционных средств.
А. Арутюнян дал руководителям ведомств поручения по дальнейшим действиям и их последовательному выполнению.