Յուրաքանչյուր երեխա ապագայի խորհրդանիշն ու երաշխիքն է․ Արմեն Սարգսյանը շնորհավորել է
Յուրաքանչյուր երեխա ապագայի խորհրդանիշն ու երաշխիքն է՝ ընտանիքի ապագա, երկրի ապագա, բանակի ապագա, հողի ապագա... Ապագան գալիս է վաղը, բայց սկսվում է այսօր՝ յուրաքանչյուր նորածնի ճիչով, յուրաքանչյուր ծնողի բերկրանքով, պետության ամեն նոր քաղաքացու անվամբ:
Սիրելի՛ երեխաներ, իմ կրտսե՛ր բարեկամներ,
Գիտեմ, որ այս օրերին շատ դժվար է տանը նստելը, երբ բնությունը, բակը, խաղը դուրս են կանչում: Շնորհակալ եմ, որ համբերում եք և հասկանում: Հավատացեք, որ այսօրվա դժվարությունն ու անհարմարությունը վաղվա ավելի լավ օրվա համար են, երազանքների օրվա համար:
Ձեր մեջ երազանքներ կան, որոնք ոչ միայն ձերն են, այլև ձեր ծնողներինը: Պետք է կարողանանք միասին այնպես անել, որ իրականությունը լինի ձեր երազանքի նման:
Երեխաների միջոցով մենք նորովի ենք բացահայտում մեզ շրջապատող հսկա աշխարհը: Այն մեծ ու փոքր, բազմագույն ու բազմաշերտ աշխարհների խճանկար է: Մանկական աշխարհն այդ խճանկարի ամենագունագեղ մասն է, որը կառուցվում է երեխաների շնորհիվ ու մեծերիս մասնակցությամբ: Որպես պետություն և քաղաքացի, որպես ընտանիք և ծնող, որպես իշխանություն և հասարակություն եկեք չխնայենք մեր ջանքերը: Գործի դնենք մեր սիրտն ու միտքը, որ այդ աշխարհը կառուցվի ամուր և կայուն հիմքերի վրա, լինի հնարավորինս գեղեցիկ ու լուսավոր, հուսառատ ու հուզառատ:
Սակայն հանուն երեխաների և երեխաների համար գործադրվող բոլոր ջանքերը իզուր կլինեն, եթե նախ և առաջ չերաշխավորվի նրանց խաղաղ մանկությունը: Խաղաղությունը միայն կապույտ երկինքը չէ: Խաղաղությունը նաև այն մթնոլորտն է, որտեղ սեր, հանդուրժողականություն ու համերաշխություն կա ինչպես փոքրերի, այնպես էլ մեծերի, ինչպես հարազատների, այնպես էլ անծանոթների միջև:
Այսօր մեր ապագայի պաշտպանության օրն է: Պաշտպանությունը նշանակում է նաև պատասխանատվություն երեխայի այսօրվա ու վաղվա համար, նրա ազատության և իրավունքի համար, նրա ճակատագրի համար:
Երեխաները պետք է լինեն յուրաքանչյուրիս ուշադրության կենտրոնում: Անկախ մեր զբաղեցրած պաշտոնից և հասարակական դիրքից բոլորս պետք է դրսևորենք ամենօրյա և անձնական բարձր պատասխանատվություն: Իսկ ցանկացած պարտավորություն ստանձնելիս՝ միջազգային փաստաթղթերից մինչև դրանցից բխող օրենքներն, ուսման ծրագրերն ու դասագրքերը, մենք պետք է առաջնորդվենք նախ և առաջ ընտանիքի և երեխաների մասին մեր ազգային արժեհամակարգից բխող ընկալումներով: Այդ փաստաթղթերը, օրենքները կիրառելիս պետք է գտնվեն այնպիսի կարգավորումներ, որոնք կհամապատասխանեն մեր պետությանն, ապագայի ու երեխաների մասին մեր պատկերացումներին, հարիր կլինեն մեր ազգային նկարագրին:
Սիրե՛նք ու պաշտպանե՛նք երեխաներին և նրանց իրավունքներն, ի դեմս նրանց՝ պաշտպանե՛նք մեր ընտանիքի, մեր երկրի, մեր հասարակության վաղվա օրը:

Каждый ребенок - символ и гарантия будущего: Поздравление Армена Саркисяна
Каждый ребенок - символ и гарантия будущего: будущее семьи, будущее страны, будущее армии, будущее Земли... Будущее наступит завтра, но начинается оно сегодня - с криком каждого новорожденного, восторга каждого родителя, с именем каждого нового гражданина государства.
Дорогие дети, мои маленькие друзья!
Я знаю, что в эти дни Вам очень трудно усидеть дома, когда зовут природа, двор, игры. Спасибо, что Вы терпите это и понимаете. Поверьте, сегодняшние трудности и неудобства Вы переносите ради завтрашнего дня, ради дня мечты.
У Вас есть мечты, не только у вас, но и у Ваших родителей. Мы вместе должны суметь сделать реальность похожей на Вашу мечту.
Благодаря детям мы по-новому окружающий нас гигантский мир. Это мозаика больших и малых, разноцветных и многослойных миров.   Мир детей - самая яркая часть этой мозаики, которая строится благодаря детям и при участии взрослых. Как государство и граждане, как семья и родители, как власть и общество давайте не жалеть наших усилий. Задействуем наши сердца и мысли, чтобы этот мир был построен на прочных и стабильных основах, был по возможности красивым и светлым, обнадеживающим и волнующим.
Но все усилия ради детей и детей будут тщетными, если в первую очередь не будет гарантировано их мирное детство. Мир - это также та атмосфера, в которой есть любовь, толерантность и солидарность как между маленькими, так и взрослыми, как между родными, так и незнакомыми людьми.
Сегодня День защиты нашего будущего. Защита означает и ответственность за сегодняшнюю и завтрашнюю жизнь ребенка, за его свободу и за его права, за его судьбу.
Дети должны быть в центре внимания каждого из нас. Независимо от занимаемой должности и общественного положения, мы все должны проявлять ежедневную и личную высокую ответственность. А при принятии любых обязательств - от международных документов до вытекающих из них законов, программ обучения и учебников, мы должны руководствоваться в первую очередь восприятиями, вытекающими из нашей национальной системы ценностей о семье и детях. При применении этих документов, законов должны быть найдены такие регулирования, которые будут соответствовать нашему государству, нашим представлениям о будущем и о наших детях, будут соответствовать нашему национальному облику.
Мы любим и защищаем детей и их права, в их лице защищаем завтрашний день нашей семьи, нашей страны, нашего общества.