Դիմակի փոխարեն կարելի՞ է կրել դիմավահան
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀայաստանում դեռևս շարունակվում է նոր կորոնավիրուսով պայմանավորված արտակարգ դրությունը, որի ընթացքում պարտադիր պահանջներից է քաղաքացիների կողմից դիմակի կրումը։
Կորոնավիրուսի համաշխարհային տարածումից ու համավարակ հայտարարվելուց ի վեր աշխարհում, այդ թվում՝ և Հայաստանում, մեծ թափ Է առել դեմքի վահանների կամ դիմավահանների արտադրությունը։
«Ա1+»-ը փոխվարչապետ, արտակարգ դրության պարետ Տիգրան Ավինյանի գրասենյակի մամուլի քարտուղար Վահան Հունանյանից հետաքրքրվեց՝ արդյո՞ք դիմակի փոխարեն կարելի է կրել դիմավահան, և արդյո՞ք այդ դեպքում չեն տուգանի։
«Դիմավահան կրելու դեպքում, այո՛, չի լինի։ Հաշվվում է որպես անհատական պաշտպանիչ միջոց»,- պատասխանեց նա՝ Առողջապահության նախարարության հետ ճշտելուց հետո։
Նշենք, սակայն, որ ավելի վաղ մեզ հետ զրույցում Առողջապահության նախարարի մամուլի խոսնակ Ալինա Նիկողոսյանը կասկածանք էր հայտնել դիմավահանի մասով՝ ասելով․ «Իհարկե չի տա նույն էֆեկտը։ Մենք առաջարկում ենք ու հորդորում ենք ու նաև պահանջում ենք, որպեսզի քաղաքացիները լինեն դիմակով կամ փոխարինող կտորով։ Վահանի հետ կապված չեմ ուսումնասիրել, չեմ կարող ասել»։

Можно ли носить лицевой щиток вместо маски?
Поддержи А1+!В Армении все еще продолжается чрезвычайное положение, обусловленное новым коронавирусом, во время которого одним из обязательных требований является ношение гражданами масок.
С тех пор, как в мире стал распространяться коронавирус, и была объявлена пандемия, в мире, в том числе и в Армении, получило большой размах производство щитков для лица.
«А1+» поинтересовался у пресс-секретаря офиса вице-премьера, коменданта чрезвычайного положения Тиграна Авиняна – Ваана Унаняна, можно ли носить щиток для лица вместо маски и не будут ли штрафовать в этом случае?
«При ношении щитка для лица да, не будут штрафовать. Он считается индивидуальным защитным средством», - ответил он после того, как уточнил в Министерстве здравоохранения.
Однако отметим, что ранее в беседе с нами пресс-секретарь министра здравоохранения Алина Никогосян выразила сомнение по части лицевого щитка, сказав: «Конечно, это не даст того же эффекта. Мы предлагаем и призываем и также требуем, чтобы граждане были в маске или заменяющей ткани. Касательно щитка я не изучала, не могу сказать».
Никогосян порекомендовала уточнить у комендатуры, поскольку именно комендатура регулирует эти вопросы.