101409848_578218399494101_151815291343470592_o
Հայոց պետականությունը վերականգնվեց միջազգային բարդագույն իրադրության պայմաններում, երբ դեռ մոլեգնում էր Առաջին համաշխարհային պատերազմը, որի ամենաարյունալի ճակատներից մեկը դարձել էր բուն Հայաստանն՝ իր Արևմտյան և Արևելյան մասերով:
Պատերազմի քողի տակ Օսմանյան Թուրքիան արդեն տեղահանել և կոտորել էր միլիոնավոր հայերի և վտանգի տակ դրել հայ ժողովրդի բուն գոյությունը:
Այս օրհասական պայմաններում, թուրք նվաճողների դեմ Սարդարապատի, Բաշ Ապարանի և Ղարաքիլիսիայի հերոսամարտերից հետո, 1918թ. մայիսի 28-ին հռչակվեց Հայաստանի անկախությունը:
Առաջին Հանրապետության պատմական նշանակությունը անգնահատելի է:
Կիլիկյան Հայոց թագավորության անկումից ավելի քան 500 տարի անց վերականգնվեց հայոց պետականությունը: Դա սերունդների երազանքն էր և ազգային-ազատագրական դարավոր պայքարի արդյունքը:
Երկրում ստեղծվեց բազմակուսակցական դեմոկրատական կառավարման համակարգ, հաստատվեցին քաղաքացիական ազատություններ, հավասար ընտրական իրավունքներ, այդ թվում՝ կանանց:
Սկիզբ դրվեց պետական շինարարությանը, զարկ տրվեց լուսավորությանը, գիտությանն ու կրթությանը:
Ամեն կողմից Հայրենիք շտապեցին կարող ուժեր՝ իրենց ծառայությունը մատուցելու նորանկախ պետությանը:
Հայաստանը դարձավ միջազգային սուբյեկտ, հաստատվեցին արտաքին կապեր, մի շարք երկրներում նշանակվեցին Հայաստանի դեսպաններ և ներկայացուցիչներ:
Անկախ և միացյալ Հայաստանի ստեղծման նպատակը, որը 1919թ. մայիսի 28-ին արձանագրվեց նաև Խորհրդարանի որոշման տեսքով, խտացումն էր ազգային դարավոր պայքարի և գաղափարախոսության, ինչպես նաև ելնում էր ժամանակի աշխարհաքաղաքականությունից, որի արդյունքը եղավ 1920թ. օգոստոսի 10-ի Սևրի պայմանագիրը:
Առաջին Հանրապետության փորձը, ձեռքբերումները և ձախողումները մեզ դասեր են տալիս: Ամենամեծ դասը սեփական ուժերի վրա հենվելն է, իսկ այդ ուժը գոյացնելու համար՝ ազգային գերագույն նպատակ ձևավորելը և դրա շուրջը համախմբվելը:
Մեր ժողովրդի ապահով, անվտանգ ու բարեկեցիկ ապագայի երաշխիքը պետք է լինի Հայաստանի որպես հայության համար աշխարհաքաղաքական ելակենտրոնի գաղափարախոսության իրագործումը:
Երկար դարեր մեզ միավորել և ուղեկցել է միասնական Հայրենիքի գաղափարը, որ փոխանցվում է սերնդից սերունդ:
Այն մեր ազգային մեծ ուխտն է, մեր քաղաքական և պատմական ժառանգությունը:
Մեր օրերում դա դրսևորվում է Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք եռամիասնության տեսքով: Ղարաբաղյան հիմնախնդրի խաղաղ և արդարացի լուծման և Հայոց ցեղասպանության ճանաչման և նրա հետևանքների վերացման հարցերը տեղավորվում են հենց այդ հասկացության մեջ:
Մարդկության պատմական փորձը մեզ ուսանում է, որ գործնական քաղաքականությունը վարվում է ըստ այդ պահին առկա պայմանների և հնարավորությունների, սակայն ազգային գերագույն նպատակը շարժիչ ուժն է ազգի առաջընթացի և հաջողության:
100 տարի առաջ այդ նպատակը մտքում և զենքը ձեռքներին մեր նախնիներն անձնվեր պայքարում էին Հայաստանի փրկության և անկախության համար:
1991թ. անկախությունից հետո Հայաստանը աշխարհում վերագտել է իր ուրույն տեղը: Ներկա և հաջորդ սերունդների պարտքն է կերտել կայուն, զարգացած և միասնական Հայրենիք, որն իր հովանու տակ կառնի ողջ հայ ժողովրդին:

101409848_578218399494101_151815291343470592_o
Армянская государственность была восстановлена в условиях   сложнейшей международной ситуации, когда еще бушевала Первая мировая война, одним из самых кровавых фронтов которой была сама Армения с ее Западными и Восточными районами.
Под прикрытием  войны Османская Турция уже изгнала, уничтожила миллионы армян и поставила под угрозу само существование армянского народа.
В этих роковых условиях, после героических сражений при Сардарапате, Баш-Апаране и Каракилисе против турецких завоевателей в 1918 году 28 мая была провозглашена независимость Армении.
Историческое значение Первой республики неоценимо.
Спустя более 500 лет после падения Армянского Киликийского царства армянская государственность была восстановлена. Это была мечта поколений и результат многовековой национально-освободительной борьбы.
В стране была создана многопартийная система демократического управления, созданы гражданские свободы и равное избирательное право, включая права женщин.
Началось государственное строительство, стимулировались просвещение, наука и образование.
Со всех сторон на Родину устремились здоровые силы, чтобы внести свой  вклад на благо    новому независимому государству.
Армения стала международным субъектом,  были установлены международные отношения, и в ряде стран были назначены послы и представители Армении.
Цель создания независимой и объединенной Армении, которая в 1919 году. 28 мая 1920 г. в   решении парламента в 1920 г. отразилось слияние многовековой национальной борьбы и идеологии, которая основывалась на геополитике того времени,   результатом чего  10 августа 1920г. стал Севрский договор.
Опыт, достижения и неудачи Первой республики преподают нам уроки. Самый большой урок состоит в том, чтобы полагаться на свои собственные силы,  а  чтобы  создавать эти силы - формировать национальную цель и объединяться вокруг нее.
Гарантией безопасного, надежного и процветающего будущего нашего народа должна стать реализация идеологии Армении как геополитической отправной точки для армян.
На протяжении многих веков нас объединяла и сопровождала идея единой Родины, передаваемой из поколения в поколение.
Это наш великий национальный завет, наше политическое и историческое наследие.
В наши дни оно проявляется в триединстве Армения-Арцах-Диаспора. Вопросы мирного и справедливого урегулирования карабахского конфликта, признания Геноцида армян и ликвидации его последствий укладываются в эту концепцию.
Исторический опыт человечества учит нас тому, что практическая политика основана на условиях и возможностях, доступных на тот момент, но конечная национальная цель – это движущая сила прогресса и успеха страны.
Сто лет назад наши предки, руководствуясь этой целью и с оружием в  руках самоотверженно боролись за спасение и независимость Армении.
После обретения независимости в 1991г. Армения вернула себе достойное место в мире. Долг нынешнего и будущих поколений - создать стабильную, развитую и сплоченную Родину, которая возьмет под свою защиту весь армянский народ.