Նախատեսվում է նոր Պարեկային ծառայության ստեղծում
Ոստիկանության բարեփոխումների համատեքստում նախատեսվում է նոր Պարեկային ծառայության ստեղծում: Այն լինելու է ժամանակակից ոստիկանության առաջին ալիքը` բարձր աշխատավարձով, նոր գործառույթներով, նոր սարքավորումներով, նոր կրթությամբ ու հմտություններով և ամենակարևորը՝ նոր մտածելակերպով: Այս նոր արժեքների ձևավորմանն ուղղված քայլերը կիրականացվեն Ոստիկանության կրթահամալիրում 5 ամիս (սեպտեմբեր-հունվար) տևողությամբ ուսուցման ընթացքում:
Նպատակը՝ նոր Պարեկային ծառայություն՝ նոր, դինամիկ արտաքին ծառայություն, որն իրականացվում է հետիոտն և մեքենաներով։
Ժամկետներ ՝
• Դիմորդների ընդունելության սկիզբը՝ 2020թ.  հունիս, ընդունելության քննությունները՝ հուլիս, դասընթացի սկիզբը՝ սեպտեմբեր։
• Ուսուցում՝ 5 ամիս,
• Պարեկային ծառայության մեկնարկը Երևանում՝ 2021թ. 1-ին եռամսյակ
Ո՞վ կարող է դիմել՝
• 18-35 տարիքային խմբին պատկանող ցանկացած ոք, ով ունի առնվազն միջնակարգ կրթություն և չի տառապում ՀՀ կառավարության կողմից սահմանված ցանկով նախատեսված հիվանդություններով,
• Անցել է պարտադիր զինվորական ծառայություն ու բավարարում է «Ոստիկանությունում ծառայության մասին» օրենքի 11-րդ հոդվածի պահանջներին,
• Ոստիկանության ծառայողները, ովքեր բավարարում են նույն պահանջներին։
Ընդունելության վերաբերյալ՝
• Ընդհանուր ընդունելության տեղերի թիվը 770 է,
• Առողջության և ֆիզիկական պատրաստականության ստուգում,
• ընդհանուր գիտելիքների և հոգեբանական նկարագրի թեսթ,
• Հարցազրույց
• Ընդունելության հավասար արդյունքների դեպքում իգական սեռի դիմորդները կունենան ընդունելության առավելություն
• Դիմորդներին ներկայացվում են մինիմալ պահանջներ  (18-35 տարեկան, առնվազն միջնակարգ կրթությամբ, ընդունելության համար աշխատանքային փորձ չի պահանջվում)։
Ուսուցման ընթացքի վերաբերյալ՝
• Հետաքրքիր ու դինամիկ դասընթաց խմբերով, տեսական մասի մինիմումով, թիմային ու գործնական պարապմունքները գերակշռելու են,
• Տակտիկական վարժություններ ու կրակային պատրաստականության ինտենսիվ դասեր,
• Արտասահմանյան իրավապահ մարմինների մասնագետների կողմից հատուկ պատրաստականության դասեր,
• Մասնագիտական բարձր որակավորում ունեցող դասախոսներ, բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց, պատգամավորների, դեսպանների հետ հաճախակի հանդիպում-քննարկումներ, առաջնորդության դասեր,
• Նապատեսված են օտար լեզուների դասընթացներ,
• Ընթացիկ հաճախակի թեսթեր, որոնք կհեշտացնեն ավարտական քննությունը։
Ծառայության գրավչությունը.
• Ոստիկանության կրթահամալիրում հինգամսյա կուրսը հաջողությամբ ավարտելուց հետո անմիջապես նշանակում պաշտոնում։ Կրթության ընթացքի առաջադիմությունն ու ոստիկանությունում նախկին ծառայությունը սովորողին կարող են առավելություն տալ սպայական կոչմանը համապատասխան պաշտոնի խմբում նշանակվելու համար։
• Վարձատրության վերաբերյալ՝
• ուսուցման ընթացքում՝ 68.000 ՀՀ դր. կրթաթոշակ, իսկ ոստիկանության ծառայողների դեպքում աշխատավարձի պահպանում։
• ծառայության ընթացքում՝ նվազագույն աշխատավարձը՝ 320.000 ՀՀ դր (հարկված՝ 237.400դր):
• Ծառայության արտաքին տեսքի վերաբերյալ՝
• միջազգային ստանդարտներին համապատասխան պարեկային ծառայության նոր տեսակի համազգեստ, նոր տեխնիկական ու հատուկ միջոցներով հագեցվածություն, նոր ավտոմեքենաներ։
• Կարիերայի հեռանկարները՝
• Պարեկային ծառայության աստիճանակարգով աճ, ցանկության ու մասնագիտական արժանիքների դեպքում ոստիկանության համակարգում այլ ծառայությունների անցում՝ Ոստիկանության կրթահամալիրում վերապատրաստման կուրս անցնելուց հետո։
• Մասնագիտական առաջընթաց, քրեական ոստիկանությունում ծառայելու հնարավորություն:
• Սոցիալական երաշխիքները ներառում, սակայն չեն սահմանափակվում՝
• ծառայության նոր վայր տեղափոխվելու դեպքում ծառայողի և նրա ընտանիքի անդամին տրվող մեկանգամյա դրամական օգնություն սահմանված չափով,
• ամուսնության, ընտանիքի անդամի երկարատև հիվանդության կամ մահվան կամ տարերային աղետի հետևանքով ծառայողի գույքին վնաս պատճառվելու դեպքում մեկանգամյա դրամական օգնություն,
• ծառայողին և ընտանիքի անդամներին՝ անվճար բժշկական օգնություն ռազմաբժշկական հաստատություններում,
• այլ բժշկական հաստատություններում ծառայողի և նրա ընտանիքի անդամի բժշկական սպասարկումը 50% զեղչով՝ ներառյալ ոլորտում «թանկարժեք» համարվող վիրահատությունների և բժշկական միջամտությունների համար,
• հանրային տրանսպորտից անվճար օգտվելու արտոնություն,
• ծառայության ժամանակահատվածում բնակարանային պայմանների բարելավման կարիք ունեցող ծառայողների կողմից բնակելի տարածություն վարձակալելու դիմաց դրամական փոխհատուցման տրամադրում ՀՀ կառավարության կողմից սահմանված կարգով և չափերով։
• 20 տարի ոստիկանության ծառայությունից հետո՝ նվազագույն աշխատավարձի 20-ապատիկի չափով միանվագ վճար, ինչպես նաև համապատասխան պաշտոնի գործակցի հիմքով զինվորական թոշակ։

Предусмотрено создание новой Патрульной службы
В контексте реформ в полиции планируется создание новой патрульной службы. Об этом сообщает пресс-служба Министерства юстиции Армении․
«Это будет первая волна современной полиции с высокой зарплатой, новыми функциями, новым оборудованием, новым образованием и навыками и, самое главное, новым мышлением. Эти новые ценности, будут привиты в течение 5 месяцев (сентябрь-январь) обучения в образовательном комплексе полиции.
Цель - новая патрульная служба: новая, динамичная внешняя служба, которая будет осуществляться и пешим ходом и на машинах
Сроки (сроки могут быть изменены в связи с ситуацией с COVID-19)
Начало приема абитуриентов - июнь 2020 года, вступительные экзамены - июль, начало курса - сентябрь
Обучение - 5 месяцев
Старт патрульной службы в Ереване - первый квартал 2021 г.
Кто может подать заявку?
Любой, кто имеет, по крайней мере, среднее образование и не страдает заболеваниями, предусмотренными списком установленным правительством Армении
Прошедший обязательную военную службу и соответствующий требованиям статьи 11 Закона “О службе в Полиции”.
Сотрудники полиции, которые соответствуют тем же требованиям.
О приеме
Общее количество мест приема - 770
Обследование здоровья и физической подготовки
Тест на общие знания и психологическое описание,
При равных результатах приема абитуриенты женского пола будут иметь преимущество
Абитуриентам предъявляются минимальные требования (18 - 35 лет, как минимум со средним образованием, для приема не требуется опыта работы).
О ходе обучения
Интересные и динамичные групповые занятия, с минимумом теоретической части, командные и практические занятия будут преобладать
Тактические упражнения и интенсивные занятия по огневой подготовке
Уроки специальной подготовки, которые будут вести специалисты зарубежных правоохранительных органов
Частые встречи-обсуждения с высокопоставленными должностными лицами, депутатами, послами, уроки лидерства
Курсы иностранных языков
Текущие частые тесты, которые облегчат сдачу выпускного экзамена.
Привлекательность службы
Сразу после успешного завершения 5-месячного курса в образовательном комплексе полиции выпускник назначается на работу. Успеваемость в ходе обучения и бывшая служба в полиции могут дать учащемуся преимущество в назначении на должность в группе, соответствующей офицерскому званию
О финансировании
в процессе обучения - 68.000 др., сотрудникам полиции - сохранение зарплаты.
минимальная заработная плата - 320.000 драмов (облагается налогом, 237.400 драмов)
О внешнем виде
Новая форма патрульной службы в соответствии с международными стандартами, оснащенность новыми техническими и специальными средствами, новые автомобили
Перспективы карьеры
Рост по ступеням патрульной службы, при желании и профессиональных достоинствах переход к другим службам в системе полиции после прохождения курса переподготовки в образовательном комплексе полиции.
Профессиональный прогресс, возможность служить в уголовной полиции
Социальные гарантии включены, но не ограничены
Единовременная денежная помощь служащему и члену его семьи при переводе на новое место службы
Единовременная денежная помощь в случае причинения вреда имуществу служащего, вследствие брака, длительной болезни или смерти члена семьи или стихийного бедствия
Служащему и членам семьи - бесплатная медицинская помощь в военно-медицинских учреждениях
Медицинское обслуживание служащего и члена его семьи в других медицинских учреждениях со скидкой в 50%, включая операции и медицинские вмешательства, считающиеся дорогими в данной области
Льгота на бесплатное пользование общественным транспортом
Предоставление денежной компенсации за аренду жилого помещения служащими, нуждающимися в улучшении жилищных условий в период службы, в порядке и размерах, установленных правительством Армении
После 20 лет службы в полиции - единовременная выплата в 20-кратном размере минимальной заработной платы, а также военная пенсия на основании коэффициента соответствующей должности
Контакты для вопросов и предложений
Министерство юстиции Армении: +37410 594028; [email protected]
Образовательный комплекс Полиции Армении + 37410 770981; [email protected]
Приходите в полицию…
Станьте лицом новой Полиции, пройдя патрульную службу
* Это не объявление о приеме, объявление о приеме заявок будет представлено в течение ближайшей недели», - говорится в сообщении.