Նախագահ Սարգսյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Չեռնոգորիայի նախագահ Միլո Ջուկանովիչի հետ
Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն այսօր հեռախոսազրույց է ունեցել Չեռնոգորիայի նախագահ Միլո Ջուկանովիչի հետ:
Նախագահ Սարգսյանն իր ողջույններն է փոխանցել Միլո Ջուկանովիչին, որի ծրագրված պաշտոնական այցը Հայաստան հետաձգվել է կորոնավիրուսի համավարակի պատճառով:
Հայաստանի և Չեռնոգորիայի նախագահները տեղեկություններ են փոխանակել երկու երկրներում կորոնավիրուսի համավարակով պայմանավորված իրավիճակի մասին, անդրադարձել դրա հետևանքով առաջացած մարտահրավերներին ու դրանց հաղթահարմանն ուղղված երկու երկրների ու միջազգային հանրության ջանքերին:
Նախագահները մտքեր են փոխանակել նաև միջազգային և տարածաշրջանային խնդիրների շուրջ: Մասնավորապես անդրադարձ է եղել Եվրամիության հետ համագործակցության Հայաստանի և Չեռնոգորիայի փորձին:
Նախագահ Սարգսյանն ու նախագահ Ջուկանովիչը կարևորել են նաև երկու բարեկամ երկրների միջև փոխհարաբերությունների խորացումը: Նշվել է, որ զարգացման մեծ ներուժ է առկա հատկապես ծառայությունների, գյուղատնտեսության, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, զբոսաշրջության ոլորտներում: Այս համատեքստում անդրադարձ է եղել նաև Հայաստանի քաղաքացիների համար առանց մուտքի արտոնագրի ռեժիմ սահմանելու հարցին:

Президент Саркисян провел телефонный разговор с президентом Черногории Мило Джукановичем
Президент Республики Армения Армен Саркисян 25 мая провел телефонный разговор с президентом Черногории Мило Джукановичем.
Армен Саркисян передал привет Мило Джукановичу, чей официальный визит в Армению был отложен из-за эпидемии коронавируса.
Президенты Армении и Черногории обменялись информацией о ситуации в двух странах в связи с эпидемией коронавируса, затронули возникшие вследствие нее проблемы и усилия обеих стран и международного сообщества по их преодолению.
Президенты также обменялись мнениями по международным и региональным вопросам. В частности, они коснулись опыта сотрудничества Армении и Черногории с Евросоюзом.
Президент Саркисян и президент Джуканович также подчеркнули важность углубления отношений между двумя дружественными странами. Было отмечено, что существует огромный потенциал для развития, особенно в сферах услуг, сельского хозяйства, информационных технологий и туризма. В этом контексте также был затронут вопрос установления безвизового режима для граждан Армении.