Վարչապետին է ներկայացվել ԱԳ նախարարության 2019 թ. գործունեության հաշվետվությունը (տեսանյութ)
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի մոտ, համաձայն աշխատակարգի, շարունակվում են ՀՀ պետական կառավարման մարմինների 2019 թվականի գործունեության հաշվետվությունների լսումները: Մայիսի 25-ին հաշվետու զեկույցով հանդես է եկել Արտաքին գործերի նախարարությունը՝ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանի գլխավորությամբ:
Նախարարը մանրամասն զեկուցել է հաշվետու ժամանակահատվածում ՀՀ արտաքին քաղաքական առաջնահերթությունների և գերակայությունների ուղղությամբ իրականացված աշխատանքների մասին: Մասնավորապես, անդրադարձ է կատարվել Լեռնային Ղարաբաղի խաղաղ կարգավորման գործընթացի, Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման ու դատապարտման, ցեղասպանությունների և մարդկության դեմ հանցագործությունների կանխարգելման, մարդու իրավունքների պաշտպանության օրակարգի առաջմղման, երկկողմ և բազմակողմ հարթակներում համագործակցության զարգացման ուղղությամբ կատարված աշխատանքներին: ԱԳ նախարարը, մասնավորապես ընդգծել է, որ հայկական դիվանագիտությունն իր գործունեությամբ հաստատել է՝ ինքնիշխանությունը Հայաստանի արտաքին քաղաքականության կարևորագույն սկզբունքն է և երկու մյուս սկզբունքների՝ համահայկականության և փոխգործակցության հետ մեկտեղ ապահովում է միջազգային ասպարեզում հայ ժողովրդի արժեքների և շահերի հետապնդումը:
Զոհրաբ Մնացականյանը ներկայացրել է Ռուսաստանի Դաշնության, ԱՄՆ-ի, Եվրոպական միության և եվրոպական մայրցամաքի երկրների, այդ թվում՝ Ֆրանսիայի ու Գերմանիայի, անմիջական հարևաններ Վրաստանի ու Իրանի հետ փոխգործակցության,  տարբեր տարածաշրջանների երկրների հետ հարաբերությունների առավել զարգացմանը միտված քայլերը: Առանձնահատուկ կարևորվել է Հայաստան-Կիպրոս-Հունաստան համագործակցության եռակողմ ձևաչափի հաստատումը: ԱԳ նախարարը զեկուցել է Մերձավոր Արևելքի և Աֆրիկայի պետությունների հետ գործակցության խթանմանը միտված քայլերի, ինչպես նաև ԵԱՏՄ-ի, ՀԱՊԿ-ի, ՄԱԿ-ի, Եվրոպական խորհրդի, ԵԱՀԿ-ի, Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության շրջանակներում և բազմակողմ այլ ձևաչափերում համագործակցության և մեր երկրի առաջնահերթությունների մասին:
Վարչապետ Փաշինյանը կարևորել է վերը նշված բոլոր ուղղություններով հարաբերությունների զարգացումը և մեր երկրի դիվանագիտական ծառայության ներուժի լիարժեք իրացմանն ու ամրապնդմանը միտված հետևողական աշխատանքների իրականացումը: Կառավարության ղեկավարն արտաքին քաղաքական գործընթացում ընդգծել է տնտեսական բաղադրիչի ընդլայնման անհրաժեշտությունը: «Բոլոր ուղղություններով արտաքին քաղաքականությունը պետք է զուգորդվի տնտեսական նախագծերի ներկայացմամբ ու ներգրավմամբ»,- ասել է վարչապետը: Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է նաև համահայկական ներուժը լիարժեք օգտագործելու համար նոր հայեցակարգի մշակումը՝ հաշվի առնելով սփյուռքում վերջին տասնամյակների ընթացքում տեղի ունեցած գործընթացներն ու փոփոխությունները: Կառավարության ղեկավարն արտաքին քաղաքականության վերաբերյալ պատասխանատուներին տվել է նաև կոնկրետ այլ հանձնարարականներ:

Премьер-министру представлен отчет о деятельности МИД в 2019 году (видео)
У премьер-министра Никола Пашиняна, согласно регламенту, продолжаются слушания отчетов о деятельности органов государственного управления Армении за 2019 год. С отчетным докладом 25 мая выступил министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян.
Министр подробно доложил о работах, осуществленных в отчетный период в направлении внешнеполитических приоритетов Республики Армения. В частности, он коснулся процесса мирного урегулирования нагорно-карабахского конфликта, международного признания и осуждения Геноцида армян, предотвращения геноцидов и преступлений против человечества, продвижения повестки дня защиты прав человека, работ по развитию сотрудничества на двусторонних и многосторонних площадках. Министр иностранных дел, в частности, подчеркнул, что армянская дипломатия своей деятельностью подтвердила, что суверенитет является важнейшим принципом внешней политики Армении и, наряду с двумя другими принципами -совместимостью и взаимодействием, обеспечивает защиту на международной арене ценностей и интересов армянского народа.
Зограб Мнацаканян представил шаги, направленные на сотрудничество с Российской Федерацией, США, Европейским союзом и странами Европейского континента, в том числе с Францией и Германией, непосредственными соседями - Грузией и Ираном, дальнейшее развитие отношений со странами других регионов. Министр иностранных дел доложил о шагах, направленных на стимулирование сотрудничества с государствами Ближнего Востока и Африки, а также о сотрудничестве в рамках ЕАЭС, ОДКБ, ООН, Европейского совета, ОБСЕ, Международной организации Франкофонии и в других многосторонних форматах и приоритетах нашей страны.
Премьер-министр Пашинян отметил важность развития отношений по всем вышеуказанным направлениям и последовательной работы, направленной на полноценную реализацию и укрепление потенциала дипломатической службы нашей страны. Глава правительства во внешнеполитическом процессе подчеркнул необходимость расширения экономической составляющей. “По всем направлениям внешняя политика должна сопровождаться представлением и привлечением экономических программ”, - сказал премьер-министр. Никол Пашинян также отметил важность разработки новой концепции для полноценного использования всеармянского потенциала с учетом процессов и изменений, имевших место в диаспоре за последние десятилетия. Глава правительства ответственным за внешнюю политику дал конкретные поручения.