Մարի Իզմիրլյանի անվան մանկատան 9 սաների եւ մի քանի աշխատակիցների մոտ կորոնավիրուս է հաստատվել
Աջակցիր «Ա1+»-ինՄարի Իզմիրլյանի անվան մանկատանը կորոնավիրուսի 15 հաստատված դեպք կա։ Այս մասին «Ա1+»-ին հայտնեց Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարի մամուլի քարտուղար Սոնա Մարտիրոսյանը։
Նա նշեց, որ կատարվել է արդեն 46 թեստավորում:
Հաստատված դեպքերից 9 մանկատան սաներն են, մնացածը՝ աշխատակիցները։
Մարտիրոսյանը հայտնեց, որ որևէ մեկի մոտ վիրուսի որևէ ախտանշան չկա, մեկուսացված են հենց մանկատանը:
Մայիսի 19-ից հաստատությունում հայտարարված է եղել փակ կարանտին, աշխատակիցները ևս մուտք և ելք չեն ունեցել: Թե որտեղի՞ց կարող էր լինել վարակման հնարավոր աղբյուրը, Մարտիրոսյանն ասաց՝ երեկ դայակներից մեկի մոտ 37.6 աստիճան ջերմություն է եղել, նրան միանգամից մեկուսացրել են, տուն ուղարկել, սակայն նրա թեստի պատասխանը դեռ չկա, ուստի վարակի աղբյուրը հստակ մատնանշել հնարավոր չէ:
«Միակ դեպքը, երբ աննշան ջերմության բարձրացում է եղել, այս դայակի դեպքում է, բայց մայիսի 19-ից սկսած 5 օր որևէ ախտանշան չի ունեցել, որպեսզի անհանգստանալու առիթ լինի»:

У 9 воспитанников и у нескольких сотрудников детского дома имени Мари Измирлян подтвержден коронавирус
Поддержи А1+!В детском доме имени Мари Измирлян подтверждено 15 случаев коронавируса. Об этом «А1+» сообщила пресс-секретарь министра труда и по социальным вопросам Сона Мартиросян.
Она отметила, что уже проведено 46 тестирований.
9 из подтвержденных случаев – воспитанники детского дома, остальные – сотрудники.
Мартиросян сообщила, что ни у кого нет симптомов вируса, они изолированы в самом детском доме.
С 19-го мая в учреждении был объявлен закрытый карантин, сотрудникам было запрещено выходить и входить в помещение. Откуда мог быть возможный источник заражения? В ответ на этот вопрос Мартиросян сказала, что вчера у одной из нянь была температура около 37,6 градусов, ее сразу изолировали, отправили домой, однако результаты ее тестирования пока не поступили, следовательно, точно невозможно указать источник заражения.
«Единственный случай, когда было незначительное повышение температуры, это в случае с этой няней, но начиная с 19-го мая 5 дней у нее не было никаких симптомов, которые дали бы повод для беспокойства».