ՄԻՊ առաջարկները զինապարտների առողջական վիճակի հետազոտության և փորձաքննության վերաբերյալ
Մարդու իրավունքների պաշտպանին հասցեագրվել են զինապարտներին պատշաճ բժշկական հետազոտության ենթարկելու, պարտադիր զինվորական ծառայության զորակոչից առողջական վիճակի պատճառով տարկետման իրավունքների տրամադրման խնդիրների վերաբերյալ բողոքներ։ Հաշվի առնելով բողոքների ուսումնասիրությունը՝ Մարդու իրավունքների պաշտպանը 2019 թվականի տարեկան հաղորդման մեջ  ներկայացրել է առաջարկներ
1. բոլոր այն դեպքերում, երբ զորակոչիկը համաձայն չէ զինվորական ծառայության պիտանիության վերաբերյալ զինկոմիսարիատի բժշկական հանձնաժողովի կողմից ներկայացված եզրակացության հետ, նրան ներկայացնել Կենտրոնական բժշկական հանձնաժողովի փորձաքննությանը,
2. էապես հակասող բժշկական փաստաթղթերի առկայության դեպքում կրկնակի փորձաքննությունից առաջ իրականացնել նաև լրացուցիչ բժշկական հետազոտություններ,
3. եթե սեփական նախաձեռնությամբ և զինկոմիսարիատի ուղեգրով կատարված բժշկական հետազոտությունների արդյունքներում առկա են էապես տարբերվող և պիտանիության աստիճանի հնարավոր փոփոխության հանգեցնող տվյալներ, ապա ուղեգրել լրացուցիչ հետազոտությունների,
4. փորձաքննությունները պատշաճ իրականացնելու նպատակով բժշկական հետազոտություններն անցկացնել առավել թիրախային գործիքակազմով՝ ապահովելով զինապարտների առողջական վիճակի վերաբերյալ մանրամասն և հստակ տեղեկություններ ստանալու գործընթացի արդյունավետությունը (օրինակ՝ համակարգչային տոմոգրաֆիայի փոխարեն իրականացնել մագնիսա-ռեզոնանսային տոմոգրաֆիա),
1. եզրակացություն ներկայացնել զինապարտի առողջական բոլոր խնդիրների վերաբերյալ, նույնիսկ եթե առողջական խնդիրներից մեկով հիմքեր կան նրան տարկետում տրամադրելու,
2. հիվանդությունների «քանակական փնջի» հետ միասին քննարկել հիվանդությունների «որակական փունջ» սահմանելու հարցը,
3. նախատեսել, որ զինվորական ծառայության ընթացքում հինգերորդ հիվանդության ձեռքբերումը հիմք է զինծառայողի պիտանիության վերանայման համար,
4.   սահմանել մեկ օրվա ընթացքում առողջական վիճակի փորձաքննություն իրականացնելու զինապարտ քաղաքացիների առավելագույն թվաքանակ,
5.   Կառավարության 2018 թվականի ապրիլի 12-ի թիվ 405-Ն որոշմամբ սահմանել, որ փորձաքննվողը բժշկական և ռազմաբժշկական հանձնաժողովների նիստերին որպես խորհրդատու կարող է ներգրավել համապատասխան մասնագետի,
6. «անգիոտրոֆոնևրոզ» հիվանդություն ունեցող զորակոչիկների փաստացի առողջական վիճակը պարզելու համար նրանց բժշկական հետազոտություններն ու փորձաքննությունը կազմակերպել ձմեռային զորակոչին (տարկետման ժամկետը որոշելիս պարտադիր հաշվի առնել, որ կախված եղանակից հիվանդության արդյունքներն էականորեն կարող են տարբերվել)` նկատի ունենալով, որ Կենտրոնական բժշկական հանձնաժողովն ունի «մինչև մեկ տարի» ժամկետով տարկետում տրամադրելու հայեցողություն և հաշվի առնելով, որ նշված հիվանդությունն առավել արտահայտվում է ցուրտ եղանակին,
7. վերանայել Կառավարության 2018 թվականի ապրիլի 12-ի թիվ 405-Ն որոշման կարգավորումը և ամրագրել, որ լրացուցիչ, ստուգիչ կամ հսկողական հետազոտությունը զորակոչի ընթացքում ավարտված չլինելու դեպքում զորակոչիկները ճանաչվում են բուժման կարիք ունեցող, և նրանց տրվում է տարկետում մինչև հաջորդ զորակոչ,
8. քաղաքացու առողջական վիճակի վերաբերյալ ներկայացվող եզրակացության ներածական, նկարագրական, պատճառաբանական մասերը, ախտորոշումը, ինչպես նաև եզրափակիչ մասը լրացնել ամբողջությամբ,
9. բժշկական փաստաթղթերը ստանալու քաղաքացիների իրավունքն ապահովելու նպատակով խստացնել հսկողությունը զինկոմիսարիատների, բժշկական հաստատությունների, զինվորական հոսպիտալների, բժշկական և ռազմաբժշկական հանձնաժողովների գործունեության նկատմամբ:
Նշենք, որ զինված ուժերում մարդու իրավունքների պաշտպանությունն ու խթանումը Մարդու իրավունքների պաշտպանի ամենօրյա աշխատանքի առանցքային ուղղություններից է։
Զինծառայողների և նրանց ընտանիքների անդամների իրավունքներին առնչվող հարցերով Պաշտպանին կարելի է դիմել 116 կամ 096116100 թեժ գծի շուրջօրյա հեռախոսահամարներով:

Предложения Омбудсмена относительно обследования и экспертизы состояния здоровья военнообязанных
Защитнику прав человека были направлены жалобы о проведении надлежащего медицинского обследования военнообязанных, о проблемах предоставления права на отсрочку от призыва на обязательную военную службу по состоянию здоровья. Изучив жалобы, омбудсмен свои предложения представил в годовом сообщении на 2019 год․
1. «Во всех тех случаях, когда призывник не согласен с заключением, представленным врачебной комиссией военкомата о пригодности к военной службе, представлять их на экспертизу Центральной медицинской комиссии
2. При наличии существенно противоречащих медицинских документов перед повторной экспертизой проводить дополнительные медицинские обследования
3. Если по собственной инициативе и в результате медицинских исследований, проведенных по направлению военкомата, имеются существенно отличающиеся и приводящие к возможному изменению степени годности данные, направлять призывников на дополнительные обследования
4. С целью надлежащего проведения экспертиз проводить медицинские обследования с наиболее целевым инструментарием, обеспечивая эффективность процесса получения подробной и четкой информации о состоянии здоровья военнообязанных (например, вместо компьютерной томографии осуществить магнитно-резонансную томографию)
5. Представлять заключение по всем проблемам со здоровьем военнообязанного, даже если по одной из проблем со здоровьем есть основания предоставить ему отсрочку
6. Вместе с “количественным букетом” болезней устанавливать “качественный букет” болезней,
7. Предусматривать, что приобретение пятой болезни во время военной службы является основанием для пересмотра пригодности военнослужащего
8. Установить максимальное количество военнообязанных граждан для проведения экспертизы состояния здоровья в течение одного дня
9. Постановлением правительства от 12 апреля 2018 года № 405-Н установлено, что обследуемый может привлечь на заседания медицинских и военно-медицинских комиссий в качестве консультанта соответствующего специалиста.
10. Для выяснения фактического состояния здоровья призывников с диагнозом “ангиотрофоневроз” их медицинские обследования и экспертизу организовать во время зимнего призыва (при определении срока отсрочки необходимо учитывать, что в зависимости от времени года результаты болезни могут существенно отличаться), учитывая, что Центральная медицинская комиссия имеет право на отсрочку на срок до одного года и учитывая, что данное заболевание наиболее выражается при холодной погоде
11. Пересмотреть регулирование постановления правительства от 12 апреля 2018 года № 405-Н и закрепить, в случае, если дополнительное, контрольное обследование не будет завершено в ходе призыва, призывники признаются нуждающимися в лечении, и им предоставляется отсрочка до следующего призыва
12. Вводные, описательные, мотивационные части, диагноз, а также заключительную часть представляемого заключения о состоянии здоровья гражданина заполнять полностью
13. В целях обеспечения права граждан на получение медицинских документов ужесточить контроль за деятельностью военкоматов, медицинских учреждений, военных госпиталей, медицинских и военно-медицинских комиссий.
1. Отметим, что защита и стимулирование прав человека в Вооруженных силах является одним из ключевых направлений ежедневной работы Защитника прав человека.
2. К Защитнику по вопросам прав военнослужащих и членов их семей можно обращаться по круглосуточным номерам горячей линии 116 или 096116100», - говорится в сообщении.