660.000 դոլար դրամաշնորհ՝ «կանաչ» ֆինանսավորման խթանմանը
Աջակցիր «Ա1+»-ինԿանաչ Կլիմայի Հիմնադրամը (GCF) հաստատել է Շրջակա միջավայրի նախարարության կողմից նախաձեռնած Հայաստանում «ՊԱՏՐԱՍՏՎԱԾՈՒԹՅԱՆ ԱՋԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆ և ՆԱԽԱՊԱՏՐԱՍՏՄԱՆ ԱՋԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆ» դրամաշնորհային ծրագրի ֆինանսավորումը:
Այդ մասին հայտնում են Շրջակա միջավայրի նախարարությունից։
Կանաչ կլիմայի հիմնադրամը ամենամեծ «կանաչ» հիմնադրամն է, որը ստեղծվել է ՄԱԿ-ի Կլիմայի փոփոխության շրջանակային կոնվենցիայի (ԿՓՇԿ) շրջանակներում։ Հիմնադրամի նպատակն է զարգացող երկրներին տրամադրել ֆինանսական մեխանիզմներ կլիմայի փոփոխությունների հետևանքների հանդեպ հարմարվողականության և մեղմման համար։
?Այս նախագիծը ՀՀ-ում հիմնադրամի կողմից առաջին դրամաշնորհային ծրագիրն է «կանաչ» ֆինանսավորման ոլորտում և իր ձևաչափով աննախադեպ է։
Ծրագրի շրջանակներում հիմնադրամի կողմից հատկացվել է մոտ 660 հազար ԱՄՆ դոլար դրամաշնորհ՝ ՀՀ-ում «կանաչ» ֆինանսավորման խթանմանը և առավել նպաստավոր միջավայրի ձևավորմանն աջակցելու նպատակով:
?Հայտարարված մրցույթի արդյունքում «ՊԱՏՐԱՍՏՎԱԾՈՒԹՅԱՆ ԱՋԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆ և ՆԱԽԱՊԱՏՐԱՍՏՄԱՆ ԱՋԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆ» դրամաշնորհային ծրագրի իրականացնող մարմին է ընտրվել «ԱՐՄՍՎԻՍԲԱՆԿ» ՓԲԸ-ն: Վերջինս իրականացնելու է ծրագրով նախատեսված միջոցառումների կազմակերպումը և դրամաշնորհի միջոցների արդյունավետ տեղաբաշխման վերահսկողությունը:
?Դրամաշնորհը ուղղվելու է միջազգային և տեղական լավագույն փորձագետներին և խորհրդատուներին ներգրավելու համար, որպեսզի վերլուծվի Հայաստանում "կանաչ" ֆինանսավորման արդի իրավիճակը, ուսումնասիրվի միջազգային լավագույն փորձը։ Գործընթացները ներառելու են նաև շահառու ֆինանսական կառույցների փորձի և իրականացված նախագծերի ուսումնասիրություններ։ Ծրագրի իրականացումը թույլ կտա նաև գնահատել ոլորտի կարգավորիչ դաշտն ու դրա արդյունքում ձևավորել համապարփակ ճանապարհային քարտեզ։
«ՊԱՏՐԱՍՏՎԱԾՈՒԹՅԱՆ ԱՋԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆ և ՆԱԽԱՊԱՏՐԱՍՏՄԱՆ ԱՋԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆ» դրամաշնորհային ծրագրի շահառուներ են հանդիսանում ՀՀ Կենտրոնական Բանկը, ՀՀ Ֆինանսաբանկային համակարգի մասնակիցները և ոլորտին առնչվող մասնավոր ընկերությունները: Ծրագրի իրականացման արդյունքում բոլոր շահառուները հնարավորություն կստանան ծանոթանալ ուսումնասիրությունների արդյունքներին, ինչպես նաև էականորեն կբարելավեն իրենց կարողությունները և մեթոդաբանությունը "կանաչ" ֆինանսավորման ոլորտում: Իրականացված ուսումնասիրությունները հնարավորություն կտան ամրապնդել և զարգացնել ՀՀ-ում "կայուն" ֆինանսավորման ուղղությունը և ներգրավված շահառուները կկարողանան ներգրավել ֆինանսական և տեխնիկական միջոցներ՝ իրենց գործունեությունը նշված ուղղություններով ընդլայնելու համար։
✅Հաշվի առնելով տվյալ ծրագրի արդյունավետ իրականացման կարևորությունը բոլոր շահառուների և նաև պետության համար, խիստ կարևորում ենք բոլոր շահագրգիռ կողմերի ակտիվ մասնակցությունը ծրագրով նախատեսված միջոցառումներին։

100537365_2474573832791298_2170634393603801088_o
«Зеленый климатический фонд» (GCF) утвердил финансирование грантовой программы «Содействие подготовке и поддержка подготовки» в Армении, инициированной Министерством окружающей среды.
«Зеленый климатический фонд - самый большой “зеленый” фонд, созданный в рамках Рамочной конвенции ООН по изменению климата. Цель фонда - предоставить развивающимся странам финансовые механизмы для адаптации и смягчения последствий изменения климата.
Этот проект является первой грантовой программой фонда в Армении в сфере “зеленого” финансирования и беспрецедентным по своему формату.
В рамках программы фонд предоставил грант в размере около 660 000 долларов США для содействия стимулированию “зеленого” финансирования в Армении и формированию более благоприятной среды.
В результате объявленного конкурса органом, осуществляющим грантовую программу “Содействие подготовке и поддержка подготовки”, избрано ЗАО “АРМСВИСБАНК”. Банк будет осуществлять организацию предусмотренных программой мероприятий и контроль за эффективным распределением средств гранта.
Грант будет направлен на привлечение лучших международных и местных экспертов и консультантов, для анализа нынешней ситуации “зеленого” финансирования в Армении и изучения лучшего международного опыта. Процессы будут включать также исследования опыта финансовых структур-бенефициаров и осуществленных проектов. Реализация программы позволит также оценить регулирующее поле сферы и в результате этого сформировать всеобъемлющую дорожную карту.
Бенефициарами грантовой программы “Содействие подготовке и поддержка подготовки” являются Центральный банк Армении, участники финансово-банковской системы Армении и связанные с этой сферой частные компании. В ходе реализации программы все бенефициары получат возможность ознакомиться с результатами исследований, а также существенно улучшат свои возможности и методологию в сфере “зеленого” финансирования.
Учитывая значение эффективной реализации данной программы для всех бенефициаров и для государства, мы придаем большое значение активному участию всех заинтересованных сторон в предусмотренных программой мероприятиях», - говорится в сообщении Министерства окружающей среды Армении.