photo_2020-05-18_11-46-58
Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի թեժ գծին ահազանգ են ներկայացրել քաղաքացիներ և խնդրել Պաշտպանի աջակցությունը բեռնատարներով Իրանից Հայաստան պետական սահմանը հատելու հարցում։
Ըստ ահազանգի՝ մի շարք բեռնատարներ վարորդներով գտնվում են Իրանի Իսլամական Հանրապետության տարածքում՝ Հայաստանի Հանրապետության սահմանագծի մոտ և  3-4 օր է չեն կարողանում մուտք գործել ՀՀ տարածք, քանի որ 300-ից ավելի բեռնատար մեքենաների հերթեր են գոյացել: Քաղաքացիները հավելել են, որ իրանական կողմի ներկայացուցիչները տեղեկացրել են, որ հայկական կողմը չի ընդունում բեռնատար մեքենաներ, սակայն իրենց պնդմամբ գիշերային ժամերին թույլատրում են իրանական համարանիշներով մեքենաներին մուտք գործել ՀՀ տարածք:
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմը խնդիրը ներկայացրել է Պարետատան իրավասու ներկայացուցչին, քննարկվել են հարցի լուծման ուղղությունները։ Համագործակցության արդյունքում մի շարք վարորդներ բեռնատար մեքենաներով հնարավորություն են ստացել մուտք գործել Հայաստանի Հանրապետություն։

photo_2020-05-18_11-46-58
На горячую линию офиса Защитника прав человека Армении поступило сообщение от граждан с просьбой к Омбудсмену оказать содействие в вопросе пересечения грузовыми машинами государственной границы Армении-Иран. Об этом сообщили в управлении по информации и связям с общественностью офиса Защитника прав человека Армении.
Согласно сообщению, несколько грузовых машин с водителями находятся на территории Исламской Республики Иран, у границы Республики Армения, и уже 3 - 4 дня не могут въехать на территорию Армении, поскольку образовалась очередь из более чем 300 грузовых автомобилей. Граждане добавили, что представители иранской стороны сообщили, что армянская сторона не принимает грузовые автомобили, однако, по их утверждению, в ночные часы разрешен въезд на территорию Армении машин с иранскими номерами.
Аппарат омбудсмена представил проблему компетентному представителю комендатуры, были обсуждены варианты решения проблемы. В результате сотрудничества  грузовые машины получили возможность въехать в Республику Армения.