97085369_926159397826297_5544688494351220736_o
Կոմիտեն հորդորել է վերանայել 2 ավիաընկերությունների` չվերթեր իրականացնելու սահմանափակման մասին որոշումը
Քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեից տեղեկացնում են․
«Ս․ թ․ մայիսի 12-ին առցանց տարբերակով տեղի է ունեցել Եվրոպական անվտանգության թիմի նիստը, որին մասնակցել են ՀՀ քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեի ներկայացուցիչները՝ կոմիտեի նախագահի գլխավորությամբ, ինչպես նաև «Ատլանտիս Յուրոփիան Էյրվեյզ», «ԱՐՄԵՆԻԱ» Էյրվեյզ», «Ավիակոմպանիա Արմենիա», «Ատլանտիս Արմենիան Էյրլայնզ», «Արմենիան Հելիքոփթերս» և «Սքայբոլ» օդանավ շահագործողի վկայական կրող ընկերությունների ներկայացուցիչները։
Նիստը տևել է 6 ժամ, որի ընթացքում Կոմիտեի և ավիաընկերությունների կողմից ցուցադրվել են թռիչքային անվտանգության ապահովման հետ կապված շնորհանդեսներ:
Կոմիտեն համապարփակ կերպով ներկայացրել է ՀՀ-ում թռիչքային անվտանգության ոլորտում իրավիճակը, նշանակալի փոփոխությունները, նախորդ տարվա նոյեմբեր ամսվա լսումներից հետո կատարված հստակ քայլերը և հետագա կարճաժամկետ, միջնաժամկետ և երկարաժամկետ գործողությունները։
Նշենք, որ ժամանակավորապես սահմանափակվել էին թվով 2 ավիաընկերությունների՝ դեպի Եվրոպա չվերթեր իրականացնելու իրավունքը (բացառությամբ քաղաքացիների տարհանման, մարդասիրական և բժշկական նպատակներով իրականացվող թռիչքները)։
Կոմիտեն հորդորել է EASA-ին վերանայել 2 ավիաընկերությունների՝ դեպի Եվրոպա չվերթեր իրականացնելու սահմանափակման մասին որոշումը` հնարավորություն տալով ավիաընկերություններին տրամադրելու անվտանգության մակարդակը հավաստող լրացուցիչ ապացույցներ:
Հաշվի առնելով խնդրի լրջությունը՝ Կոմիտեն մնում է այն համոզմունքին, որ թռիչքային անվտանգության մակարդակի բարձրացման հետ կապված խնդիրները լուծելու նպատակով անհրաժեշտ է Եվրամիության, անդամ պետությունների, EASA-ի և Քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեի սերտ համագործակցությունը:
Ըստ Եվրոպական Միության գործընկերների հայտարարության՝ վերջնական զեկույցը նախատեսվում է տրամադրել Կոմիտեին այս ամսվա վերջին:
Խորին շնորհակալություն ենք հայտնում ՀՀ-ում ԵՄ պատվիրակությանը, մասնավորապես դեսպան Անդրեա Վիկտորինին՝ առցանց տարբերակով լսումներն ապահովելու, ինչպես նաև բոլոր ավիաընկերություններին` նիստին գործուն մասնակցություն ցուցաբերելու համար:

97085369_926159397826297_5544688494351220736_o
Комитет гражданской авиации Республики Армения представил Европейскому агентству по безопасности полетов значительные изменения в этой сфере в Армении, призвал пересмотреть решение об ограничении полетов двух армянских авиакомпаний в Европу. Партнеры ЕС представят окончательный отчет о Комитета гражданской авиации Армении в конце мая.
Комитет гражданской авиации Армении сообщает, что этот вопрос обсуждался 12 мая на заседании Группы европейской безопасности.
Встреча группы европейской безопасности состоялась 12 мая в режиме онлайн. В ней приняли участие представители Комитета гражданской авиации Армении во главе с председателем комитета, а также представители различных авиакомпаний.
Заседание продолжалось 6 часов, в течение которых авиакомпании и Комитет выступили с презентациями по безопасности полетов. Комитет всесторонне представил ситуацию в области безопасности полетов в Армении, значительные изменения, четкие шаги, предпринятые после слушаний в ноябре прошлого года, и дальнейшие краткосрочные, среднесрочные и долгосрочные действия,
Временно были ограничены права двух авиакомпаний на полеты в Европу (за исключением эвакуации граждан, полетов в гуманитарных и медицинских целях).
Комитет призвал EASA пересмотреть свое решение об ограничении двух авиакомпаний на выполнение полетов в Европу, предоставив дополнительные доказательства, подтверждающие безопасность осуществляемых этими авиакомпаниями полетов.
Учитывая серьезность этой проблемы, Комитет по-прежнему убежден в том, что для решения вопросов, связанных с повышением безопасности полетов, необходимо тесное сотрудничество между Европейским союзом, государствами-членами, EASA и Комитетом гражданской авиации.
Согласно заявлению партнеров по Европейскому союзу, окончательный отчет, как ожидается, будет представлен Комитету в конце этого месяца.
Комитет выразил глубокую благодарность делегации ЕС в Армении, в частности послу Андреа Викторин, за обеспечение онлайн-слушаний, а также всем авиакомпаниям за активное участие в заседании.
Ранее Европейское агентство по безопасности полетов обнаружило недостатки в работе гражданской авиации Армении и представило отчет. Комитет гражданской авиации Армении собирался представить свои возражения и изменения на заседании 12 мая.