Աշոտ Ղուլյանն ընդունել է «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավորներին
Մայիսի 11-ին Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանն ընդունել է Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանին և նույն խմբակցության անդամ, ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Մանե Թանդիլյանին:
Աշոտ Ղուլյանը ողջունել է պատգամավորների հերթական այցը Արցախ և շնորհավորել մայիսյան եռատոնի կապակցությամբ: Խոսելով երկու խորհրդարանների համագործակցության մասին՝ ԱԺ նախագահը բարձր է գնահատել այն և համոզմունք հայտնել, որ Արցախի Հանրապետության 7-րդ գումարման խորհրդարանի հետ այդ կապերն ավելի կխորանան՝ հատկապես խմբակցությունների և մշտական հանձնաժողովների մակարդակում:
ՀՀ ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը, շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար, գոհունակություն է հայտնել Արցախի խորհրդարանի հետ այս տարիներին ձևավորված համագործակցության համար և պատրաստակամություն հայտնել՝ ստեղծված հարաբերությունները շարունակել զարգացնել և հասցնել նոր մակարդակի: Էդմոն Մարուքյանը նաև բարձր է գնահատել ԱՀ ԱԺ նախագահի դերը՝ Արցախում ժողովրդավարության կայացման և միջխորհրդարանական կապերի զարգացման գործընթացներում:
Մանե Թանդիլյանը ևս ընդգծել է երկու խորհրդարանների միջև համագործակցության բարձր մակարդակը և Արցախի հարցում համահայկական միասնականության ամրապնդման կարևորությունը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև հայկական երկու հանրապետություններում COVID-19-ի հասցրած վնասների վերացման ուղղությամբ տարվող աշխատանքներին վերաբերող հարցեր:
Հանդիպմանը մասնակցել են ԱՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Վահրամ Բալայանը և ԱԺ «Հայրենիք» խմբակցության ղեկավար Արթուր Թովմասյանը:

Ашот Гулян принял депутатов парламентской фракции “Просвещенная Армения”
11 мая председатель Национального собрания Республики Арцах Ашот Гулян принял руководителя фракции “Просвещенная Армения” Национального собрания Республики Армения Эдмона Марукяна и члена той же фракции, председателя постоянной комиссии по финансово-кредитным и бюджетным вопросам Мане Тандилян.
Говоря о сотрудничестве двух парламентов, председатель НС высоко оценил его и выразил уверенность, что  связи с парламентом Республики Арцах 7-го созыва еще более углубятся, особенно на уровне фракций и постоянных комиссий.
Руководитель парламентской фракции “Просвещенная Армения” Эдмон Марукян, поблагодарив за прием, выразил удовлетворение сформировавшимся за эти годы сотрудничеством с парламентом Арцаха и выразил готовность продолжать развивать и довести сложившиеся отношения до нового уровня. Эдмон Марукян также высоко оценил и роль председателя НС Республики Арцах в становлении демократии и развитии межпарламентских связей Арцаха.
Мане Тандилян также подчеркнула высокий уровень сотрудничества между двумя парламентами и важность укрепления Панармянского единства в вопросе Арцаха.
В ходе встречи были обсуждены также вопросы, касающиеся работ по устранению ущерба, нанесенного COVID-19 в обеих армянских республиках.
Во встрече приняли участие и заместитель председателя НС Республики Арцах Ваграм Балаян и руководитель парламентской фракции “Родина” Артур Товмасян.