Զանազան հեղափոխական բռնապետերն ու զավթիչները մինչ այսօր չարիք են մարդկության համար․ Սերժ Սարգսյանի ուղերձը (տեսանյութ)
ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի շնորհավորական ուղերձը
Շնորհավորում եմ մայիսյան մեր եռատոնի` Հայրենական մեծ պատերազմում հաղթանակի, Արցախի պաշտպանության բանակի կազմավորման և Շուշիի ազատագրման օրվա առթիվ:
Առաջին հերթին ջերմորեն շնորհավորում եմ Մեծ հայրենականի վետերաններին, մաղթում ամուր առողջություն: Նրանց համար, անկասկած, մեծագույն երջանկություն էր Հայրենական մեծ պատերազմից տասնամյակներ հետո տեսնել հայրենիքի ազատության ու անկախության պայքարում իրենց զավակների և թոռների փառավոր հաղթանակը:
Թող մեր հայրերի ու պապերի աչքերում այսուհետ միայն ուրախության արցունքներ հայտնվեն՝ իրենց թոռների ու ծոռների ծննդյան և պսակադրության առիթներով, և այսուհետ ոչ մի պատերազմ նրանց վիշտ ու տառապանք չբերի:
Մարդկության պատմության մեջ ամենաարյունալի պատերազմում` Երկրորդ աշխարհամարտում քաղաքակիրթ մարդկությունն անասելի տառապանքների ու մեծագույն կորուստների գնով հաղթանակ տարավ ֆաշիզմի, այլատյացության և բռնատիրության դեմ:
Փառք այդ հաղթանակը կերտողներին:
Սակայն հաղթանակից հետո աշխարհը, ցավոք, լիովին չձերբազատվեց չարից և մարդկությանն սպառնացող վտանգներից: Նեոֆաշիստները, նորօրյա ահաբեկիչները, զանազան հեղափոխական բռնապետերն ու զավթիչները մինչ այսօր չարիք են առաջադեմ մարդկության համար:
Քսանմեկերորդ դարում անգամ ականատես ենք դառնում սարսափելի ավերածություններով պատերազմների, տեղահանությունների ու մարդկային տառապանքների: Սա առաջադեմ մարդկությանը նետված հերթական մարտահրավերն է, որին համատեղ չդիմակայելը հղի է կործանարար հետևանքներով:
Ավելի քան երեսուն տարի առաջ հայ ժողովուրդը հերոսաբար դիմագրավեց Արցախի դեմ ադրբեջանական ագրեսիային և հաղթանակով պսակեց զավթիչի դեմ իր ազատագրական պայքարը:
Պատերազմի ծանր պայմաններում կամավորական ստորաբաժանումների հիմքի վրա կազմավորված Արցախի պաշտպանության բանակն իր մեջ ամփոփեց այն հերոսականությունը և ոգին, որ կրում էին հայրենիքի նվիրյալ կամավորները:
Շնորհավորում եմ իմ զինակից ընկերներին` Արցախյան ազատամարտում հայրենասիրության և սխրանքի բացառիկ դրսևորումներով աչքի ընկած հերոսներին, որոնց հետ պատիվ եմ ունեցել անցնելու ամբողջ պատերազմը և ազատագրելու մեր հայրենիքի մի մասը` Արցախի սրբազան հողը:
Հաղթանակներն են, որ նոր սխրանքների են կոչում սերունդներին:
Շնորհավորում եմ մեր քաջարի զավակներին, որ չորս տարի առաջ հայ ժողովրդին պարտադրված հերթական պատերազմում գերազանցեցին իրենց պապերի ու հայրերի սխրանքը և փառավոր հաղթանակի նոր էջ գրեցին հայոց պատմության մեջ:
Նվիրական այս օրը ես ակնածանքով խոնարհվում եմ մեր բոլոր այն եղբայրների ու քույրերի հիշատակի առջև, ովքեր իրենց կյանքը դրեցին հայրենիքի ազատության զոհասեղանին:

Поздравительное послание третьего Президента РА Сержа Саргсяна по случаю Праздника Победы и Мира (видео)
Поздравляю с нашим майским тройным праздником: Победы в Великой Отечественной войне, создания Армии обороны Арцаха и с Днём освобождения Шуши.
В первую очередь тепло поздравляю ветеранов Великой Отечественной, желаю крепкого здоровья. Для них, несомненно, было величайшим счастьем через десятилетия после Великой Отечественной войны увидеть славную победу своих сынов и внуков в борьбе за свободу и независимость Родины. Пусть в глазах наших отцов и дедов отныне появляются только слёзы радости по случаю дней рождения и свадеб их внуков и правнуков, и больше ни одна война не принесёт им горя и страданий.
В самой кровопролитной в истории человечества Второй Мировой войне цивилизованное человечество ценой несказанных страданий и величайших потерь одержало победу над фашизмом, ксенофобией и тиранией. Слава создателям этой победы! Однако после победы мир, к сожалению, не избавился совершенно от зла и угрожающих человечеству опасностей. Неофашисты, новоявленные террористы, всевозможные революционные тираны и захватчики по сей день являют человечеству зло. В двадцать первом веке даже становимся свидетелями ужасающим разрушительным войнам, насильственному выселению и человеческим страданиям. Это брошенный передовому человечеству очередной вызов, не противодействовать которому общими силами чревато пагубными последствиями.
Более тридцати лет назад армянский народ героически противостоял азербайджанской агрессии против Арцаха и увенчал победой свою освободительную борьбу с захватчиком.
Созданная в тяжёлых условиях войны на основе добровольческих подразделений Армия обороны Арцаха вобрала в себя героизм и дух, которыми обладали преданные Отечеству добровольцы.
Поздравляю моих боевых товарищей: выделившихся в Арцахской войне исключительными подвигами и проявлениями патриотизма героев, с кем я имел честь пройти всю войну и освободить часть нашей Родины – священную землю Арцаха.
Победы призывают поколения к новым подвигам.
Поздравляю наших храбрых сынов, которые четыре года назад в навязанной армянскому народу очередной войне превзошли подвиг своих дедов и отцов и вписали новую страницу славной победы в армянскую историю.
В этот священный день я с благоговением преклоняюсь перед памятью всех наших братьев и сестёр, которые положили свои жизни на алтарь свободы Родины. Вечная им слава!