Ծանուցում է ուղարկվել շինաշխատանքները կասեցնելու մասին․ ավագանու անդամը՝ Դալմայի այգիների մասին
Փետվարի սկզբին ավագանու մշակույթի, կրթության ու սոցիալական հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Սաթենիկ Մկրտչյանը և ես դիմել էինք Երևանի քաղաքապետին` խնդրելով կասեցնել «Պարկ Գրուպ» ՍՊԸ-ի կողմից իրականացվող, ժամանցի կենտրոնի շինարարական աշխատանքները՝ ի կատարումն «Պատմության և մշակույթի անշարժ հուշարձանների ու պատմական միջավայրի պահպանության և օգտագործման մասին» ՀՀ օրենքի պահանջների, որի համաձայն՝ շինարարական աշխատանքների ժամանակ հուշարձաններ հայտնաբերվելու, ինչպես նաև հուշարձանի վտանգման դեպքում շինարարական աշխատանքները պետք է կասեցվեն։
Հիշեցնեմ, որ տարեվերջին «Պատմամշակութային ժառանգության գիտահետազոտական կենտրոն» ՊՈԱԿ-ը Դալմայի այգիների տարածքում իրականացրել էր հետազոտություն՝ արդյունքում հայտնաբերելով ք.ա. 2-1 հազարամյակի դամբանաթումբ, 19-րդ դարի հինգ հնձան և մառան, որոնց տրվել է հանրապետական նշանակության պատմամշակութային նորահայտ հուշարձանի կարգավիճակ։
Այս ընթացքում նաև ստացվել է ՀՀ վարչապետից հանձնարարական և ԿԳՍՄ նախարարից գրություններ, խնդիրը ուսումնասիրվել և քննարկվել է։
Արդյունքում, երեկ տեղեկացանք, որ կառուցապատողին ծանուցում է ուղարկվել շինարարական աշխատանքները կասեցնելու մասին՝ մինչև նախարարության հետ քաղաքաշինական գործունեության հետագա համաձայնեցումը։ Միաժամանակ, ուշադրության կենտրոնում է Դալմայի այգիների դեռևս պահպանված մասի՝ որպես հուշարձանի հետագա պահպանության հարցը»։

Направлено уведомление о приостановке строительных работ
Поддержи А1+!Мэрия Еревана направила уведомление ООО “Парк Груп” о приостановлении строительных работ на территории садов Далма.
Об этом сообщила член фракции “Мой шаг” Совета старейшин Еревана Гаяне Мелкумян.
“В начале февраля председатель комиссии по культуре, образованию и социальным вопросам Совета старейшин Сатеник Мкртчян и я обратились к мэру Еревана с просьбой приостановить строительные работы развлекательного центра, осуществляемого ООО “Парк Групп” во исполнение требований Закона Республики Армения “Об охране и использовании недвижимых памятников истории и культуры и исторической среды”, согласно которому в случае обнаружения памятников во время строительных работ, а также угрозы памятнику они должны быть приостановлены. В результате, вчера нам стало известно, что застройщику было отправлено уведомление о приостановлении строительных работ до дальнейшего согласования градостроительной деятельности с Министерством НОКС. В то же время, вопрос о сохранности части садов Далма находится в центре внимания как вопрос о дальнейшем сохранении памятника”, - отметила Гаяне Мелкомян.
Она подчеркнул, что в конце года ГНКО “Научно-исследовательский центр историко-культурного наследия” провела исследование на территории садов Далмы, в результате чего обнаружила гробница 2-1 тысячелетия д.н.э., пять косилок и погреб 19-го века, которым был присвоен статус вновь открытого историко-культурного памятника республиканского значения.
“За это время также были получены поручения от премьер-министра Армении и письма от министра образования и науки, проблема была изучена и обсуждена”, - написала член Совета старейшин.