Նշում ենք խաղաղության, հաշտեցման, միասնության, համերաշխության և համագործակցության տոնը․ ԵՄ
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության եւ Հայաստանում հավատարմագրված ԵՄ անդամ պետությունների համատեղ մամլո հաղորդագրությունը Եվրոպայի օրվա կապակցությամբ
Մայիսի 9-ը Եվրոպայի օրն է․ այս տարի լրանում է պատմական նշանակություն ունեցող «Շումանի Հռչակագրի» 70-ամյակը։ 1950 թվականին Փարիզում Ռոբերտ Շումանն` այդ տարիներին Ֆրանսիայի արտգործնախարարն, իր ելույթում առաջարկել է Եվրոպայի քաղաքական համագործակցության մի նոր բանաձև, որի նպատակը Եվրոպայի ազգերի միջև պատերազմի գաղափարի բացառումն էր՝ հիմնարար արժեքների և սկզբունքների հենքի վրա եվրոպական ինտեգրման գործընթացը կառուցելու և ռեսուրսները համախմբելու միջոցով։
Եվրոպայի պատմության մեծագույն ողբերգության՝ Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի հաղթանակի 75-ամյակի տարելիցի կապակցությամբ, մենք հարգանքի տուրք ենք տալիս միլիոնավոր անմեղ զոհերի հիշատակին և նշում ենք խաղաղության, հաշտեցման, միասնության, համերաշխության և համագործակցության տոնը, որոնք խարսխված են Եվրոպական միության հիմնարար արժեքների վրա։ «ՔՈՎԻԴ-19» ճգնաժամի ժամանակաշրջանում միավորված լինելը, օգնության ձեռք մեկնելը և Հայաստանի մեր գործընկերներին աջակցելը ծայրաստիճան կարևոր է։ Ապագայի վրա կենտրոնացումը և մարդկանց կյանքի բարելավման ձգտումը մեր ընդլայնվող և ամրապնդվող հարաբերությունների ուղենիշն է։ Այս մարտահրավերներով հագեցած ժամանակաշրջանում մեր ընդլայնված գործընկերությունն անցնում է փորձություն՝ ապացուցելով իր ամրությունը և ապագա ներուժը ուղղված դիմակայությանը և արդիականցմանը:

Отмечаем праздник мира, примирения, единства, солидарности и сотрудничества: ЕС
Делегация Европейского союза в Армении и аккредитованные в Армении государства-члены ЕС распространили совместное заявление по случаю Дня Европы.
“9 мая - День Европы. В этом году исполняется 70-летие “Декларации Шумана”, имеющей историческое значение. В 1950 году в Париже Роберт Шуман,  министр иностранных дел Франции в те годы, в своем выступлении предложил новую формулу политического сотрудничества Европы, целью которой было исключение идеи войны между народами Европы посредством построения процесса европейской интеграции и объединения ресурсов на основе основополагающих ценностей и принципов. В связи с 75-летием Победы в Великой Отечественной войне и с величайшей трагедией в истории Европы -  Второй мировой войной, мы отдаем дань уважения памяти миллионов невинных жертв и отмечаем праздник мира, примирения, единства, солидарности и сотрудничества, основанного на основополагающих ценностях Европейского союза. Во время кризиса вследствие эпидемии COVID-19 необходимо объединение, нужно протянуть руку помощи и поддерживать наших партнеров. Концентрация на будущем и стремление к улучшению жизни людей - это ориентир наших расширяющихся и укрепляющихся отношений. В период таких вызов, наше расширенное партнерство проходит испытание, доказывая свою прочность и будущий потенциал, направленный на противостояние и модернизацию”.