ՌԴ քաղաքացին կալանավորվել է՝ ԵԱՏՄ սահմանով թմրամիջոց անցկացնելու համար
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության «Զվարթնոց» միջազգային օդանավակայանի տարածքում կատարված հանցագործությունների քննության բաժնում կատարված մեծածավալ քննչական և դատավարական այլ գործողությունների արդյունքում պարզվել են ՌԴ քաղաքացու կողմից առանց իրացնելու նպատակի առանձնապես խոշոր չափերով թմրամիջոց ապօրինի ձեռք բերելու և պահելու դեպքի հանգամանքները:
Քննությամբ ձեռք բերված փաստական տվյալների համաձայն՝ ՌԴ քաղաքացին, առանց իրացնելու նպատակի ապօրինի ձեռք բերելով և պահելով առանձնապես խոշոր չափերով՝ ընդհանուր 10,83 գրամ քաշով «а-PVP» տեսակի թմրամիջոց, 2020թ. հունվարի 18-ին «Զվարթնոց» օդանավակայանից Երևան-Մոսկվա չվերթով, ՌԴ Մոսկվա քաղաք տեղափոխելու նպատակով, այն մաքսանենգությամբ առերևույթ անցկացրել է Եվրասիական տնտեսական միության մաքսային սահմանը: Սակայն սահմանային գոտին անցնելուց հետո «Զվարթնոց» օդանավակայանի ավիացիոն անվտանգության հսկողության կազմակերպման և իրականացման ծառայության աշխատակիցների կողմից նրա ձեռքի ուղեբեռը ստուգման ենթարկելու արդյունքում հայտնաբերվել է սպիտակ փոշու զանգված, ինչը նշված ծառայության հերթափոխի պետը ներկայացրել է ՀՀ ոստիկանության Երևան քաղաքի վարչության «Զվարթնոց» օդանավակայանի գծային բաժին:
ՌԴ քաղաքացին ձերբակալվել է, և նույն օրը Երևան քաղաքի ՁՊՎ-ում կատարված նրա անձնական խուզարկությամբ վերջինիս հագին եղած վերարկուի ծոցագրպանից հայտնաբերվել է փոշենման զանգվածով մեկ պոլիէթիլենային փաթեթ: Քրեական գործով նշանակված դատաքիմիական փորձաքննությունների եզրակացությունների համաձայն՝ ընդհանուր 10,83 գրամ քաշով զանգվածները հանդիսանում են «а-PVP» տեսակի թմրամիջոց:
Ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցությամբ՝ ՌԴ քաղաքացուն մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 267․1 հոդվածի (թմրամիջոցների, հոգեմետ (հոգեներգործուն) նյութերի և (կամ) դրանց պրեկուրսորների մաքսանենգությունը) 4-րդ մասի 1-ի կետով և ՀՀ քրեական օրենսգրքի 268-րդ հոդվածի (թմրամիջոցների կամ հոգեմետ (հոգեներգործուն) նյութերի ապօրինի շրջանառությունն առանց իրացնելու նպատակի) 3-րդ մասով: Նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառվել է կալանավորումը:

Гражданин РФ арестован за незаконную перевозку наркотиков через границу ЕЭАС
В результате крупномасштабных следственных и других процессуальных действий, проведенных в отделе по расследованию преступлений, совершенных на территории международного аэропорта “Звартноц” следственного управления Еревана Следственного комитета Армении, установлены обстоятельства приобретения и хранения гражданином РФ наркотических средств в особо крупных размерах без цели сбыта.
Согласно фактическим данным следствия, гражданин РФ, который незаконно приобрел и хранил без цели сбыта наркотическое средство “а-PVP” в особо крупном размере - 10,83 грамма, с намерением перевезти его в Москву рейсом Ереван-Москва из аэропорта “Звартноц” 18-го  января 2020 г., фактически контрабандой пронес данное средство через таможенную границу Евразийского экономического союза. Однако после прохождения пограничной зоны сотрудниками службы по организации и осуществлению контроля авиационной безопасности аэропорта “Звартноц” была обнаружена масса белого порошка, которую начальник смены службы представил в линейный отдел аэропорта “Звартноц” управления города Еревана Полиции Армении.
Гражданин РФ был задержан, и в тот же день при личном обыске в его пальто был обнаружен полиэтиленовый пакет с порошкообразной массой. Согласно заключениям назначенных по уголовному делу судебно-химических экспертиз, массы весом 10,83 грамма являются наркотическим средством “а-PVP”.
По совокупности полученных достаточных доказательств гражданину РФ предъявлено обвинение по пункту 1 части 4 статьи 267.1 УК Республики Армения (контрабанда наркотических средств, психотропных веществ и (или) их прекурсоров) и части 3 статьи 268 УК Республики Армения (незаконный оборот наркотических средств или психотропных веществ без цели сбыта).