Էականորեն կրճատվում է Սնանկության դատարանին կառավարչի թեկնածություն ներկայացնելու ժամկետը
Սնանկության ոլորտի բարեփոխումների արդյունքում Սնանկության դատարանի կողմից ներկայացված պահանջագրերի հիման վրա սնանկության կառավարիչների թեկնածուների վիճակահանությունը 2020թ. ապրիլի 15-ից իրականացվում է Արդարադատության նախարարության կողմից՝ հատուկ համակարգչային ծրագրով, ընդ որում, նախկինի համեմատ այժմ ընտրությունն իրականացվում է տարածքային սկզբունքով՝ ըստ հատուկ ալգորիթմի և այն կառավարիչների ցանկից, որոնք սպասարկում են տվյալ գործին համապատասխանող տարածքը:
Արդյունքում Սնանկության դատարանից ստացված պահանջագրերով վիճակահանությունը իրականացվում է բավական սեղմ ժամկետում, հիմնականում հենց պահանջագրի ստացման օրը և վիճակահանության արդյունքները սեղմ ժամկետում ներկայացվում են Սնանկության դատարանին և հրապարակվում են Նախարարության կայքում՝ միաժամանակ էլեկտրոնային ծանուցում ուղարկելով սնանկության կառավարչին:
Սրանով էականորեն կրճատվում է Սնանկության դատարանին կառավարչի թեկնածություն ներկայացնելու ժամկետը: Բացի այդ, կատարված բարեփոխումների արդյունքում էականորեն կրճատվելու է նաև փաստաթղթաշրջանառությունը, մասնավորապես, Սնանկության դատարանից կառավարչի թեկնածու ներկայացնելու վերաբերյալ պահանջագրերը արդեն հնարավոր է դարձել ներկայացնել նաև էլեկտրոնային փաստաթղթաշրջանառության համակարգի միջոցով:
Կառավարչի ընտրության վիճակահանության արձանագրությունը ևս հնարավոր է ներկայացնել Սնանկության դատարան էլեկտրոնային եղանակով՝ դրանով ապահովելով արագ և մատչելի կապ Սնանկության դատարանի և Արդարադատության նախարարության միջև:

Существенно сокращается срок представления кандидатуры управляющего в Суд по банкротству
Поддержи А1+!Жеребьевка кандидатов на должности управляющих банкротством на основании предъявленных Судом банкротства требований в результате реформ в сфере банкротства с 15 апреля 2020 года осуществляется Министерством юстиции по специальной компьютерной программе, причем, в отличие от предыдущего отбора, теперь выбор осуществляется по территориальному принципу - по специальному алгоритму, из списка управляющих, обслуживающих территорию, соответствующую данному делу. Об этом сообщает Управление информации и по связям с общественностью Министерства юстиции Армении․
“В результате жеребьевка по требованиям, полученным от Суда по банкротству, будет осуществлена в довольно короткий срок, в основном в день получения заявки, она представляется в суд по банкротству и результаты жеребьевки в кратчайшие сроки публикуются на сайте Министерства, одновременно отправляя электронное уведомление управляющему банкротством.
Тем самым существенно сокращается срок представления кандидатуры управляющего в Суд по банкротству. Кроме того, в результате проведенных реформ существенно сократится также и документооборот, в частности, требования о представлении кандидата в управляющие суда по банкротству уже стало возможным представлять также и посредством системы электронного документооборота. Протокол жеребьевки отбора управляющего также можно представить в суд банкротства электронным способом, тем самым обеспечив быструю и доступную связь между Судом банкротства и Министерством юстиции”, - говорится в сообщении министерства.