Քոչարյանը կմասնակցի առաջիկա նիստին, եթե քրեակատարողական հիմնարկը խոչընդոտ չստեղծի. փաստաբան
Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանում մայիսի 8-ին դատավոր Աննա Դանիբեկյանի նախագահությամբ  կկայանա սահմանադրական կարգի ենթադրյալ տապալման գործով դատական նիստը:
Այս մասին տեղեկանում ենք «Դատալեքս» դատական տեղեկատվական համակարգից:
«Ա1+»-ը Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբան Հովհաննես Խուդոյանից հետաքրքրվեց՝ արդյոք նիստը կայանալո՞ւ է նշված օրը․ փաստաբանն ասաց, որ հստակ կանխատեսել չի կարող, բայց վստահեցրեց, որ փաստաբանական խումբը դատարան ներկայանալու է.
«Ծանուցում ստացել ենք, այլ պատճառ չեմ տեսնում չկայանալու»:
Հարցին, թե Քոչարյանը մասնակցելո՞ւ է դատական նիստին, Խուդոյանն արձագանքեց, որ իրենց կողմից որևէ խոչընդոտ չկա, եթե քրեակատարողական հիմնարկը խոչընդոտ չստեղծի, նիստին կներկայանա նաեւ Ռոբերտ Քոչարյանը:
Հետաքրքրվեցինք՝ արդյոք առողջական վիճակը խոչընդոտ չէ՞, որովհետև վերջին օրերին հայտնի դարձավ, որ վերջինս հիվանդանոցում է և պետք է վիրահատության ենթարկվի, Խուդոյանը հաստատեց, որ հիվանդանոցում է և հավելեց, որ դատարան ներկայանալու է հիվանդանոցից:
«Մի քանի այլ գործերով գիտեմ, որ քերակատարողական հիմնարկները կալանավորներին չեն տեղափոխել դատարան կորոնավիրուսով պայմանավորված, բայց չեմ կարծում, որ այս դեպքում այդ խնդիրը կա»:
Մեր ճշտող հարցին, թե այսինքն առողջական վիճակը այնպիսին է, որ կարո՞ղ է մասնակցել դատական նիստին, փաստաբանը դրական պատասխան տվեց:
Ինչ վերաբերում է կորոնավիրուսով պայմանավորված հնարավոր  ռիսկերին, եթե Քոչարյանը ներկայանա դատական նիստին, փաստաբանն ասաց՝ վտանգ տեսնում են և հենց դրա մասին են բարձրաձայնում.
«Ռոբերտ Քոչարյանի՝ դատարան ներկայանալու նպատակներից մեկն այն է, որ քննարկվի ազատության հարցը վտանգի նվազեցման համար»:
Հիշեցնեք, որ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպան Հովհաննես Խուդոյանը նոր միջնորդություն է ներկայացրել Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարան՝ խնդրելով վերացնել իր պաշտպանյալի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց կալանավորումը: Ինչպես նշված է փաստաբանական խմբի հայտարարության մեջ,  միջնորդության համար հիմք է եղել երկրում առկա կորոնավիրուսային հիվանդության համաճարակը և Քոչարյանի վարակման վտանգը՝ հաշվի առնելով, որ նա գտնվում է տարիքային ռիսկային խմբում:
Խուդոյանը նաև դիմել է Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի նախագահին՝ ներկայացված միջնորդությունն այլ դատավորի վերամակագրելու համար:

Кочарян примет участие в предстоящем заседании, если уголовно-исполнительное учреждение не создаст препятствий: Адвокат
В ереванском суде общей юрисдикции 8-го мая под председательством судьи Анны Данибекян состоится судебное заседание по делу о предполагаемом свержении конституционного строя.
Об этом узнаем из судебном информационной системы «Даталекс».
«А1+» поинтересовался у адвоката Роберта Кочаряна Ованнеса Худояна, состоится ли заседание в указанный день, адвокат сказал, что не может точно прогнозировать, но заверил, что адвокатская группа явится в суд:
«Мы получили повестку, другой причины для того, чтобы не состоялось, я не вижу».
На вопрос, будет ли в судебном заседании участвовать Кочарян, Худоян ответил, что с их стороны нет никаких препятствий, если уголовно-исполнительное учреждение не создаст препятствий, на заседание явится и Роберт Кочарян.
Поинтересовались, не является ли препятствие состояние здоровья, поскольку в последние дни стало известно, что последний находится в больнице и должен быть прооперирован, Худоян подтвердил, что он находится в больнице и добавил, что явится в суд из больницы.
«Я знаю по нескольким другим делам, что уголовно-исполнительные учреждения не переместили заключенных в суд в связи с коронавирусом, но не думаю, что в этом случае есть эта проблема».
На наш уточняющий вопрос, что состояние здоровья таково, что может участвовать в судебном заседании, адвокат дал положительный ответ.
Касательно возможных рисков, обусловленных коронавирусом, если Кочарян явится на судебное заседание, адвокат сказал: они видят опасность и говорят именно об этом:
«Одной из целей появления Роберта Кочаряна в суде является то, чтобы обсудить вопрос свободы для снижения угрозы».
Напомним, что адвокат Роберта Кочаряна Ованнес Худоян подал новое ходатайство в суд общей юрисдикции города Еревана, попросив устранить избранную в отношении его подзащитного меру пресечения арест. Как отмечено в заявлении адвокатской группы, основанием для ходатайство была эпидемия коронавирусного заболевания в стране и угроза заражения Кочаряна, учитывая, что он находится в возрастной группе риска.
Худоян также обратился к председателю ереванского суда общей юрисдикции для того, чтобы направить ходатайство другому судье.