Ապրիլյան պատերազմի օրերին տարածքային կորուստների մասին․ ի վերջո, ի՞նչ է եղել
Աջակցիր «Ա1+»-ինՊաշտպանության բանակի նախկին հրամանատար, «Միասնական հայրենիք» կուսակցության նախագահ Սամվել Բաբայանն «Առավոտ» թերթին տված հարցազրույցում ասել էր, որ 2016 թվականի Ապրիլյան պատերազմի ժամանակ հայկական կողմը կորցրել է 2 - 3 հարյուր հեկտար տարածք, 8 հարյուր հա միայն Արցախի հինգ տարածքից են կորուստներ եղել, Ջաբրայիլի ու Ֆիզուլիի շրջաններում էլ են տարածքային կորուստներ եղել։
«Ա1+»-ը մեկնաբանություն ստանալու համար կապ հաստատեց Արցախի նախագահի մամուլի խոսնակ, ԱՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ Դավիթ Բաբայանի հետ։
«Կարծում եմ՝ այդպես չէ։ Թվերը վաղուց հրապարակվել են։ Նույնիսկ թվեր կան, որ 8 հարյուր հեկտար չէ, ավելի քիչ է»,- նշեց Բաբայանը՝ խորհուրդ տալով մեկնաբանության համար դիմել Արցախի Պաշտպանության նախարարությանը։
Արցախի Պաշտպանության բանակի (ԱՀ Պաշտպանության նախարարություն) մամուլի քարտուղար, գնդապետ Սենոր Հասրաթյանը Սամվել Բաբայանի ասածի վերաբերյալ նշեց․
«Ոչինչ չեմ ասում։ Տարածքների հետ կապված մեկնաբանություն եղել է, համապատասխան մարմիններն արդեն մեկնաբանել են»։
Նշենք, որ «5-րդ ալիք» հեռուստաընկերության գործադիր տնօրեն Հարություն Հարությունյանի նախաձեռնած և վերջերս հրապարակված «Հաղթանակի ապրիլ» ֆիլմում Ապրիլյան պատերազմի օրերին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն (այժմ՝ պաշտոնաթող) ասել էր, որ տարածքային կորուստը 4 հարյուր հեկտարից էլ քիչ է եղել, իսկ ԱՀ Պաշտպանության բանակի այն ժամանակվա հրամանատար Լևոն Մնացականյանը (այժմ՝ ԱՀ ոստիկանապետ) նույն ֆիլմում ասել էր, որ կորուստը եղել է մինչև 4 հարյուր հա։ Իսկ 2016 թվականին տարածքային կորուստի մասին առաջինը բարձրաձայնել էր Արցախյան ազատամարտիկ, Շուշիի առանձնակի գումարտակի հրամանատար Ժիրայր Սեֆիլյանը՝ նշելով 8 հարյուր թիվը։ 2016-ին այդ ժամանակվա իշխանությունները հաստատել էին 8 հարյուր հեկտար տարածքային կորուստը, սակայն վերոնշյալ ֆիլմում՝ այլ թիվ նշել։

О потере территорий в дни Апрельской войны: в конце концов, что произошло?
Бывший командующий Армии Обороны, председатель партии «Единая родина» Самвел Бабаян в интервью газете «Аравот» сказал, что во время Апрельской войны 2016 года армянская сторона потеряла 2 – 3 сотни гектара территории, 8 га было потерян только с пяти территорий Арцаха, были территориальные потери также в района Джабраила и Физули.
«А1+» связался для комментария с пресс-секретарем президента Арцаха, заместителем руководителя аппарата президента АР Давидом Бабаяном.
«Думаю, что это не так. Цифры давно опубликованы. Есть даже цифры, что не 8 сотен гектаров, а меньше», - отметил Бабаян, рекомендуя обращаться за комментарием в Министерство обороны Арцаха.
Пресс-секретарь Армии обороны Арцаха (Министерство обороны АР), полковник Сенор Асратян отметил относительно сказанного Самвелом Бабаяном:
«Ничего не говорю. Комментарий в связи с территориями был, соответствующие органы уже прокомментировали».
Отметим, что в фильме «Апрель победы», снятом по инициативе исполнительного директора телекомпании «5-й канал» Арутюня Арутюняна и недавно опубликованном, президент РА Серж Саркисян (сейчас в отставке) сказал, что территориальные потери были менее 4 сотен гектаров, а тогдашний командующий Армии обороны АР Левон Мнацаканян (сейчас начальник полиции АР) в том же фильме сказал, что потери были до 4 сотен га. А в 2016 году первым о территориальных потерях заговорил воин-освободитель Арцаха, командир Шушинского особого батальона Жирайр Сефилян, отметив цифру 8 сотен. В 2016 году тогдашние власти подтвердили территориальные потери в 8 сотен гектаров, однако в вышеуказанном фильме указали другую цифру.