Հակառակորդը կիրառել է 60 մմ-ոց ականանետեր․ սա նման զինատեսակ կիրառելու առաջին դեպքն է․ ԱՀ ՊԲ
Այսօր՝ ապրիլի 29-ի ժամը 15:00-ի և 17:25-ի սահմաններում, արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի արևելյան (Մարտունի) հատվածում տեղակայված  հայկական առաջապահ դիրքերի ուղղությամբ հակառակորդը կիրառել է 60 մմ-ոց ականանետեր:
Միջադեպի արդյունքում ՊԲ ստորաբաժանումները որևէ կորուստ չեն կրել:
Հայկական ստորաբաժանումների կողմից ձեռնարկված պատասխան գործողություններից հետո հակառակորդի ակտիվությունը ճնշվել է:
Հարկ ենք համարում նշել, որ սա 2019թ. հունիսից ի վեր ադրբեջանական զինուժի կողմից հայկական դիրքերի ուղղությամբ ականանետային զինատեսակի կիրառման առաջին դեպքն է: Միաժանակ հավելենք, որ օրվա ընթացքում շփման գծի տարբեր հատվածներում հրադադարի ռեժիմի խախտման դեպքեր են արձանագրվել նաև հրաձգային այլ զինատեսակներից:
Այս պահի դրությամբ առաջնային գծում իրավիճակը հանգիստ է: ՊԲ առաջապահ ստորաբաժանումները շարունակում են վստահորեն իրականացնել իրենց առջև դրված մարտական խնդիրը:

Противник применил 60-миллиметровые минометы: это – первый случай применения подобного вида оружия: АО АР
На восточном участке (Мартуни) линии соприкосновения арцахско-азербайджанских противоборствующих войск в направлении армянских позиций 29-го апреля, в районе 15:00 и 17:25 часов, противник применил минометы калибра 60 мм.
Подразделения Армии обороны Республики Арцах никаких потерь не понесли.
В результате предпринятых армянскими подразделениями ответных действий активность противника была подавлена.
«Считаем необходимым отметить, что это первый с июня 2019 года случай использования миномета в направлении армянских позиций. В течение дня режим прекращения огня на линии соприкосновения нарушался также обстрелами из другого стрелкового оружия.
На данный момент ситуация на линии соприкосновения спокойная. Передовые подразделения Армии обороны продолжают уверенно выполнять поставленную перед ними задачу», - говорится в сообщении МО Арцаха.